همه چیز درباره خودرو در قبرس شمالی

خودرو در قبرس شمالی

برای کسانی که می‌خواهند اوضاع کاری خود را به کشور قبرس شمالی توسعه داده و یا این که در این کشور زندگی کنند، حتی برای دانشجویانی که تصمیم دارند یک دوره از تحصیل خود را در کشور قبرس شمالی سپری نمایند، بحث استفاده از خودرو در قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. مسلما وقتی قرار باشد چند ماه یا چند سال در یک کشور سکونت داشته باشید، لازم است که شما یک خودروی شخصی برای خود داشته باشید تا در زمان تردد در سطح شهر‌های مختلف، دچار مشکل نشوید. حتی مسافران و گردشگران نیز تصمیم می‌گیرند که خودرویی اجاره کنند تا برای رفت و آمد بین شهر‌های مختلف، دچار محدودیت نباشند. در این مطلب با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد شرایط خرید خودرو ، قیمت آن و همچنین نحوه اجاره خودرو مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت خودرو در قبرس شمالی

نکته‌ای که حتماً برای شما جالب خواهد بود این است که صنعت خودروسازی در قبرس شمالی به عنوان یکی از کوچکترین صنایع در این کشور به حساب می‌آید و در بین کشور‌های اروپایی نیز کشور قبرس شمالی در رتبه آخر از نظر صنعت خودرو‌سازی قرار گرفته است. اما خوشبختانه در سال ۲۰۱۷ توانست یک تحول عظیمی را در بازار خودرو‌های داخلی ایجاد کند و رشد ۲۵ درصدی را برای مردم کشور خود به ارمغان بیاورد. کسانی که به فکر خرید خودرو در کشور قبرس شمالی هستند، به بحث قیمت ماشین در قبرس شمالی نیز اهمیت بسیار زیادی می‌دهند و شاید حتی در نهایت تصمیم بگیرند خودرویی اجازه کنند.

برای مثال اگر شما فقط چند ماه در این کشور اقامت دارید و در نتیجه بعد از آن می‌خواهید مجدداً به کشور مبدا خود بازگردید، مسلما باید هزینه زیادی را برای خرید خودرو در قبرس شمالی صرف کنید چون قرار است در نهایت این وسیله را بعد از چند ماه بفروشید. پس عاقلانه‌ترین کار این است که خودرو را اجاره کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید : شرایط اقامت دائم در کشور قبرس

اگر قرار است خودروی دست دوم بخرید، سالم بودن خودرو تاثیر بسیار زیادی بر هزینه ماشین دارد. البته توجه داشته باشید که اگر ماشین شما نقصی داشته باشد، در زمان فروش، قیمت آن به شدت افت خواهد کرد. پس اگر شما می‌خواهید برای همیشه در قبرس شمالی زندگی کنید، بهتر است از همان ابتدا وسواس بسیار زیادی را برای خرید ماشین در قبرس شمالی به خرج دهید.

قیمت خودرو در قبرس شمالی براساس پوند انگلیس گزارش می‌شود. به طور کلی در این کشور، برای خرید خودرو، خرید وسایل برقی بزرگ و همچنین معاملات ملکی از پوند انگلیس استفاده می‌گردد. از آنجایی که پوند انگلیس تحت تأثیر تورم قرار ندارد، بنابراین در زمان فروش خودرو ضرر نخواهید کرد.

در بحث قیمت خودرو در قبرس شمالی باید چند فاکتور دیگر را نیز مد نظر قرار دهید. برای مثال خودروی شما وارداتی است و یا اینکه داخلی است. خودروهای وارداتی قیمت بسیار بیشتری دارند. اما علت آن چیست؟ با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور قبرس شمالی که حالت جزیره‌ای دارد، بنابراین واردات اتومبیل به این کشور کمی سخت بوده و همین موضوع یکی از مهمترین عواملی است که باعث می‌شود واردات خودرو به این کشور بسیار گران تمام شود. یعنی اگر شما به سراغ یک اتومبیلی بروید که ساخت خارج از کشور قبرس شمالی است، باید هزینه بیشتری را نیز پرداخت کنید. همچنین موارد دیگر شامل هزینه انتقال سند، هزینه پلاک و هزینه مربوط به مالیات را نیز باید در محاسبه قیمت خودرو در کشور قبرس شمالی لحاظ کنید.

قیمت بنزین قبرس
قیمت بنزین در قبرس شمالی

قیمت بنزین در قبرس شمالی

در مورد قیمت بنزین در قبرس شمالی باید بگوییم که به دلیل بحران رخ داده در کشور اوکراین، قیمت منابع سوختی شامل نفت و در نتیجه قیمت بنزین به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است و در واقع به دلیل اینکه نرخ ارز و قیمت جهانی نفت کاهش یافته، بنابراین قیمت بنزین نیز در قبرس شمالی کاهش پیدا کرده است. البته پیشنهاد ما بر این است که حتماً نرخ بنزین در قبرس شمالی را به صورت روزانه مورد بررسی قرار دهید. به هر حال اتفاقاتی که در اقتصاد جهان رخ می‌دهد بر روی نوسانات قیمت نفت تأثیر گذاشته و همین موضوع قیمت سوخت‌های دیگر را نیز به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نحوه اجاره روزانه خودرو در قبرس

همانگونه که گفتیم، اغلب گردشگران و مسافران زمانی که وارد کشور قبرس شمالی می‌شوند، به فکر اجاره روزانه خودرو هستند تا برای رفت و آمد مشکلی نداشته باشند. بنابراین کسانی که می‌خواهند در ایام تعطیل همراه با دوستان و خانواده خود بین شهر‌های مختلف کشور قبرس شمالی تردد کنند، قطعاً اجاره خودرو گزینه بسیار مناسب‌تری خواهد بود. به خصوص اگر شما تنها چند ماه در این کشور حضور دارید، مسلما اجاره خودرو نسبت به خرید خودرو بسیار عاقلانه‌تر است چون اگر قرار باشد بعد از چند ماه به کشور زادگاه خود برگردید، برای فروش خودرو ممکن است ضرر می‌کند ولی در مورد اجاره روزانه ماشین، چنین چیزی اصلاً وجود ندارد.

براساس نوع خودروی اجاره شده، تعداد روز‌هایی که قرار است ماشین را اجاره کنید و همچنین براساس هزینه‌هایی که سالانه جهت اجاره خودرو در کشور قبرس تعریف می‌شود، شرکت‌های اجاره‌دهنده ماشین در کشور قبرس موظف هستند لیستی از قیمت‌ها را برای شما عزیزان ارائه کنند. برای اجاره شما باید پاسپورت خود و یا کارت اقامت خود در کشور قبرس شمالی را به مراکز اجاره‌دهنده خودرو در کشور قبرس شمالی تحویل دهید. همچنین لازم است مدارک شخصی و گواهینامه خود را کپی کرده و یک نسخه از کپی را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

مدارک رانندگی در قبرس شمالی

در هر کشوری قوانین راهنمایی و رانندگی خواص آن کشور پابرجا است. این موضوع در مورد کشور قبرس شمالی نیز صدق می‌کند لازم است. بدانید که در این کشور رانندگی از سمت چپ انجام می‌گیرد چرا که فرمان در سمت راست اتومبیل قرار گرفته است. بنابراین اگر شما می‌خواهید از کشور ایران وارد کشور قبرس شوید، حتماً باید دوره‌های آموزش رانندگی را سپری کنید چرا که ذهن شما به سبک رانندگی در ایران عادت کرده و اگر سبک رانندگی در کشور قبرس شمالی را یاد نگیرید، ممکن است تصادف‌های خطرناک برای شما اتفاق بیفتد. مهمترین مدارک رانندگی در قبرس شمالی، همان گواهینامه است. اگر قرار است اما در کشور قبرس شمالی زندگی کنید، باید گواهینامه همان کشور را با خود به همراه داشته باشید. ولی دو مورد را در نظر بگیرید:

  • اگر شما گواهینامه خود در کشور ایران را به زبان انگلیسی ترجمه کنید، به مدت سه ماه می‌توانید در کشور قبرس شمالی از آن استفاده کنید.
  • اگر شما گواهی بین‌المللی از اتحادیه اروپا داشته باشید، می‌توانید به مدت یک سال از این گواهینامه بین‌المللی استفاده نمایید.

اما بعد از مدت زمان‌های مذکور، حتماً باید برای دریافت گواهی رانندگی در کشور قبرس شمالی اقدام نمایید. البته این تنها بخشی از مدارک رانندگی در کشور قبرس شمالی است. اگر شما خودرویی خریداری کرده‌اید، باید مدارک مربوط به خودرو را نیز با خود به همراه داشته باشید تا اگر پلیس راهنمایی رانندگی از شما مدارک خواست، بدون هیچگونه مشکلی بتوانید آن‌ها را ارائه نمایید.

هزینه های سالانه خودرو در قبرس شمالی

در مورد بحث هزینه ‌های سالیانه خودرو در کشور قبرس شمالی باید جوانب مختلف را در نظر بگیریم. برای مثال فرض کنیم که شما یک اتومبیل خریده‌اید. بنابراین این خودرو نیاز به نگهداری دارد. پس هزینه‌های مربوط به سرویس خودرو، هزینه بنزین، هزینه تعمیر در صورت نیاز و یا در صورت تصادف کردن و همچنین هزینه بیمه کردن خودرو، از جمله مواردی هستند که بخش عمده‌ای از هزینه ‌های سالیانه خودرو در کشور قبرس شمالی را به خود اختصاص می‌دهند. مسلما در هر سال، نوساناتی که در قیمت بنزین اتفاق می‌افتد، بر روی هزینه‌ های سالیانه خودرو در قبرس شمالی تأثیر می‌گذارد. همچنین شرکت‌های بیمه در هر سال نرخ بیمه شخص ثالث برای خودرو و بیمه‌های دیگر را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که شما در هر سال باید هزینه‌هایی که برای نگهداری از خودرو نیاز است را به صورت مجزا از سال‌های قبل، حساب کنید.

صنعت خودروسازی
صنعت خودروسازی در قبرس شمالی

بازار خودرو در قبرس شمالی

در مورد بازار خودرو در قبرس شمالی باید بگوییم که کشور قبرس شمالی، ضعیف‌ترین و کوچکترین صنعت خودروسازی را دارد. این کشور در سال‌های ۲۰۱۰ تا 2013 یک شکست عجیب در صنعت خودروسازی را تجربه کرد. پس از آن کمی پیشرفت چشمگیری را در بازار خودرو‌های داخلی این کشور مشاهده کردیم. اما متأسفانه از سال ۲۰۱۹ باز هم مسیر منفی در صنعت خودروسازی قبرس شمالی (Cyprus Auto Market) آغاز شده و حتی نزدیک به ۱۷ درصد با شکست مواجه گشته است. به هر حال همین نوسانات بر روی هزینه خودرو تأثیر می‌گذارد. البته از آنجایی که خرید و فروش خودرو در کشور قبرس شمالی بر اساس پوند انگلیس انجام می‌گیرد بنابراین شما در زمان خرید و فروش خودرو ضرری نخواهد کرد چون پوند انگلیس کمترین تأثیر‌پذیری را از تورم جهانی دارد.

مقایسه وضعیت خودرو با ایران (من این مورد رو نتونستم پیدا کنم. عنوان داخل لینک ها بود ولی وقتی باز می کرد، متنی نبود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *