گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی

گواهینامه قبرس

هر یک از کشور‌های جهان در زمینه رانندگی قوانین خاص خود را دارند و زمانی که قرار است شما به یک کشور سفر کنید و یا این که می‌خواهید کشوری خارجه را برای تحصیل و زندگی خود انتخاب نمایید، باید تمامی جوانب از جمله قوانین رانندگی را نیز در نظر داشته باشید. از آنجایی که در چند سال اخیر کشور قبرس شمالی با استقبال زیادی از جانب ایرانیان مواجه شده است، بنابراین ما در این مقاله در مورد گواهی رانندگی در قبرس شمالی با شما صحبت خواهیم کرد. حتی جالب است بدانید که برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت در قبرس شمالی هم قوانینی در نظر گرفته شده است که پیرامون آن در این مطلب با شما گفتگو خواهیم کرد.

سیستم رانندگی در قبرس شمالی به چه صورت است؟

در کشور ایران رانندگی از سمت راست انجام می‌شود اما لازم است بدانید که در کشور قبرس شمالی کاملا شرایط برعکس بوده و رانندگی از چپ است. به این معنا که فرمان اتومبیل‌ها در سمت راست قرار گرفته است. بنابراین اگر یک ایرانی بخواهد در کشور قبرس شمالی رانندگی کند، قطعاً در ابتدای راه با مشکلاتی مواجه خواهد شد چون مغز انسان برای مدت زمان طولانی، رانندگی از راست را تجربه کرده و اکنون می‌خواهد در یک شرایط جدید رانندگی از چپ را مدیریت کند. بنابراین در صورتی که شما وارد کشور قبرس شمالی می‌شوید حتماً باید به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه کنید تا بتوانید از خودرو‌های راست دست به خوبی استفاده کرده و در زمان رانندگی دچار مشکلاتی همانند تصادف نشوید.

برای دریافت گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی باید به چه صورت عمل کرد؟

قوانینی که جهت دریافت گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی در نظر گرفته شده است، طبق قوانین بین‌المللی بوده و در نتیجه مشکلی از این نظر برای شما وجود نخواهد داشت. زمانی که شما به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه می‌کنید، باید تمامی مدارک لازم است از جمله برگه معاینه چشم، آزمایش گروه خونی، سلامت ذهنی و حتی سایر مدارک شامل آدرس محل سکونت را در اختیار آموزشگاه قرار دهید. طبق قوانین بین‌الملل شما باید نمره قبولی در امتحان آیین‌نامه رانندگی را دریافت نمایید و سپس دوره‌های آموزش رانندگی برای شما برگزار خواهد شد. در نهایت در صورتی که نمره کافی را از آیین‌نامه دریافت کرده باشید، بعد از اتمام دوره‌های آموزشی می‌توانید در امتحان رانندگی آموزشگاه شرکت کنید. مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی عبارتند از:

 • پرداخت هزینه ثبت نام گواهینامه رانندگی در قبرس شمال
 • برگه معاینه چشم
 • برگه آزمایش گروه خونی
 • برگه سلامت ذهنی طبق استاندارد اروپا
 • ارائه کد پستی، آدرس محل سکونت
 • ۸ قطعه عکس
 • و شرایط جزیی دیگر…
  دریافت گواهینامه قبرس
  دریافت گواهینامه رانندگی قبرس شمالی

چند نکته مهم در مورد قوانین رانندگی در قبرس شمالی

لازم می‌دانیم در مورد وضعیت رانندگی و همچنین وضعیت جاده‌های قبرس شمالی برای شما عزیزان چند نکته را بیان کنیم:

 • جالب است بدانید برخلاف کشور ایران، پلیس راهنمایی و رانندگی در سطح جاده‌های کشور قبرس شمالی به شدت کم دیده می‌شود و این نشان‌دهنده میزان تعهد مردم این کشور به رعایت قوانین است.
 • جالب است بدانید در اغلب خیابان‌ها، شما چراغ راهنمایی را مشاهده نخواهید کرد چون مردم خود را موظف می‌توانند رانندگی کاملاً ایمن و قانونی داشته باشند تا مشکل برای خود و دیگران به وجود نیاید.
 • تمامی علائم راهنمایی و رانندگی در کشور قبرس شمالی به زبان یونانی، ترکی و انگلیسی درج شده است بنابراین اگر شما به یکی از زبان‌ها مسلط باشید، به راحتی می‌توانید آدرس‌های مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • نکته دیگر؛ در مورد هزینه‌ جریمه رانندگی در کشور قبرس شمالی است. لازم به ذکر است که هزینه جریمه‌ها در این کشور بسیار پایین در نظر گرفته شده است و این در حالی است در کشور ایران و کشور‌های دیگر باید هزینه چند برابری را برای جریمه‌ها پرداخت نمایید.

دریافت گواهینامه موتور سیکلت در قبرس شمالی

بعضی از افراد به فکر دریافت گواهینامه موتورسیکلت در کشور قبرس شمالی هستند. مسلما خرید موتور سیکلت و نگهداری از آن، به هزینه کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر استفاده کردن از موتور سیکلت در خیابان‌هایی که گاهاً با ترافیک‌های سنگین مواجه می‌شوند، راحت‌تر خواهد بود. همچنین لازم است بدانید که هزینه گواهینامه موتورسیکلت در قبرس شمالی نسبت به گواهینامه خودرو کمتر است. همین عوامل دست به دست هم می‌دهند تا اغلب کسانی که وارد کشور قبرس شمالی می‌شوند، به سراغ دریافت گواهینامه موتورسیکلت در این کشور بروند.

البته اگر شما به تنهایی وارد این کشور شده و نیاز به خودرو ندارید، مسلما استفاده از موتورسیکلت برای شما گزینه مناسب‌تری خواهد بود. به خصوص اینکه شما به راحتی می‌توانید در مسیر‌های شلوغ در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به محل کار خود برسید. البته این نکته را در نظر داشته باشید چون بیشتر روز‌های سال در قبرس شمالی آفتابی است، بنابراین رانندگی کردن با موتور سیکلت، کمی طاقت‌فرسا خواهد شد. با در نظر گرفتن تمامی این نکات، برای خرید موتور خودرو اقدام کنید.

آیا گواهینامه رانندگی ایران در کشور قبرس شمالی اعتبار دارد؟

سوالی که عمده مراجعه‌کنندگان به آکادمی شزوما مطرح می‌کنند این است که آیا ما می‌توانیم از گواهینامه رانندگی خود در ایران برای رانندگی در قبرس شمالی استفاده کنیم یا خیر؟ باید بگوییم که چنین امکانی وجود نخواهد داشت مگر اینکه شما گواهینامه رانندگی خود در کشور ایران را ترجمه کرده و سپس به کنسولگری کشور قبرس شمالی تحویل دهید. در چنین شرایطی گواهینامه بین‌المللی به شما ارائه خواهد شد که امکان رانندگی به مدت سه ماه را برای شما فراهم می‌کند. بعد از آن باید به آموزشگاه‌های رانندگی در قبرس شمالی مراجعه کرده و گواهینامه معتبر این کشور را دریافت نمایید. البته لازم است این نکته را ذکر کنیم که اگر شما گواهینامه رانندگی از کشور‌های اتحادیه اروپا (Driving Licenes EU) را داشته باشید، می‌توانید به مدت یکسال از همین گواهینامه برای رانندگی در کشور قبرس شمالی استفاده کنید.

گواهینامه رانندگی در قبرس
رانندگی در خیابان های قبرس شمالی

سخن پایانی

در صورتی که تصمیم گرفته‌اید همراه با خانواده در کشور قبرس شمالی زندگی کنید و یا این که می‌خواهید برای ادامه تحصیل به این کشور بروید، قطعاً آشنایی با قوانین  این کشور، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. اغلب مشتریانی که برای خرید ملک در قبرس شمالی به آکادمی شزوما مراجعه می‌کنند، متأسفانه در مورد قوانین کشور قبرس شمالی اطلاعات کافی نداشته و به همین دلیل لازم دانستیم پیرامون این موضوع مطالبی را برای شما عزیزان ارائه کنیم. ما در این مطلب در مورد گواهینامه رانندگی در قبرس شمالی چند نکته بسیار مهم را متذکر شدیم. اکنون با آگاهی کامل می‌توانید برای دریافت رانندگی در قبرس شمالی اقدام کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله شرایط اقامت دائم قبرس شمالی، مهاجرت به قبرس شمالی و مقاله بهترین شهر قبرس شمالی برای زندگی را نیز مطالعه کنید. در صورتی که سوالی دارید می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *