قبرس شمالی کجاست؟

قبرس شمالی کجاست؟

کشور قبرس شمالی یکی از کشور‌های بسیار زیبا در دنیا شناخته شده است که در چند سال اخیر ایرانیان زیادی را جذب خود کرده و حتی افراد زیادی برای زندگی و یا ادامه تحصیل، به این کشور می‌روند. شاید شما تصمیم گرفته‌اید که مسافرت کوتاهی به کشور قبرس شمالی داشته باشید تا در صورتی که از فرهنگ و همچنین شرایط زندگی در این کشور آسوده خاطر شدید، با خانواده برای زندگی به این کشور مهاجرت نمایید. و یا شاید تصمیم دارید که شرایط کاری خود را به این کشور گسترش دهید. به هر حال برای شما مهم است که بدانید کشور قبرس شمالی دقیقاً در چه موقعیت جغرافیایی قرار گرفته و از چه ویژگی‌هایی برخوردار است. در مطلب با ما همراه باشید تا شما را به طور کامل با کشور قبرس شمالی آشنا کنیم.

تاریخچه کشور قبرس

برای اینکه بتوانید با قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید، ابتدا باید کشور قبرس را به خوبی بشناسیم. این کشور که یکی از کشور‌های جزیره‌ای در شرق مدیترانه و در واقع سومین جزیره بزرگ در دنیا شناخته شده است، به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می‌شوند. افرادی که ساکن در قبرس شمالی هستند، اصالتاً ترک زبان بوده و این قسمت تحت کنترل و سلطه جمهوری ترکیه قرار دارد. اما قبرس جنوبی یونانی هستند یعنی مردم به زبان یونانی با یکدیگر صحبت می‌کنند. بنابراین همان گونه که متوجه شدید، زبان ترکی و زبان یونانی، دو زبان اصلی در کشور قبرس شناخته می‌شوند. این کشور در طول تاریخ، حوادث بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است. برای مثال امپراتوری‌های مختلف همانند آشوری‌ها، مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها، عثمانی‌ها، اعراب و انگلیس به این کشور حمله کرده‌اند چرا که کشور قبرس از نظر موقعیت زندگی، در شرایط بسیار عالی قرار دارد و همین موضوع منجر شده است که کشور‌ها و امپراتوری‌های گوناگون همیشه به فکر تصرف کشور قبرس باشند.

حتماً برای شما جالب خواهد بود اگر بگوییم که علت نامگذاری کشور قبرس در چیست. این کشور دارای معادن مس بسیار بزرگی است و از آنجایی که واژه مس در زبان یونانی تحت عنوان kypros شناخته می‌شود، بنابراین این واژه به مرور زمان تغییر کرده و اکنون ما کشور قبرس را به این نام می‌شناسیم. لازم است این نکته را بیان کنیم که قبرس در گذشته نام پارادایس به معنی بهشت را نیز به خود اختصاص داده بود چرا که این منطقه بسیار زیبا و شبیه بهشت است و به همین دلیل مردم به آن پارادایس نیز می‌گفتند.

موقعیت قبرس
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق مختلف قبرس

 

تاریخچه کشور قبرس شمالی

همانگونه که متوجه شدید کشور قبرس به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می‌شود. کشور قبرس که تحت عنوان جمهوری ترک قبرس شناخته شده است، در سال ۱۹۸۳ رسماً استقلال خود را اعلام نمود و اکنون به عنوان یک کشور کامل رسمی در دنیا معرفی شده است. پایتخت قبرس، نیکوزیا نام دارد که بزرگترین شهر قبرس شمالی است. کشور قبرس همانند سایر کشور‌ها، به استان‌ها و مراکز مختلف نیز تقسیم‌بندی می‌شود.

مهمترین شهر‌های قبرس شمالی

قطعاً برای کسانی که با قصد سفر، زندگی، کار و یا تحصیل به کشور قبرس ‌می‌روند، آشنایی با مهمترین شهر‌های قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی دارد. سه شهر مهم در قبرس شمالی عبارتند از:

 • نیکوزیا

به ‌طور کلی نیکوزیا بزرگترین شهر در کشور قبرس است به دلیل این که قسمتی از آن در قبرس شمالی و قسمتی از آن در قبرس جنوبی قرار گرفته است. بنابراین هر دو کشور قبرس شمالی و جنوبی با یکدیگر توافق کردند که عبور و مرور شهروندان قبرسی به این شهر به راحتی انجام گرفته و نیازی به مجوز نباشد.

 • شهر فاماگوستا

یکی از زیباترین و بزرگترین شهر‌های قبرس شمالی شهر فاماگوستا نام دارد. اگر که به مقاله معرفی بهترین مهمترین شهر‌های قبرس شمالی مراجعه کنید، با آثار باستانی و بنا‌های تاریخی این شهر آشنا خواهید شد ولی به طور کلی اگر می‌خواهید یک سفر به یاد ماندنی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از فاماگوستا دیدن نمایید به خصوص اینکه سواحل طلایی بسیار زیبایی در این شهر وجود دارد که هر مسافری حداقل یکبار باید از آن‌ها دیدن کند.

شهرهای قبرس شمالی
شهرهای ساحلی و بنادر قبرس شمالی

 

 • شهر گیرنه

شهر گیرنه یکی از پر رفت و آمد‌ترین و بزرگترین شهر‌های قبرس شمالی از نظر میزان ورود گردشگران خارجی است.  در واقع می‌توان گیرنه را مهمترین شهر توریستی قبرس شمالی معرفی نمود. آثار باستانی و مناظر زیبایی در این شهر وجود دارد که باعث شده گیرنه به عنوان جواهر قبرس شمالی شناخته شود.

مساحت و موقعیت قبرس شمالی

اما اکنون به این موضوع بپردازیم که قبرس شمالی چه مساحتی از این کشور را به خود اختصاص داده است. قبرس شمالی دارای مساحتی معادل ۳. ۳۵۵ کیلومتر مربع بود و نزدیک به ۲. ۷ دهم درصد از آب‌های آزاد را به خود اختصاص داده است. اگر بخواهیم تراکم جمعیت در این قسمت را بررسی کنیم باید بگوییم که در این کشور 86/0 درصد جمعیت در هر یک کیلومتر مربع وجود دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی، به طور کلی جزیره قبرس در شمال شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است و به همین دلیل است که آب و هوای بسیار ‌ایده‌آل، معتدل و مدیترانه‌ای دارد. البته لازم است بدانید که شرایط آب و هوایی قبرس شمالی بسیار بهتر از قبرس جنوبی بوده و به همین دلیل اوضاع کشاورزی در این کشور نسبت به قبرس یونانی یا همان قبرس جنوبی بسیار بهتر است.

زبان و مذهب مردم قبرس شمالی

از آنجایی که کشور قبرس توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته شده است بنابراین عمده مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند، ترک زبان هستند. در نتیجه در قبرس شمالی زبان ترکی به عنوان زبان اصلی شناخته می‌شود. اما این بدان معنا نیست که شما تنها با تسلط به زبان ترکی می‌توانید در این کشور زندگی کنید. بلکه زبان‌های دیگر همانند یونانی، انگلیسی و زبان‌های رومی نیز در کشور قبرس صحبت می‌شود. اگر شما می‌خواهید با هدف تحصیل به کشور قبرس بروید، اصلا نباید نگرانی از این بابت داشته باشید چون برخی از دانشگاه‌ها همزمان سه زبان یونانی، ترکی و انگلیسی و برخی دیگر فقط ترکی و انگلیسی را به دانشجویان آموزش می‌دهند. بنابراین شما برای برقراری روابط اجتماعی، زندگی کردن در کشور قبرس، تحصیل و انجام امور کاری اصلا محدودیتی نخواهید داشت.

در مورد مذهب مردم قبرس شمالی این نوید را بدهیم که به طور کلی در این کشور هیچ گونه محدودیت و اجباری برای دین وجود ندارد. اگر چه بیش از ۹۰ درصد مردم در کشور قبرس مسلمان هستند ولی اگر شما به این کشور وارد شوید، کلیسا‌های زیادی را مشاهده خواهید کرد و این نشان می‌دهد که مردمان مسیحی نیز در این کشور حضور دارند. حتی معابد ادیان دیگر همانند‌ یهود نیز در کشور قبرس دیده می‌شود. به طور کلی در کشور قبرس آزادی دین و آزادی اجتماعی وجود دارد و هیچ اجباری شما عزیزان را متحمل نخواهد شد.

آداب و رسوم مردم قبرس شمالی

یکی از مهمترین موضوعاتی که در راستای آشنایی با کشور قبرس باید پیرامون آن صحبت کنیم، بحث فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی است. برای هر کسی که قرار است در کشوری دیگر زندگی کند، قرابت فرهنگی کشور مقصد با زادگاه او، اهمیت زیادی دارد. جالب است بدانید که از این منظر، شباهت بسیار زیادی بین فرهنگ و آداب و رسوم مردم قبرس شمالی با کشور ایران وجود داشته و به همین دلیل است که اغلب ایرانیان وقتی وارد این کشور می‌شوند، احساس صمیمیت زیادی با فرهنگ حاکم بر کشور و مردم این منطقه دارند. به همین دلیل دوست دارند آنجا زندگی کنند. مهمترین نکاتی که درمورد فرهنگ و آداب و رسوم کشور قبرس شمالی وجود دارد را با یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • لازم به ذکر است که اگر چه کشور قبرس شمالی به شدت بر روی تاریخ و فرهنگ کشور خود متعصب هستند اما این بدان معنا نیست که از فرهنگ کشور‌های دیگر استقبال نمی‌کنند. در واقع آن‌ها دوست دارند که مراسم کشور‌های دیگر نیز در کشور آن‌ها برگزار شده و حتی نمایشگاه‌هایی در مورد فرهنگ و لباس‌های کشور‌های دیگر را در قبرس شمالی برگزار می‌کنند.
 • در این کشور در زمان‌های مشخص، فستیوال‌ها و جشن‌های باستانی برگزار می‌شود که مردم با پوشیدن لباس محلی و رقص‌های محلی، آیین‌های مربوط به گذشتگان خود را زنده نگه داشته و تمام تلاش خود را می‌کنند که این آیین‌ها را به نسل بعد منتقل کنند.
  کارناوال در قبرس
  کارناوال و فستیوال در قبرس شمالی
 • مردم کشور قبرس همانند ایرانیان بسیار خانواده دوست هستند و در نتیجه دوست دارند در جمع‌های خانوادگی حضور داشته و حتی برای حضور در جشنواره‌ها، فستیوال‌ها و برای تفریح به صورت خانوادگی اقدام می‌کنند. در نتیجه همین خانواده دوست بودن باعث می‌شود که در مراسم ازدواج نیز حساسیت بیشتری به خرج دهند. در واقع همانند والدین ایرانی که برای ازدواج دختران و پسران خود بسیار حساس هستند و دوست دارند آن‌ها را خوشبخت کنند، همین حساسیت را در بین مردم قبرس شمالی نیز شاهد خواهید بود.
 • همانگونه که گفتیم در کشور قبرس آزادی دین و آزادی اجتماعی وجود دارد و در نتیجه شما هیچ محدودیتی از این نظر نخواهید داشت.
 • در خانواده‌های قبرس شمالی همانند خانواده‌های ایرانی، به بزرگترها به خصوص به پدر و پدربزرگ احترام ویژه گذاشته می‌شود و برای آن‌ها جایگاه خاصی قائل هستند.
 • مردم کشور قبرس در مراسم عزاداری‌های خود از گل سوسن سفید استفاده می‌کنند.
 • نکته بسیار مهم این است که مردم قبرس شمالی دوست دارند همیشه شاد بوده و به همین دلیل در سطح شهر در صورتی که با شهروندان داخلی و اتباع خارجی برخورد کنید، به شما لبخند می‌زنند. آن‌ها معتقد هستند که در گذشته، الهه عشق در این کشور حضور داشته و آن‌ها را به شاد بودن و عشق ورزیدن به دعوت کرده است.
 • همچنین مردم کشور قبرس بسیار متعهد به قوانین راهنمایی و رانندگی هستند به همین دلیل است که در این کشور تعداد چراغ‌های راهنمایی و رانندگی بسیار کم است.
 • نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید بحث نصیحت کردن مردم در کشور قبرس شمالی است. از آنجایی که از نصیحت شدن در جمع تنفر دارند، بنابراین اگر شما این کار را انجام دهید ممکن است رابطه دوستی خود را از دست بدهید.
 • مردم قبرس شمالی به نکات بهداشتی بسیار اهمیت می‌دهند به همین دلیل است که وقتی در سطح شهر‌های کشور قبرس شمالی قدم می‌زنید، خیابان‌های بسیار تمیز و زیبایی را رؤیت خواهید کرد.

 

وضعیت اقتصادی در کشور قبرس شمالی

یکی از نکات بسیار مهمی که مهاجران به کشور قبرس شمالی باید به آن توجه داشته باشند، بحث اوضاع اقتصادی در این کشور است. خوشبختانه در چند سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه دیده شده و اقتصاد کشور قبرس شمالی رو به پیشرفت و توسعه است. با توجه به اینکه این کشور به عنوان یک منطقه بسیار زیبا در دنیا شناخته شده و دارای شهر‌های توریستی زیبایی است، به همین دلیل صنعت توریسم مهمترین صنعتی است که به رشد و توسعه قبرس شمالی کمک می‌کند. افرادی که می‌خواهند در این کشور کسب و کاری راه‌اندازی کنند باید از فرصت استفاده کرده و همین صنعت توریسم را به عنوان یک راهی برای افزایش درآمد خود مورد استفاده قرار دهند. برای مثال اگر شما در قبرس شمالی املاکی خریداری کنید  و املاک خود را به توریست‌ها اجاره دهید، واقعاً درآمد بسیار زیادی به دست می‌آورید.

در کشور قبرس شمالی کار‌های مهارتی همانند حسابداری آشپزی نقاشی تعمیرکار‌ی آرایشگری و حتی امور مهندسی، با استقبال بسیار زیادی مواجه شده و با فعالیت در این مشاغل، درآمد خیلی خوبی را به دست می‌آورید. واحد پول رسمی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه است اما جالب است بدانید که پوند انگلیس نیز اعتبار داشته و برای معاملات بزرگ همانند خرید وسایل برقی بزرگ، خرید اتومبیل و خرید ملک، از پوند انگلیس استفاده می‌کنند. بنابراین این بهترین فرصت برای کسانی است که می‌خواهند از طیق خرید ملک، در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند. پوند به انگلیسی کمترین نوسانات را در اثر تورم داشته و از این بابت ضرری نخواهید کرد.

آب و هوای قبرس
وضعیت آب و هوا در قبرس شمالی

 

شرایط آب و هوایی کشور قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی تحت عنوان بهشت نیز شناخته می‌شود. آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای که بهترین نوع آب و هوا در جهان شناخته شده، در کشور قبرس شمالی حاکم است. بنابراین شما می‌توانید در کنار ساحل قدم بزنید بدون اینکه از شرجی بودن هوا اذیت شوید. اگر چه عمده روز‌های سال در قبرس شمالی آفتابی است اما این بدان معنا نیست که این آفتاب سوزاننده بوده و شما را اذیت می‌کند. بلکه چون آب و هوایی این کشور معتدل و مدیترانه است، بنابراین گرمای آن کاملاً مطلوب بوده و اصلاً پوست شما را نمی‌سوزاند. البته در فصل تابستان کمی دمای هوا بیشتر خواهد شد ولی به غیر از این فصل، در بقیه ایام سال واقعاً احساس خوبی خواهید داشت. کوه‌های سرسبز و دشت‌های پوشیده از گل در فصل بهار و تابستان، زیبایی چشمگیر را به منطقه داده است. در طول زمستان نیز نباید نگران سرمای وحشتناک باشید. در‌این فصل اگر چه بارش برف دیده می‌شود اما خبری از یخبندان‌های ترسناک نیست. در تابستان هم خبری از آفتاب داغ و سوزان نخواهید نخواهد بود و این بدان معنا است که در یک منطقه خوش آب و هوا می‌توانیم زندگی بسیار‌ ایده‌آلی داشته باشیم.

قوانین اجتماعی کشور قبرس شمالی

نکته‌ای که حتماً برای شما جالب خواهد بود این است که کشور قبرس شمالی قوانین اجتماعی حاکم در کشور انگلستان را برای کشور خود نیز اجرا کرده است. در نتیجه بهترین شرایط برای زندگی فراهم است چرا که در کشور انگلستان تمامی افراد از نظر اجتماعی، حقوق برابر داشته و جنسیت نمی‌تواند محدودیتی بین افراد قائل شود. به همین دلیل است که شما در کشور قبرس شمالی آزادی اجتماعی بسیار زیادی را شاهد خواهید بود. از طرف دیگر چنین قانونی در امور کاری نیز پابرجاست. یعنی همه افرادی که در ادارات دولتی و خصوصی در این کشور فعالیت دارند، به خوبی نسبت به این موضوع معتقد هستند که در انجام امور کاری به هیچ عنوان نباید حقی از کسی ضایع شود چرا که طبق قوانین، حقوق افراد با یکدیگر برابر بوده و فارق از میزان تحصیلات، جنسیت، سطح سلامت و سطح درآمد مراجعه‌کنندگان، باید بهترین خدمات را برای مردم در نظر بگیرند.

شرایط حمل و نقل در قبرس شمالی

از آنجایی که کشور قبرس به عنوان یکی از کشور‌های کم جمعیت و در عین حال بسیار خوش آب و هوا در دنیا شناخته شده است، بنابراین افراد زیادی دوست دارند که وارد این کشور شده و امور کاری خود را در قبرس شمالی ادامه دهند. یا اینکه تمایل دارند با خانواده در این کشور زندگی ‌کنند. اما بحث شرایط حمل و نقل نیز باید در نظر گرفته شود چرا که شما باید بدانید چگونه باید از محل زندگی به محل کار خود بروید. اغلب افراد ممکن است ماشین یا وسیله نقلیه شخصی نداشته باشند. بنابراین باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. در ابتدا لازم است بدانید که خوشبختانه ترافیک در شهر‌های کشور قبرس شمالی مشاهده نشده و همچنین وسایل نقلیه عمومی همیشه خلوت هستند. بنابراین هیچ نگرانی برای شما وجود ندارد. در سطح شهر تاکسی‌های بسیار زیادی وجود دارد. همچنین اگر قرار باشد از این شهر به شهر دیگر بروید، امکان استفاده از مسیر‌های آبی همانند قایق وجود دارد. البته گاهی اوقات راهی جز این مسیر‌ها برای شما باقی نمی‌ماند. برای مثال ممکن شما بخواهید بین دو شهری تردد داشته باشید که فقط از طریق مسیر آبی می‌توان سفر کرد. نکته لازم به ذکر این است که اگر شما با هدف زندگی یا تحصیل به کشور قبرس شمالی می‌روید حتما محل زندگی خود را در منطقه‌ای انتخاب کنید که کمترین فاصله را با دانشگاه یا محل کار شما داشته باشد تا از نظر حمل و نقل دچار مشکل نشوید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال مسافرت در کشور قبرس شمالی هستید، از دوچرخه برای تردد در سطح شهر‌ها استفاده کنید چون توریست‌ها در فصل بهار یا پاییز به این کشور ‌می‌روند و این دو فصل واقعاً زیبا و تماشایی است. به خصوص اینکه آب و هوا در قبرس شمالی در این دو فصل، واقعاً لذت‌بخش است. بنابراین بهتر است به جای استفاده از اتوبوس، تاکسی و یا ماشین‌های اجاره‌ای، به سراغ دوچرخه بروید و از دیدن مناظر بهشتی و آب و هوای مطبوع, لذت ببرید.

سرمایه گذاری
روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

 

سرمایه‌گذاری در کشور قبرس شمالی

شاید شما تصمیم گرفته‌اید که در کشور قبرس شمالی یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت و آینده‌دار داشته باشید. از آنجایی که سالانه مسافران زیادی به این کشور سفر می‌کنند تا در محیطی سرسبز و زیبا با آثار تاریخی بسیار جذاب و قدیمی، لحظاتی خوش را سپری کنند، بنابراین شما می‌توانید از این فرصت برای سرمایه‌گذاری در قبرس استفاده کنید. روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد. مثلاً می‌توانید شرایط کاری خود در کشور ایران را به کشور قبرس نیز توسعه دهید. اما یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور، خرید ملک است. از آنجایی که قبرس شمالی هنوز به اتحادیه اروپا ملحق نشده است، بنابراین از اتباع خارجی به شدت استقبال می‌کند تا بتواند جمعیت خود را بالا ببرد.

با توجه به آنچه که گفته شد، در حال حاضر قیمت املاک در قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی و حتی نسبت به ایران، پایین‌تر است. شما با یک دهم قیمت در ایران می‌توانید ویلا‌های بسیار زیبایی را در قبرس شمالی در سواحل طلایی خریداری نمایید. اما جالب است بدانید به دلیل اینکه این کشور همچنان رو به پیشرفت و رو به رشد بوده و صنعت توریسم به عنوان صنعتی پر رونق در آن شناخته شده است، بنابراین قیمت املاک، سالانه رشد بسیار چشمگیری دارد. پس اگر قرار باشد ملک خود را بفروشید، در عرض دو سال چیزی نزدیک به پنج برابر نصیب شما می‌گردد. از طرف دیگر می‌توانید خانه ویلایی خود را در فصل گردشگری به مسافران اجازه دهید و مبلغ بسیار زیادی را دریافت نمایید. سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در قبرس شمالی یک سرمایه‌گذاری آینده‌دار خواهد بود.

وضعیت تحصیل در قبرس شمالی

خانواده‌هایی که تصمیم‌ می‌گیرند در کشور قبرس شمالی زندگی کنند، باید به فکر آینده تحصیلی فرزندان خود باشند. یا شاید شما دانشجویی هستید که تصمیم گرفته‌اید دوران تحصیلات آکادمیک خود را در کشور خارجی سپری نمایید. به هر حال این مسئله مهم است که کیفیت مدارس و دانشگاه‌های قبرس شمالی در حد استاندارد‌های جهانی باشد تا از نظر بنیه علمی و آینده کاری فرزندان خود اطمینان داشته باشید. در مورد تحصیل در دوران مدرسه باید بگوییم که اگر فرزند شما مدرسه‌های دولتی را برای تحصیل انتخاب کند، هیچ هزینه‌ای نباید بپردازید. به غیر از هزینه فرم مدرسه، تمامی هزینه‌ها حتی سرویس رفتن به مدرسه نیز برای فرزند شما به صورت رایگان در نظر گرفته خواهد شد. اما اگر فرزند شما در مدرسه‌های خصوصی تحصیل کند، قطعاً باید هزینه‌های تعیین شده توسط مدرسه را پرداخت نمایید.

در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه نیز لازم است بدانید چند مورد از بهترین دانشگاه‌های معتبر جهان در کشور قبرس قرار داشته و تحت نظر اساتید مجرب مدیریت می‌شود. در این دانشگاه‌ها زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان تدریس خواهد شد. پس شما مشکلی از نظر زبان نخواهید داشت. در صورتی که در این زمینه ضعیف هستید، در دانشگاه یک تا دو ترم اول، کلاس‌های آموزش زبان برای شما برگزار می‌شود و در نتیجه شما می‌توانید بعد از سپری شدن این دوره‌های آموزشی، به راحتی در سطح شهر با مردم ارتباط برقرار کنید.

همچنین اگر در بهترین دانشگاه‌های قبرس تحصیلات دوره لیسانس را سپری کنید، اطمینان خواهد داشت که می‌توانید برای دوران تحصیلات تکمیلی به کشور‌های اروپایی و آمریکایی بروید.

راهنمایی و رانندگی در قبرس
قوانین رانندگی در خیابان‌های قبرس شمالی

 

قوانین راهنمایی و رانندگی در قبرس شمالی

در این کشور قوانین بین‌المللی برای امور راهنمایی و رانندگی وضع شده است. لازم است بدانید که رانندگی از سمت چپ انجام می‌شود. به عبارت دیگر ماشین‌هایی که در قبرس طراحی می‌گردند، دارای فرمان سمت راست بوده و بنابراین اگر شما وارد این کشور می‌شوید، بهتر است دوره‌های آموزشی در آموزشگاه‌های رانندگی در قبرس شمالی را سپری کنید تا برای رانندگی کردن دچار مشکلات جدی و یا حتی خطر تصادف نشوید.

در مورد گواهینامه، لازم است این نکته را متذکر شویم که اگر گواهینامه خود را در کشور ایران به زبان انگلیسی ترجمه کنید، به مدت سه ماه می‌توانید در کشور قبرس از آن استفاده کرده و سپس موظف هستید طبق قوانین این کشور برای دریافت گواهینامه اقدام نمایید. اما اگر گواهینامه بین‌المللی در اختیار داشته باشید چون قوانین این کشور راساس قوانین اتحادیه اروپا تعریف شده است، به مدت یکسال می‌توانید از گواهینامه بین‌المللی خود در این کشور استفاده نمایید. مردم قبرس شمالی به شدت به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می‌گذارد به همین دلیل است که بی‌نظمی در رانندگی بسیار کم بوده و تعداد چراغ‌های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر کم دیده می‌شود. در صورتی که عابر پیاده در حال عبور باشد، رانندگان خود را موظف می‌دانند در هر نقطه که هستند متوقف شده و اجازه دهند عابر از خیابان عبور کند.

امنیت در کشور قبرس شمالی

حتی اگر شما بخواهید برای سفر به کشور قبرس شمالی بروید، مسلما بحث امنیت، یک موضوع بسیار مهم خواهد بود. به هر حال شما دوست دارید در یک محیطی وارد شوید که بدون هیچ گونه خطر و‌آزاری بتوانید از سفر خود لذت ببرید. اکنون تصور کنیم که شما قصد دارید این کشور را به عنوان محلی برای زندگی و تحصیل انتخاب نمایید. قطعاً امنیت کشور قبرس اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. اگر بخواهیم به صورت مختصر در این زمینه صحبت کنیم، باید بگوییم که امنیت کشور قبرس به حدی بالا است که باعث شده است این کشور جزء پنج کشور اول جهان از نظر امنیت اجتماعی شناخته شود به گونه‌ای که حتی اگر شما کیف پول خود را در سطح شهر جا بگذارید، به هیچ عنوان سرقت انجام نخواهد گرفت. همچنین چون امنیت اجتماعی بسیار بالایی برای افراد در نظر گرفته می‌شود، بنابراین خانم‌ها با هر پوششی که در سطح شهر تردد داشته باشند، هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند. همچنین آسوده‌خاطر خواهید بود که اگر دختر یا همسر شما در خیابان‌های شهر و یا در ساحل قدم بزنند، به هیچ عنوان مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آید. همین امنیت بالایی کشور قبرس است که باعث شده سالانه توریست‌های زیادی به این کشور سفر کنند.

کار در قبرس
وضعیت کار و مشاغل مختلف در قبرس شمالی

 

وضعیت کار در قبرس شمالی

کسانی که به عنوان اتباع خارجی وارد این کشور می‌شوند، باید مجوز کار از وزارت کار این کشور دریافت نمایند. به همین دلیل لازم است شما ابتدا با یک کارفرما در کشور قبرس در ارتباط باشید. کارفرما باید به وزارت کار کشور قبرس نامه‌اید ارسال نماید و در این نامه تأکید کند که چون نتوانسته است نیروی کاری مورد نیاز خود را از شهروندان قبرسی انتخاب کند، بنابراین به اتباع خارجی نیاز دارد. سپس با ارسال مدارک، می‌توانید فعالیت خود را در این کشور آغاز نمایید.

توجه داشته باشید که این کشور بیشتر از مشاغل مهارتی همانند آرایشگری آشپزی معماری نقاشی تعمیرکار ماشین تعمیرکار لوازم برقی و… استقبال می‌کند. اگر در این زمینه‌ها مهارت داشته باشید شک نکنید که می‌توانید اوضاع کاری خوبی را برای خود و در نتیجه خانواده رقم بزنیم و درآمد بسیار خوب به دست بیاوریم. در واقع این مشاغل، جزء مشاغل پردرآمد هستند. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که خوشبختانه هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی بسیار پایین است و در نتیجه از این نظر شما دچار محدودیت زیادی نمی‌شوید.

بهداشت و سلامت در کشور قبرس شمالی

در این کشور بیمارستان‌های دولتی و کلینیک‌های خصوصی بسیار زیادی وجود دارد. از آنجایی که جمعیت کشور قبرس شمالی هنوز زیاد نشده است، بنابراین بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به خوبی می‌توانند از تمامی بیماران داخلی و حتی از اتباع خارجی حمایت نمایند. در صورتی که شما کارت سلامت داشته باشید، هزینه‌های درمان به شدت برای شما کاهش پیدا می‌کند. اتباع خارجی باید برای دریافت کارت سلامت حتماً مشخصات خود مبنی بر مشخصات شخصی و همچنین محل سکونت در قبرس شمالی را به یک مرکز درمانی در این کشور ارائه دهند تا کارت درمان برای آن‌ها صادر گردد.

در صورتی که شما به عنوان کادر درمان می‌خواهید به این کشور مهاجرت کنید باید بگوییم که از نظر کاری و درآمدی، شرایط بسیار خوبی در انتظار شما خواهد بود به خصوص اینکه این کشور درآمد بیشتری را برای خانم‌ها در نظر گرفته است و مزایا و پاداش‌های زیادی را برای کادر درمان قائل می‌شود. البته قبل از مهاجرت به قبرس شمالی؛ باید حتماً تمامی جوانب کاری خود در حوزه کادر درمان را بررسی نمایید. البته لازم است مدارک علمی خود را به بیمارستان‌ها و مراکز مربوطه ارسال نمایید تا این مدارک در وضعیت کاری شما اعمال شده و در نتیجه در محاسبه حقوق، مزایا و پاداش‌، این مدارک لحاظ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *