با بهترین دانشگاه های قبرس شمالی آشنا شوید!

برترین دانشگاه های قبرس شمالی

یکی از موضوعات بسیار مهم برای کسانی که می‌خواهند در قبرس شمالی زندگی ‌کنند، وضعیت تحصیل در قبرس شمالی است. ممکن است فرزند شما در حال سپری کردن دوره دبیرستان باشد و یا اینکه بخواهد تحصیلات خود را در دانشگاه آغاز کند. به هر حال آشنایی با دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی و بررسی شرایط تحصیل در دبیرستان دو موضوع بسیار مهم برای کسانی است که می‌خواهند این کشور را برای زندگی و خانواده انتخاب کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید چون قرار است در مورد رشته‌ های دانشگاهی در قبرس، مزایای تحصیل در این کشور و هزینه تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دانشگاه و دبیرستان با شما عزیزان صحبت نماییم.

دانشگاه های معتبر در قبرس شمالی

دانشگاه‌های قبرس شمالی

برای معرفی دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی، باید نگاهی به شرایط دانشگاه ‌های قبرس شمالی داشته باشیم. نوع دانشگاهی که شما برای تحصیلات دوره کارشناسی انتخاب می‌کنید، آینده تحصیلی شما در دانشگاه‌های معتبر جهانی را رقم خواهد زد. بنابراین این مسأله کاملاً طبیعی است که کسانی که می‌خواهند تحصیلات دانشگاهی خود را به تازگی شروع کنند، به فکر انتخاب دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی باشند چون در این صورت مطمئن خواهند بود که برای تحصیلات تکمیلی، می‌توانند به کشور‌های اروپایی و حتی آمریکا سفر کرده و در نتیجه دوران تحصیل را در بهترین دانشگاه‌های جهان سپری کنند.


جالب است بدانید که خوشبختانه در سال‌های اخیر، برخی دانشگاه‌ های قبرس شمالی از نظر کیفیت علمی، ارتقای بسیار زیادی پیدا کرده و حتی در رنکینگ جهانی قرار گرفته‌اند. در جدول زیر، رنکینگ دانشگاه‌ های قبرس شمالی را در اروپا و همچنین در جهان برای شما عزیزان ارائه کرده ایم. دانشگاه‌های معتبر در لیست زیر، از نظر ارائه خدمات همانند خوابگاه‌های فول امکانات، شهریه‌های کمتر و همچنین بورسیه‌های بسیار متنوع، توانسته‌اند جایگاه بسیار خوبی را در بین دانشجویان و حتی در سطح بین‌الملل به دست بیاورند.

 

رنکینگ جهانی

رنکینگ اروپا

نام دانشگاه

۱۹۳۲ ۵۹۱ دانشگاه مدیترانه شرقی
۱۶۵۹ ۸۴۳ دانشگاه خاور نزدیک
۲۹۱۷ ۹۰۷ دانشگاه تکنولوژی قبرس
۴۷۴۳ ۱۲۷۱ دانشگاه آمریکایی گیرنه
۵۰۵۶ ۱۲۷۷ دانشگاه بین‌المللی قبرس
۶۳۶۲ ۱۸۴۱ دانشگاه اروپایی لفکه

 

رشته های دانشگاه قبرس شمالی

قطعاً برای تمام کسانی که می‌خواهند تحصیلات دانشگاهی خود را در قبرس شمالی سپری کنند، آشنایی با رشته ‌های دانشگاه قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. به طور کلی بهترین رشته‌ها برای تحصیل در قبرس شمالی شامل مدیریت، بیزینس، هنر، معماری، داروسازی، هتل‌داری، صنعت گردشگری، آشپزی و mba است. حتما این سؤال برای شما به وجود آمده است که چرا این رشته‌ها در قبرس شمالی طرفداران بیشتری دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این کشور به شغل‌های مهارتی، نیاز داشته و از طرف دیگر چون قبرس شمالی یک کشور توریستی به حساب می‌آید، بنابراین باید رشته‌هایی را برای دانشجویان خود ارائه کند که از یک طرف نیاز به شغل‌های مهارتی را تامین کرده و از سوی دیگر در راستای بهبود صنعت گردشگری، گام مؤثری برداشته شود. اما شاید شما به عنوان یک ایرانی که به کشور قبرس شمالی سفر می‌کنید، دوست دارید در رشته‌هایی همانند پزشکی و داروسازی تحصیل کنید. شرایط تحصیل در این رشته‌ها را برای شما عزیزان به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 • تحصیل در رشته پزشکی

جالب است بدانید که هر ساله دانشجویان زیادی از خارج از کشور، به قبرس شمالی می‌آیند تا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند. مسلماً کیفیت دانشگاهی که شما برای دوران تحصیلات پایه خود انتخاب می‌کنید، آینده علمی شما را رقم خواهد زد. خوشبختانه دانشکده پزشکی در قبرس شمالی رتبه بسیار خوبی در سطح بین‌الملل به دست آورده و اگر شما دوران تحصیل پایه خود را در این کشور سپری کنید، اطمینان خواهید داشت که می‌توانید برای ادامه تحصیل در کشور‌های اروپایی و آمریکا، اقدام نمایید.

تحصیل در قبرس
تحصیلات دانشگاهی در قبرس شمالی

این نوید را برای دانش‌آموزان ایرانی که می‌خواهند تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور قبرس شمالی سپری کنند داری که سیستم آموزشی دانشگاه ‌های قبرس شمالی با سیستم آموزشی ایران کاملاً تطابق دارد. بنابراین اگر زمانی تصمیم بگیرید به ایران برگردید، محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. لازم به ذکر است که رشته پزشکی در دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌ها، امکان تدریس به زبان یونانی نیز وجود دارد. متأسفانه اغلب دانشجویان ایرانی از نظر زبان دچار مشکل هستند. لازم است این نکته را بیان کنیم که در تمامی دانشگاه ‌های قبرس شمالی دوره‌های مربوط به آموزش زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و بدون هیچ نگرانی در کمتر از یک یا دو ترم، می‌توانید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید در حدی که بتوانید امور درسی خود را سپری کنید.

مسلما بحث هزینه‌ تحصیل پزشکی در قبرس شمالی برای همه افراد اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. هزینه رشته پزشکی در قبرس شمالی در مقایسه با کشور‌های اروپایی، بسیار ارزان‌تر است. به خصوص اگر شما بتوانید بورسیه دانشگاه‌ها را به دست بیاورید، هزینه‌ها به مقدار بسیار یاد کاهش پیدا خواهد کرد. مهمترین دانشگاه‌ های قبرس شمالی که شرایط را برای رشته پزشکی فراهم کرده‌اند عبارتند از:

رنکینگ جهانی

شهر

نام دانشگاه

۸۰۱-۱۰۰۰ نیکوزیا دانشگاه خاور نزدیک
۳۰۵۴ نیکوزیا دانشگاه اروپایی قبرس
۴۷۳ نیکوزیا دانشگاه بین المللی قبرس شمالی
۸۲۲۱ گیرنه دانشگاه گیرنه
۵۳۵۹ گیرنه دانشگاه آمریکایی گیرنه

 

 • تحصیل در رشته داروسازی

داروسازی یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار در تمام دنیا به خصوص در بین دانشجویان کشور ایران شناخته شده است. اگر تصمیم گرفته‌اید که در رشته داروسازی در قبرس شمالی ادامه تحصیل دهید، بد نیست نگاهی به این موقعیت این رشته در کشور قبرس شمالی و اعتبار آن داشته باشید. برنامه‌ریزی تحصیلی برای رشته داروسازی در قبرس شمالی به گونه‌ای انجام شده است که فارغ التحصیلان بعد از سپری کردن دوره کارشناسی، بتوانند همه چیز را در مورد دارو‌های تجویزی و خواص آن‌ها دانسته و در نتیجه به راحتی در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند.

داروسازی یک رشته مهارتی به حساب می‌آید و در نتیجه شما می‌توانید در کشور قبرس شمالی برای رشته داروسازی مشغول به کار شوید. تمامی دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی رشته داروسازی را ارائه می‌کنند. بعضی از دانشگاه‌ها شرایط تحصیل به دو زبان ترکی و انگلیسی را فراهم کرده‌اند. بنابراین نیازی نیست که شما حتماً به زبان قبرس شمالی تسلط داشته باشید. در صورتی که مدرک زبان انگلیسی دارید، می‌توانید وارد این دانشگاه‌ها شوید. البته برای دانشجویانی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، باز هم جای نگرانی نخواهند بود چرا که در دانشگاه ‌های قبرس شمالی دوره‌های زبان برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

مدت زمان تحصیل داروسازی در قبرس شمالی، 10 ترم یعنی معادل ۵ سال است. لازم است این نکته را بیان کنیم که تمامی دانشگاه ‌های قبرس شمالی برای دانشجویان بورسیه در نظر می‌گیرد و مبلغ بورسیه براساس معدل آن‌ها تعیین خواهد شد. در این میان بهترین بورسیه، به رشته داروسازی تعلق دارد که معادل ۷۵ درصد است. امکانات تحصیل همانند خوابگاه، سرویس‌های امنیتی، اینترنت رایگان، رفت و آمد سریع به دانشگاه، شرایط بسیار خوبی را برای دانشجویان جهت تحصیل داروسازی در قبرس شمالی فراهم کرده است.

 • تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی نسبت به رشته‌های دیگر، بسیار بیشتر است اما به جای اینکه اول به سراغ بحث هزینه بروید، باید بدانید که آیا دندانپزشکی قبرس مورد تأیید ایران هست یا خیر. در صورتی که تمایل دارید بعد از پایان تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی به ایران برگشته و مطب راه‌اندازی کنید، باید بدانید که دندانپزشکی در دانشگاه‌ های قبرس به هیچ عنوان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیست ولی اگر می‌خواهید به سراغ کشور‌های دیگر همانند اروپا، کانادا، آمریکا و ترکیه بروید از این نظر محدودیتی برای شما وجود ندارد.

شرایط تحصیل در قبرس شمالی

یکی از سؤالات پرکاربرد در بین کسانی که می‌خواهند قبرس شمالی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند این است که آیا برای پذیرش دانشگاه ‌های قبرس شمالی نیاز به آزمون ورودی است یا خیر. حتی در صورتی که بخواهید از خدمات بورسیه استفاده کنید، باز هم نیاز به آزمون نخواهد بود چرا که براساس دوره تحصیلی، بورسیه برای شما در نظر گرفته خواهد شد. تنها آزمونی که در دانشگاه ‌های قبرس شمالی برگزار می‌شود، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که تمامی دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، باید آن را سپری کنند. براساس نمره‌ای که به دست می‌آورید، سطح زبان شما تعیین شده و مجبور هستید تعداد دوره‌های آموزش زبان انگلیسی که برای شما تعیین می‌شود را سپری کنید.

براساس رشته تحصیلی مورد نظر برای ورود به دانشگاه ‌های قبرس شمالی، باید مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و به سیستم آموزش تحویل دهید. برای این منظور باید با خود دانشگاه مورد نظر در ارتباط باشید تا لیست مدارک در اختیار شما قرار گیرد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در قبرس شمالی

برخی از دانشجویان ایرانی که تصمیم‌ می‌گیرند تحصیلات دانشگاهی خود را در قبرس شمالی سپری کنند می‌خواهند به ایران برگشته و در کشور خودشان مشغول به کار شوند. بنابراین این مسأله بسیار مهم است که آیا دانشگاه ‌های قبرس شمالی مورد تأیید وزارت علوم هست یا نه.  در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که لازم است هر سال لیست دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی از نظر وزارت علوم ایران را بررسی کنید. دانشگاه مدیترانه شرقی یکی از مهمترین و بهترین دانشگاه ‌های قبرس شمالی است که هر ساله مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار گرفته و شما از این نظر محدودیتی نخواهید داشت.

دانشگاه های معتبر قبرس
دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

اگر دوستان یا آشنایان به شما پیشنهاد کرده‌اند که برای ادامه تحصیل به قبرس شمالی بروید، قطعاً باید این سؤال را مطرح کنید که مزایای تحصیل در قبرس شمالی چیست؟ به هرحال دوری تحصیلات دانشگاهی، تعیین‌کننده آینده کاری شما بوده و نباید عجولانه عمل کنید. مهمترین مزیت‌ های تحصیل در قبرس شمالی عبارتند از:

 • دانشگاه ‌های قبرس شمالی از استاندارد‌های جهانی برخوردار بوده و اغلب دانشگاه‌های آن مورد تأیید کشور‌های اروپایی و آمریکا هستند. بنابراین اگر بخواهید بعداً بورسیه کشور‌های اروپایی و آمریکا را به دست بیاورید، محدودیتی برای شما وجود ندارد.
 • هزینه زندگی در کشور قبرس شمالی بسیار پایین است در نتیجه برای کسانی که می‌خواهند در کنار تحصیل، کار کنند، مشکلی از نظر تامین هزینه‌های زندگی وجود ندارد.
 • اگر شما معدل داشته باشید می‌توانید از بورسیه دانشگاه‌ های معتبر قبرس شمالی استفاده کرده و با کمترین هزینه، دوران تحصیل خود را سپری کنید.
 • پذیرش در دانشگاه‌های قبرس شمالی بسیار راحت است. بدون اینکه نیاز به آزمون ورودی باشد، می‌توانید هر دانشگاهی که مد نظر دارید را انتخاب کنید. گزینش دانشجویان تنها براساس معدل آن‌ها انجام می‌گیرد. تنها آزمون مورد نیاز برای ورود به دانشگاه ‌های قبرس شمالی، آزمون زبان است که با هدف تعیین سطح و تعیین تعداد واحد مورد نیاز برای سپری کردن زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
 • از آنجایی که قبرس شمالی یک از کشور‌های بسیار نزدیک به ایران است، بنابراین فرهنگ این کشور به کشور ایران بسیار نزدیک بوده و در نتیجه شرایط زندگی در این کشور برای دانشجویان ایرانی بسیار ‌ایده‌آل‌تر خواهد بود. به خصوص اینکه از نظر آداب و رسوم و فرهنگ غذایی، شباهت زیادی بین قبرس شمالی و ایران وجود دارد.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

بحث هزینه تحصیل در قبرس شمالی موضوعی است که برای همه افراد اهمیت دارد. تفاوتی نمی‌کند شما قرار است با خانواده در قبرس شمالی شمالی زندگی کنید یا اینکه به عنوان دانشجو، می‌خواهید به این کشور بروید. به هر حال باید هزینه ‌های تحصیل در قبرس شمالی را برآورد کنید. چند فاکتور بر روی هزینه تحصیل در قبرس شمالی تأثیر می‌گذارند:

 • شما قرار است در چه رشته‎ای تحصیل کنید؟
 • کدام یک از دانشگاه‌ های قبرس شمالی را برای تحصیل خود انتخاب کرده‌اید؟
 • آیا بورسیه دانشگاه هستید و یا قرار است تمام هزینه‌ها توسط شخص شما پرداخت شود؟
 • در صورتی که در خانه زندگی می‌کنید، باید مسافت بین خانه تا دانشگاه را به عنوان معیاری برای برآورد هزینه رفت و آمد در نظر بگیرید.
 • همچنین هزینه‌های زندگی برای دانشجویانی که بورس نیستند شامل کرایه خانه و پرداخت شارژ ساختمان، پرداخت قبوض هزینه، خرید خوراکی برای خانه و سایر موارد نیز باید در نظر گرفته شود.

مسلما زمانی که شما به مؤسسات مربوط به تحصیل دانشجویان در قبرس شمالی مراجعه می‌کنید، تمام این برآورد‌ها انجام گرفته و هزینه تحصیل برای شما محاسبه خواهد شد.

تحصیل در مقطع دبیرستان های قبرس شمالی

شرایط زندگی در قبرس شمالی، بسیار ‌ایده‌آل است. امنیت بالا، محیطی آرام و سرسبز بدون آلودگی، آزادی اجتماعی و هزینه‌های پایین زندگی، مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که باعث شده است سالانه ایرانیان زیادی، قبرس شمالی را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده و تصمیم بگیرند با خانواده در این کشور زندگی کنند. اما مسلماً تحصیل دبیرستان در قبرس شمالی برای همه خانواده‌ها که فرزند دارند، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

کیفیت تحصیل دوره دبیرستان در قبرس شمالی بسیار بالا است. شما می‌توانید فرزندان خود را در دبیرستان‌های دولتی و یا حتی در دبیرستان‌های خصوصی، ثبت‌نام کنید. مهمترین ویژگی‌های دبیرستان‌های دولتی در قبرس شمالی عبارتند از:

 • در این دبیرستان‌ها امکان تحصیل به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، ترکی و فرانسوی فراهم شده است. بنابراین محدودیتی از نظر زبان برای فرزندان شما وجود نخواهد داشت.
 • همچنین افراد خارجی به راحتی می‌توانند وارد دبیرستان‌های دولتی شده و دوران تحصیل دبیرستان را در این کشور به بهترین شکل ممکن به پایان برسانند.
 • به دانش‌آموزانی که رتبه و نمرات بالا به دست می‌آورند، گواهینامه اعطا خواهد شد. امکان تحصیل دبیرستان در قبرس شمالی، مطابق با ابلاغیه‌های وزارت آموزش و پرورش فراهم شده است.
 • دبیرستان‌های دولتی هزینه‌ای از والدین دریافت نخواهند کرد. تنها کافی است که هزینه مربوط به کتب درسی را پرداخت کنند. حتی جالب است بدانید که هزینه مربوط به رفت و آمد نیز بر عهده خود مدرسه خواهد بود.

اما ممکن است شما تمایل داشته باشید که فرزندتان تحصیلات دوره دبیرستان در قبرس شمالی را در مدارس خصوصی سپری کند. مسلماً بودجه این مدارس توسط خود خانواده‌ها تأمین خواهد شد. براساس مقطع تحصیلی، هزینه‌ها برآورد شده و والدین باید طبق قوانین مدرسه، این هزینه‌ها را پرداخت نمایند. مهمترین ویژگی‌های تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی عبارتند از:

 • این دبیرستان‌ها نیز تحت نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت دارند بنابراین نگرانی از بابت مدرک تحصیلی وجود نخواهد داشت.
 • به تمامی دانش‌آموزان که در دبیرستان‌های خصوصی تحصیل می‌کنند، زبان ترکی آموخته خواهد شد.
 • جالب است بدانید که در دبیرستان‌های خصوصی، علاوه بر موضوع درس، بحث مهارت‌های مختلف نیز مطرح بوده و به همین دلیل کارگاه‌هایی برای دانش‌آموزان برقرار می‌شود.دبیرستان قبرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *