بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری مسکن

زمان مطالعه: 8 دقیقه

به نظر شما کدام شهرهای ایران برای سرمایه‌گذاری مسکن بهتر است؟ درصورتی‌که پولی در اختیار داشته باشید، جای هیچ‌گونه تعجب نیست که حفظ و افزایش ارزش آن دغدغه بزرگی برای شما باشد.

تورم حاکم بر اقتصاد ایران سرمایه‌گذاران را به‌سوی تبدیل وجوه نقد به اشکال مختلف دارایی تشویق می‌کند. بدون شک از مهم‌ترین اشکال دارایی می‌توان به املاک و مستغلات اشاره کرد.

روند صعودی قیمت ملک ایران سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را به ایده‌ای جذاب برای شما تبدیل نموده است و ازاین‌رو در طول سال‌های اخیر شاهد افزایش قابل‌توجه میزان سرمایه‌گذاری در بازار ملک‌ و مستغلات هستیم.

درحالی‌که امروزه تعداد زیادی از هم‌وطنان در حال خرید خانه در خارج از کشور و ترکیه، دبی، مجارستان، آلمان، کانادا و ‌آمریکا برای مقاصد اقامتی، تفریحی و سرمایه‌گذاری هستند بازار املاک در داخل کشور نیز با وجود بالا رفتن ناگهانی و انفجاری قیمت‌ها نسبت به همیشه داغ‌تر است.اگر خرید خانه و قیمت‌های سر به فلک کشیده املاک در داخل ایران در طول سال گذشته را کنار بگذاریم همچنان خرید زمین، مغازه و املاک با کاربرد تجاری از بهترین و بی‌دردسرترین راه‌های افزایش سرمایه و حداقل حفظ سرمایه و جلوگیری از افت ارزش سرمایه در داخل کشور محسوب می‌شود.

بازار املاک در ایران به خرید و فروش املاک مسکونی و خانه و آپارتمان خلاصه نمی‌شود و خرید و فروش ویلا و زمین و ساخت ویلا و خانه‌های لوکس برای مقاصد تفریحی در مناطق خوش‌نشین کشور نیز بسیار داغ و پررونق است.

هزینه بسیار بالای خرید خانه و مسکن در ایران

بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری مسکن

کاهش ارزش ریال و بالا رفتن قیمت دلار در طول سال گذشته و تنش‌های بین‌المللی جدید بین ایران و دیگر کشورها باعث شده است که‌ بسیاری از هموطنان به فکر تبدیل سرمایه و پول خود به ملک باشند.

به‌این‌ترتیب هجوم سرمایه‌گذاران داخلی برای خرید مسکن و ملک در مناطق مطرح کشور همچون شمال، تهران، کرج، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، رشت، رامسر و به‌ویژه خرید زمین‌های ارزان در این مناطق توسط قشر متوسط و با بودجه محدود بسیار رونق پیدا کرده است.

البته خرید خانه و مسکن در شهرهای بزرگ و مناطق مطرح ایران عملاً غیرممکن شده است و حتی اگر خانه و ملکی برای فروش بیابید احتمال این‌که هرروز صاحب‌خانه و صاحب‌ملک قیمت را افزایش دهد وجود خواهد داشت و با وجود افزایش شدید ارزش مسکن شاهد کاهش شدید تعداد معاملات ملکی در داخل کشور و در مناطق مرفه نشین کشور خواهیم بود.

از طرف دیگر صاحب‌ملک ‌و صاحب‌خانه به فروش ملک خود راضی نخواهند شد و خریدار نیز باقیمتی که صاحب‌خانه عنوان می‌کند قادر به خرید آن نخواهد بود زیرا بودجه کافی را در دسترس ندارد. به‌این‌ترتیب تا یک‌ سال پیش فروشندگان دنبال خریدار بودند اما در حال حاضر این خریداران هستند که باید ناز صاحب‌خانه و فروشنده را بکشند.

البته دلیل اصلی این موضوع به نوسانات شدید بازار و مشخص نبودن وضعیت اقتصادی مملکت بازمی‌گردد. به‌این‌ترتیب که صاحب‌خانه و فروشنده همیشه نگران این خواهند بود که پس از فروش خانه خود دوباره قیمت‌ها افزایش خواهد یافت و با پول و ‌بودجه‌ای که در دسترس دارد قادر به خرید خانه مشابه خانه قبلی خود نباشد.

هزینه بسیار بالای خرید خانه و مسکن در ایران

نکات خرید خانه و مسکن در ایران

این اتفاق متاسفانه در طول سال‌های اخیر چندین بار اتفاق افتاده است و فروشندگان بسیار زیادی پس از فروش خانه خود باهدف خرید خانه در منطقه یا محله‌ای دیگر در نهایت حتی موفق نشدند تا خانه‌ای رهن یا اجاره کنند.

به‌عنوان‌مثال یکی از مشتریان املاک سال گذشته واحد آپارتمان خود را در بهترین منطقه نیاوران تهران به فروش رساند و یک ماه بعد با همان پول در تهرانسر موفق به حتی رهن خانه نشد و درنهایت راضی شد تا در شمال و رشت خانه‌ای خریداری کند. تصور کنید که خانه خود در بهترین منطقه تهران را به فروش برسانید و یک ماه بعد با پول آن یک آپارتمان ۱۱۰ متری در رشت خریداری کنید.

یکی دیگر از مشتریان ما که با امید خرید زمین‌های هکتاری در شمال یکی از خانه‌های خود در تهران را به فروش رساند و تنها یک ماه بعد ارزش خانه‌ای که فروخت ۲ برابر، سپس ۴ برابر و در نهایت تنها در طول ۶ ماه ارزش همان خانه ۱۰ برابر افزایش یافت و متحمل زیان سنگینی شد. به‌ویژه برای خرید خانه در حال حاضر این خریداران است که باید به ساز فروشنده برقصد. آن‌هم حال اگر به فرض محال بتواند فروشنده را به فروش راضی کند.

در حال حاضر به خاطر هزینه‌های نجومی ساخت‌وساز در داخل کشور خرید زمین، خرید خانه و خرید ویلا به خرید زمین و ساخت خانه و ویلا در داخل کشور ارجحیت دارد. علاوه بر این در این بازار همواره توصیه می‌شود تا گزینه بعدی خود را پیدا نکرده‌اید و به معامله نرسیده است خانه و ملک‌ کنونی خود را به فروش نرسانید.

بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری در ایران

بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری در ایران

وقتی با سؤال بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن کدام است؟ مواجه می‌شوید بدون شک نخستین پاسخ که به ذهن شما خطور خواهد کرد شهرهای خطه شمال کشور هستند. به‌هرحال خرید زمین یا ویلا در شمال کشور از جنبه‌های مختلف اقتصادی و تفریحی با مزایای غیرقابل‌انکار همراه است. بااین‌وجود بهتر است بدانید که بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن لزوماً در استان‌های شمالی قرار ندارد.

به‌عنوان قاعده‌ای کلی می‌توان این‌گونه عنوان کرد که شهرهایی که بتوانند در جذب جمعیت به‌صورت موفق عمل کنند گزینه مناسبی برای خرید املاک و مستغلات و ساخت‌وساز محسوب خواهند شد‌. البته بدون شک شهرهای شمال کشور از این لحاظ سرآمد هستند. در ادامه پاسخ این سؤال که کدام شهر برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن مناسب است را ب طور کامل، جامع و همه‌جانبه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بهترین شهرهای شمالی برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

درصورتی‌که به دنبال پیدا کردن بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن هستید توصیه می‌شود تمرکز خود را روی شهرهای شمالی کشور معطوف سازید، سپس بهتر است استان مازندران را در اولویت قرار دهید.

البته لازم به ذکر است که از لحاظ زیبایی طبیعت و سلامت آب‌وهوا به‌طور تقریبی در یک سطح قرارگرفته‌اند؛ اما موقعیت جغرافیایی مازندران از دریای خزر و شهرهای مختلف نزدیک به آن از جمله تهران این استان را به‌طور ویژه برای پایتخت‌نشین‌ها به گزینه‌ای جذاب برای خرید ویلا و دیگر اشکال سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

این موارد باعث شده است تا سرمایه‌گذاری در مازندران که از دو استان شمالی دیگر پرطرفدارتر است به‌نوبه خود زمینه را برای توسعه و پیشرفت شهرهای استان مازندران سرعت بخشیده است.

درصورتی‌که بخواهیم این موضوع که کدام شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن مناسب‌تر است را به‌طور منطقی مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که تمامی شهرهای استان مازندران برای سرمایه‌گذاری دارای ارزش و جذابیت یکسان نیستند. بسیاری از شهرهای مازندران به این دلیل سیر صعودی خرید ویلا و زمین در آن در طول سال‌های گذشته اشباع‌شده است به نظر نمی‌رسد که جای پیشرفت داشته باشد.

ازاین‌رو درصورتی‌که هدف اصلی شما از سرمایه‌گذاری در مازندران افزایش ارزش ملک خود و فروش آن به چند برابر قیمت در سال‌های آتی باشد این شهرها قادر به رفع انتظارات شما نخواهند بود.

بر اساس این توضیحات شهرهای نور، نوشهر و محمودآباد برای سرمایه‌گذاری گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند که برخلاف معاملات زیاد که در سال‌های اخیر در آن‌ها انجام‌گرفته است هنوز جای پیشرفت زیادی وجود دارد و بازار خرید انواع ملک در این شهرها داغ است و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های بعد نیز این روند ادامه داشته باشد.

بهترین شهرهای مازندران برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

چمستان باید به فهرست شهرهای خوش آتیه استان مازندران در سال‌های اخیر اضافه گردد که ارزش سرمایه‌گذاری در آن بالاست. از آنجا که این شهر دیرتر در کانون توجه خریداران غیربومی قرار گرفته است به‌طور طبیعی رشد بلندمدت‌تری را تجربه خواهد کرد.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ای شهر دارای چالش‌های خاص خود است و درصورتی‌که بخواهید بهترین نتیجه ممکن از خرید ویلا در چمستان را به دست آورید بهتر است در رابطه با بهترین منطقه چمستان برای سرمایه‌گذاری اطلاعات کامل و جامع را جمع‌آوری نمایید.

بهترین شهر استان گلستان برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

درصورتی‌که برای پیدا کردن بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، زمین و ویلا استان گیلان را مدنظر قرار دهید به شهرهایی که در شرق این استان قرارگرفته‌اند باید بیشتر توجه کنید.

لاهیجان، رودسر و لنگرود به دلیل نزدیک بودن به ساحل معروف چمخاله به شهرت قابل‌توجهی دست‌یافته است به‌عنوان بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شناخته می‌شوند. البته دراین‌بین بندر انزلی را تحت هیچ‌گونه شرایطی نمی‌توان نادیده گرفت و این شهر هنوز هم برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن برای سرمایه‌گذاران باهوش گزینه‌ای جذاب محسوب می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است که شهرهای استان گلستان هرچند از موهبت‌های طبیعی بهره برده‌اند به دلایل مختلف در مقایسه با دو استان شمالی دیگر از لحاظ سرمایه‌گذاری در بازار مسکن جذابیت چندانی ندارند.

بازار مسکن در کدام استان‌ها در حال رشد است؟

بازار مسکن در کدام استان‌ها در حال رشد است؟

همان‌طور که عنوان شد هر شهری که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند قادر است به‌طور بالقوه به‌عنوان یک انتخاب خوب برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن محسوب می‌شود.

ازاین‌رو دایره جستجو در مورد بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را نباید صرفاً به شهرهای شمالی کشور محدود کرد و با این استدلال کلان‌شهرها نیز در این فهرست قرار خواهند گرفت. از این لحاظ شهرهایی از جمله مشهد و اصفهان که دارای دو قطب اصلی مذهبی و تاریخی در ایران هستند در صدر بهترین شهرهای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن قرارگرفته‌اند و البته شهر شیراز را نیز می‌توان در این فهرست قرار داد.

بهترین شهرهای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از لحاظ خانه‌های خالی

سرمایه‌گذاری دارای اشکال مختلف و متنوع است. حیطه سرمایه‌گذاری شما نیز ممکن است به خرید ملک و فروش آن در سال‌های آتی محدود شود و در نقطه مقابل ممکن است تمایل به ورود به پروژه‌های بسیار بزرگ‌تر را داشته باشید و به دنبال شهر مناسب برای ساخت‌وساز مسکن باشید. هیچ فرقی ندارد در هر صورت شما تمایل خواهید داشت تا در سال‌های آتی ملک خود را فروخته و آنچه را که کاشته آید برداشت نمایید.

 در جستجوی بهترین شهر برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن مهم‌ترین معیار استناد به شاخصی به نام درصد خانه‌های خالی استان‌های مختلف است. با در نظر گرفتن این معیار هر چه سهم یک استان از تمامی خانه‌های خالی در سراسر کشور بیشتر باشد ریسک سرمایه‌گذاری در بازار مسکن اعم از خرید، ساخت‌وساز در شهرهای آن استان بیشتر خواهد بود‌ و این بدان معناست که بهتر است جوانب احتیاط را در خصوص این شهرها رعایت نمایید.

وقتی درصد خانه‌های خالی موجود در یک استان دارای نرخ بالا باشد به این معنا خواهد بود که اگر امروز در شهرهای استان مورد نظر ملکی را خریداری کرده و یا بسازید به‌احتمال‌زیاد در فروش ملک خود در سال‌های آتی با مشکل مواجه خواهید شد.

این نکته به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که با صرف هزینه سنگین اقدامات لازم را برای ساخت‌وساز املاک انجام می‌دهند از اهمیت حیاتی برخوردار است. ازاین‌رو اگر قصد سرمایه‌گذاری در مکانی غیر از شهرهای شمالی را داشته باشید بهتر است به این شاخص مهم توجه بیشتری نشان دهید.شهرهای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

شهرهای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

امروزه استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی با مجموع سهم ۳۵ درصدی از تمامی خانه‌های خالی کشور، برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به‌عنوان استان‌های پر ریسک محسوب می‌شوند. در مقابل استان‌هایی همانند خراسان جنوبی، بوشهر، قم و سمنان که این شاخص برای آن‌ها حدود ۲ درصد و یا حتی کمتر است در گروه استان‌های مستعد ساخت‌وساز قرار دارند.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که سهم هر استان از خانه‌های خالی کشور بر مبنای میانگین این نرخ در شهرهای مختلف آن آستان محاسبه خواهد شد و ازاین‌رو در تفسیر این اعداد باید نهایت احتیاط را به خرج داد.

به‌عنوان‌مثال برخلاف این‌که این شاخص در استان‌های اصفهان و خراسان رضوی بالاست اما مشاهده کرده‌ایم که خود شهرهای اصفهان و مشهد برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن گزینه‌های خوبی هستند.

درنهایت در حال حاضر بهترین شهرهای کشور برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن خرید خانه در تهران، کرج، اهواز، مشهد، تبریز، قم، رشت و خرید ویلا در کردان گزینه‌های مناسب محسوب می‌شوند.

اگر به دنبال شناخت بهترین فرصتهای سرمایه گذاری در ایران هستید، می‌توانید از طریق چت واتساپ، تلگرام یا اینستاگرام با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همچنین می‌توانید با شماره تلفن 09198937556 یا 09203021284 تماس بگیرید. در هر جای ایران که باشید، ما می‌توانیم با معرفی فرصت‌ها رو به رشد سرمایه گذاری املاک به شما کمک کنیم. اگر ساکن تهران هستید نیز می‌توانید به صورت حضوری به دفتر شزوما مراجعه کنید.


آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?