خانه ویلایی برای سرمایه‌گذاری بهتر است یا آپارتمان؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

درصورتی‌که قصد سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را دارید ممکن است با این سؤال مواجه شده باشید که خانه ویلایی یا آپارتمان کدام‌یک برای سرمایه‌گذاری گزینه بهتری است؟ در ادامه قصد داریم تا تفاوت خانه ویلایی و آپارتمان و این‌که کدام‌یک برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر هستند را موردبررسی قرار دهیم.

تفاوت خانه ویلایی و آپارتمان در چیست؟

تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی تا حد بسیار زیادی به تفاوت ارزش و قیمت این ساختمان‌ها وابسته است. بسیاری از افراد یک ملک را تنها برای سکونت خریداری نمی‌کنند بلکه هدف آن‌ها سرمایه‌گذاری نیز است؛ اما انتخاب بین این دو مورد از پرطرفدارترین ساختمان‌ها، با توجه به تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی، یکی از انتخابات چالش‌برانگیز برای سرمایه‌گذاران بوده است.

به خانه‌هایی با نهایت سه‌طبقه خانه ویلایی گفته می‌شود که اغلب اوقات سکونت آن‌ها به یک نفر تعلق دارد. نقشه خانه ویلایی را به‌طورمعمول به اصلی‌ترین ویژگی آن‌ها یعنی حیاط دار بودن می‌شناسند. متراژ و فضای بزرگی که این خانه‌ها دارند اغلب برای یک زندگی ساده احساسی بی‌نظیر را در ساکنین ایجاد می‌نمایند.

از سوی دیگر آپارتمان‌ها تجلی‌گاه زندگی امروزی و سکونت مدرن انسان هستند. ساختمان‌هایی بلند، چندطبقه و چند واحدی که امکان سکونت افراد بسیاری را در فضایی به‌مراتب کوچک‌تر از خانه‌های ویلایی فراهم می‌آورند امروزه به اصلی‌ترین واحد مسکونی خریداری‌شده تبدیل‌شده‌اند.

اصلی‌ترین تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی به معماری و نحوه ساخت آن‌ها بازمی‌گردد زیرا که معیارهای دیگر همچون متراژ، تعداد طبقات و سن بنا نمی‌توانند به‌صورت کامل تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی را مشخص سازند؛ اما به‌طورکلی خانه‌های ویلایی ساختمان‌های بزرگتر دارند و سن بنای آن‌ها نیز بالاتر است و تعداد طبقات آن‌ها کمتر هستند.

خانه ویلایی یا آپارتمان کدام‌یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

خانه ویلایی برای سرمایه‌گذاری بهتر است یا آپارتمان

خرید خانه علاوه بر تامین سرپناه گزینه بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود؛ اما تنوع انواع خانه باعث شده است تا سرمایه‌گذاران در موارد بسیار زیادی مردد شوند که آیا خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

بسیاری از افراد دیگر هستند که بین خرید خانه کلنگی و یا آپارتمان دچار شک و تردید هستند. خرید زمین نیز یکی دیگر از گزینه‌ها است که می‌تواند برای شما سرمایه‌گذاری امن محسوب شود.

به‌طورکلی خرید زمین، خانه یا آپارتمان از گذشته تا امروز یکی از مکان‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری بین خانوارها بوده است و چه در دوران رونق و چه در دوران رکود، طرفداران خاص خود را داشته است.

سرمایه‌گذاری در این بازار را نباید به دید کوتاه‌مدت نگاه کرد و افرادی که به این بازار وارد می‌شوند باید صبر پیشه کنند؛ زیرا که با اطمینان صددرصدی می‌توان از رشد قیمت مسکن در طولانی‌مدت مطمئن شد.

کدام‌یک از ساختمان‌ها ارزش بیشتری دارند؟

هنگام سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف به توجه به عوامل زیادی نیاز خواهید داشت. در مورد سرمایه‌گذاری در زمینه املاک نیز این مسئله صادق است. چیزی که ارزش ملک شما را مشخص می‌سازد قیمت نهایی آن است. قیمت نهایی یک ساختمان تحت تأثیر فاکتورهای مختلف قرار دارد که اصلی‌ترین آن‌ها متراژ است. علاوه بر متراژ، قیمت ساختمان به فاکتورهایی از قبیل سن بنا، دسترسی به مراکز مختلف، محله‌ای که ساختمان در آن قرارگرفته است، امکانات و اصطلاحاً آپشن های ساختمان و غیره وابسته است. به‌عنوان‌مثال یک ساختمان دارای پلان تجاری مسکونی دارای ارزش بالاتری در مقایسه با یک ملک مسکونی است.

اما تنها قیمت تمام‌شده یک ملک نمی‌تواند انتخاب ما برای سرمایه‌گذاری را تحت تأثیر قرار دهد. عوامل زیادی می‌توانند این موضوع را تحت تأثیر قرار دهند. به‌عنوان‌مثال میزان تقاضا و توان خرید افراد و حتی تأثیر رشد قیمت‌ها که به هدف ما از سرمایه‌گذاری وابسته است می‌تواند نوع انتخاب ما را تغییر دهند.

میزان تقاضا برای ملک موردنظر

با توجه به رشد شدید جمعیت و کمبود فضا برای مسکن متناسب با این افراد، یکی دیگر از مواد تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی خود را نشان می‌دهد. اخیراً به دلیل این محدودیت‌ها تمایل معماران، خریداران و نهادهای ناظر بر ساخت‌وساز، به ساخت آپارتمان بیشتر شده است و خانه‌های ویلایی توجه نسبی کمتری را دریافت می‌نمایند.

در حقیقت یکی از موارد باارزش یک ساختمان که یکی از اصلی‌ترین موارد تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی است میزان تقاضا برای آن در بازار مسکن است. یک ملک هرچقدر هم که به‌صورت نظری باارزش و گران‌قیمت باشد اگر کسی خواهان آن نباشد، ارزشی نخواهد داشت. به‌طورکلی و با توجه به عوامل متعدد؛ آپارتمان‌ها خواهان بیشتری نسبت به خانه‌های ویلایی دارند.

توان خرید افراد

تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی در زمینه قیمت و قدرت خرید مردم بر این انتخاب تاثیر زیادی داشته‌اند. سهم زیادی از خریداران خانه‌های مسکونی، چه به دید سکونت و چه به دید سرمایه‌گذاری، توان پرداخت مبالغ بالایی است که متناسب با متراژ نسبتاً بزرگ خانه‌های ویلایی است را ندارند و ازاین‌رو ترجیح می‌دهند تا با خرید یک دستگاه آپارتمان مبلغ خود را سرمایه‌گذاری نمایند.

خانه ویلایی یا آپارتمان

اثر رشد قیمت‌ها

یکی از اصلی‌ترین اهداف سرمایه‌گذاری، رشد ارزش سرمایه در طول یک مدت‌زمان مشخص است. عوامل مختلف می‌توانند در طول یک مدت‌زمان مشخص ارزش پول را تا حد زیادی کاهش دهند. به این دلیل اغلب سرمایه‌گذاران برای بیشینه کردن سود خود از جریان یک سرمایه‌گذاری تمایل دارند که سرمایه خود را به نحوی درآورند که در طول مدت‌زمان مشخص بیشترین رشد را داشته باشد.

بدون شک مسکن و سرمایه‌گذاری در بازار مسکن یکی از اشکال سرمایه‌گذاری است که بیشترین سودآوری را برای سرمایه‌گذار به دنبال خواهد داشت. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، خانه‌های ویلایی به‌صورت متوسط متراژی به‌مراتب بزرگتر از خانه‌های آپارتمانی دارند.

ازاین‌رو در صورت رشد قیمت‌ها و باارزش‌تر شدن دارایی که در بازار مسکن دارید، ارزش خانه ویلایی شما به نسبت متراژ آن بیشتر افزایش خواهد یافت. به هر متر از یک بنا در بازار مسکن به چشم یک سهم نگاه کنید. به‌طور طبیعی هرچه سهام بیشتری داشته باشید ارزش دارایی شما در بازار همواره رو به رشد و رو به آینده مسکن بیشتر خواهد بود.

به‌این‌ترتیب قرار است خانه‌های ویلایی در طولانی‌مدت رشد بیشتری را کسب کنند؛ اما از سوی دیگر خواهان و متقاضی خریدوفروش خانه‌های ویلایی به نسبت آپارتمان‌ها و واحدهای آپارتمانی بسیار کمتر هستند. درنتیجه اگر به دنبال سوددهی در کوتاه‌مدت هستید، تمایل دارید تجارتی پرسود داشته باشید و سرمایه‌ای که دارید در گردش باشد، سرمایه‌گذاری در واحدهای آپارتمانی بازار مسکن به‌مراتب بهتر است.

ریسک

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن یکی از سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک است و کمتر تحت تأثیر سیاست‌های پولی و مالی دولت قرار می‌گیرد. همچنین هنگامی‌که شما با خرید مسکن یا ملک در این بازار سرمایه‌گذاری کنید امنیت مالی شما تقریباً به‌طور کامل تضمین خواهد شد. در این بازار قوانینی وجود دارد که اگر شما با آن‌ها آشنا باشید و رعایت کنید باعث کاهش استرس شده و سرمایه‌گذاری شما را پرسود و ایمن می‌سازد.

نقد شوندگی

بازار مسکن قابلیت نقد شوندگی لحظه‌ای ندارد. از لحظه‌ای که یک مالک اقدام به فروش ملک یا ساختمان خود می‌نماید تا لحظه فروش واقعی آن ممکن است ماه‌ها طول بکشد. در برخی موارد ممکن است خریدار نیز پیدا نشود. ازاین‌رو این نکته را در نظر بگیرید که در صورت سرمایه‌گذاری در این بازار نمی‌توان دارایی خود را به‌سرعت به پول نقد تبدیل کرد.

بازدهی انتظاری

روند قیمتی بازار مسکن در طول سال‌های گذشته نشان داده است که نسبت به تورم توانسته است بازدهی خوبی داشته باشد؛ یعنی در پایین‌ترین سطح انتظار، خودش را نسبت به نرخ تورم کشور تعدیل نماید. ازاین‌رو شما کمترین میزان بازدهی مورد انتظار خود را می‌توانید معادل با نرخ تورم کشور در نظر بگیرید زیرا بازار مسکن حداقل پا به پای تورم افزایش قیمت داشته است. برای این‌که نسبت به بازدهی بازار مسکن به دید کلی دست‌یابید به میزان افزایش قیمت مسکن در تهران در طول یک سال اخیر باید توجه نمایید.

این آمار نشان می‌دهد از آبان ماه سال 98 تا آبان ماه امسال متوسط قیمت هر متر خانه در تهران بیش از 118% افزایش داشته است و از 12.6 میلیون تومان به بیش از 27 میلیون تومان رسیده است.

خانه ویلایی بخریم یا آپارتمانی؟

خانه ویلایی بخریم یا آپارتمانی؟

پس‌ از آن که تصمیم قطعی خود را گرفتید تا در بازار ملک سرمایه‌گذاری نمایید در نخستین گام ورود به این حوزه با این پرسش مواجه خواهید شد که خرید خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟ زمین بخرم یا ساختمان؟ سوددهی خانه ویلایی بیشتر است یا آپارتمانی؟ برای پاسخ دادن به این سؤالات باید اطلاعات کافی از انواع گزینه‌های سرمایه‌گذاری بازار املاک را در اختیار داشته باشید. در ابتدا بهتر است این نکته را خاطرنشان کرد که اگر به‌تازگی وارد سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شده‌اید بهتر است به سمت ملک تجاری و یا ساخت آپارتمان نروید زیرا این نوع سرمایه‌گذاری به‌وقت و انرژی زیاد نیاز خواهد داشت و همچنین شما باید با امور ساختمان‌سازی نیز آشنایی کامل داشته باشید.

درصورتی‌که بنا به دلایل مختلف ازجمله استفاده شخصی از واحد مسکونی قصد سرمایه‌گذاری در خرید خانه را دارید، باید نسبت به این موضوع که خرید خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان اطلاعات کامل کسب نمایید. در ادامه فاکتورهایی را بررسی خواهیم کرد که بتواند به شما کمک کند بین خرید خانه ویلایی و آپارتمانی راحت‌تر تصمیم بگیرید. همان‌طور که می‌دانید خانه‌های ویلایی، خانه‌هایی هستند که می‌توانند یک یا چندطبقه با ورودی، پارکینگ و حیاط مستقل باشند. این نوع خانه‌ها در بین خانواده‌های ایرانی محبوبیت زیادی دارند و به خاطر شرایط فضایی خوبی که دارند موردپسند مشتریان نیز هستند؛ اما مسئله‌ای که در رابطه با خانه‌های ویلایی وجود دارد این است که این خانه‌ها به دلیل متراژ عمدتاً بالایی که دارند، به‌طور طبیعی قیمت خریدوفروش آن‌ها نیز بیشتر است.

ازاین‌رو این موضوع باعث می‌شود خریدوفروش آن برای بسیاری از اقشار جامعه امکان‌پذیر نباشد. شما در زمان خرید باید قیمت بالاتری بابت خانه‌های ویلایی پرداخت نمایید اما زمانی که قصد فروش آن را دارید به‌راحتی نمی‌توان مشتری برای آن پیدا کرد. این موضوع باعث می‌شود که اگر شما به پول نیاز فوری داشته باشید خانه را زیر قیمت بازار به فروش برسانید. همچنین خرید خانه‌های ویلایی به‌جز پرداخت پول زیاد ممکن است هزینه‌های دیگری را نیز به شما تحمیل کند و آن در صورتی است که خانه نیاز به بازسازی داشته باشد.

از سوی دیگر شما انتخاب دیگر به نام خرید خانه‌های آپارتمانی را دارید. خانه‌های آپارتمانی، ساختمان‌هایی هستند که شامل 3 یا تعداد بیشتری طبقه هستند که در هر طبقه چند خانواده زندگی می‌کنند. ساختار خانه‌های آپارتمانی به این صورت است که قسمت‌هایی از ساختمان مانند ورودی ساختمان، راهروها، آسانسور و پارکینگ بین خانوارها مشترک است.

نکات سرمایه‌گذاری در خرید خانه

نکات سرمایه‌گذاری در خرید خانه

خانه‌های آپارتمانی اغلب در متراژ بالا ساخته نمی‌شوند و عموماً دارای حیاط نیستند. متراژ پایین این خانه‌ها فضای محدودی را در اختیار ساکنین آن قرار می‌دهد. از سوی دیگر افزایش زندگی شهرنشینی باعث شده است که آپارتمان‌نشینی روند افزایشی به خود بگیرد؛ زیرا با توجه به متراژ پایین این نوع خانه‌ها قیمت آن‌ها نیز پایین‌تر است و مورد استقبال بخش وسیعی از خانوارهای شهری قرارگرفته است.

سرمایه‌گذاری در خرید آپارتمان با توجه به قیمت مناسب، این امکان را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌آورد که هر زمان که بخواهد ملک خود را به انبوه مشتریان که برای آن وجود دارند بفروشد و خواب پول نداشته باشد.

درنهایت می‌توان گفت خانه‌های ویلایی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند برای زندگی بسیار مناسب‌تر باشد؛ اما باهدف سرمایه‌گذاری می‌توان گفت خانه‌های آپارتمانی می‌تواند گزینه بهتری باشد. درصورتی‌که شما سرمایه‌گذار باهوش و زرنگی باشید با تلاش بیشتر می‌توانید خانه‌های ویلایی با متراژ پایین را شناسایی نمایید و از این طریق سود خود را چندین برابر نمایید. همچنین اگر شما قصد دارید با سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از گرفتن اجاره خانه درآمد و سود کسب نمایید بازهم خانه‌های آپارتمانی بهتر از خانه‌های ویلایی هستند زیرا توانایی پرداخت اجاره‌بها خانه‌های ویلایی از پس هر خانواری برنمی‌آید.

موارد اصلی و ریشه‌ای تفاوت آپارتمان و خانه ویلایی بدون شک در قیمت و ارزش آن‌ها تأثیر زیادی دارد. ارزش و قیمت نیز اصلی‌ترین مؤلفه‌هایی هستند که در چشمان یک سرمایه‌گذار خود را نشان می‌دهند؛ اما به‌طورکلی پاسخ به این سؤال که خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و نمی‌توان به‌صورت کلی برای آن یک نسخه پیچید.

قصد دارید در ملک سرمایه گذاری کنید؟

در هر کجای ایران که زندگی می کنید، ما می توانیم در معرفی فرصتهای خوب سرمایه گذاری املاک به شما کمک کنیم. بدین منظور همین حالا با شماره‌های 02146148753 و 02146148783 تماس بگیرید. در صورت اشغال بودن تلفن‌ها یا در صورتی که خارج از ساعات اداری از سایت بازدید می‌کنید، لطفا فرم را پر کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.


آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?