مراحل اخذ سند تک‌برگی به همراه ویدئو آموزشی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هرکدام از املاک باید سند معتبر داشته باشند تا در زمان خریدوفروش، مالکیت آن‌ها از نظر قانونی تأیید گردد. یکی از سندهایی که در این راستا صادر می‌گردد، سند تک‌برگی است.

منظور از سند تک‌برگی، یک برگه شامل مشخصات ملک، مشخصات مالک، آدرس دقیق ملک همراه با کد پستی، موقعیت جغرافیایی آن و… است که همانند یک سند رسمی، اعتبار دارد. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که سند تک‌برگ چه فایده‌ای داشته و برای اخذ سند تک‌برگی چه مراحلی را باید طی کرد؟ در ادامه همین مقاله پاسخ این سوالات را پیدا می‌کنید.

مزایای سند تک‌برگ

مزایای سند تک برگی

1- سند تک‌برگی را می‌توان به‌صورت چاپی صادر کرد لذا همکار سریع‌تر پیش رفته و هم اینکه مشکلات گذشته ناشی از نوشتن سند، رفع می‌شود.

2- باتوجه‌به اینکه سند تک‌برگ، به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود لذا امنیت بالایی داشته و امکان جعلی آن بسیار سخت خواهد شد. در شرایط فعلی که کلاهبرداری زیاد شده است، سند تک‌برگ ضریب اطمینان کار را بالا خواهد برد.

3- مشخصات دقیق در این سند درج می‌شود درحالی‌که اسناد قدیمی، از این نظر ناقص بوده و در زمان خریدوفروش، طرفین قرارداد به مشکل برخورد می‌کردند.

4- درگذشته وقتی ملکی به دیگری واگذار می‌شد، اطلاعات مالک جدید در همان سند درج می‌گردید و همین مسئله منجر به گیج شدن مالک شده بود. فرض کنیم که این ملک سه دست چرخیده و شما مالک چهارم هستید. در این صورت برگه سد، حاوی حجم زیادی از اطلاعات است که ممکن است منجر به سردرگمی شود. اما سند تک‌برگ امروزی را می‌توان در هر بار انتقال، تعویض نمود.

5- ممکن است یک ملک به چند نفر تعلق داشته باشد که در این صورت، اصطلاحاً ملک مشاع نامیده می‌شود. در چنین مواردی می‌تواند یک سند تک‌برگ برای هرکدام از مالکان صادر نمود.

6- بر روی سند تک‌برگ، یک هولوگرام مخصوص وجود دارد که امنیت آن را بالا برده و از جعل سند جلوگیری خواهد کرد.

مراحل اخذ سند تک‌برگی

1- مراجعه به دفتر اسناد رسمی

مراحل اخذ سند تک‌برگی

در ابتدا باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه نمایید تا مشخص شود برای چه منظور می‌خواهید سند تک‌برگ دریافت نمایید. برای مواردی که ملکی به‌تازگی خریدوفروش شده باشد، باید خریدار و فروشنده با مدارک شناسایی به دفتر بروند. گاهاً ممکن است فرد بخواهید سند قدیمی خود را با یک سند تک‌برگ، عوض کند. در این صورت نیازی به رفتن به دفتر اسناد رسمی نیست بلکه مستقیماً باید به اداره ثبت اسناد و املاک بروید.

2- استعلام‌هایی از مراجع ذی‌ربط

مهم‌ترین اصل در هر قرارداد این است که خریدار مطمئن شود این ملک اصل بوده و قبلاً به کسی دیگر فروخته نشده است. این مرحله باعث می‌شود از کلاهبرداری جلوگیری گردد لذا اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه باید از مراجع ذی‌ربط استعلام گرفته شود.

این استعلام زمان‌بر است و ممکن است دو روز به طول بیانجامد. اگر سند تفکیکی شش دانگ ملک در دسترس نباشد، صورت مجلس تفکیکی اداره ثبت اسناد و املاک الزامی است. استعلام‌ها متناسب با نوع ملک، متفاوت هستند:
– برای املاک مسکونی شهری، استعلام اداره دارایی، شهرداری و اداره ثبت
– برای املاک روستایی، استعلام دارایی، ثبت و دهیاری
– برای اراضی کشاورزی، استعلام اداره دارایی، ثبت و جهاد کشاورزی
– برای املاک تجاری استعلام اداره دارایی، ثبت و شهرداری و استعلام از شرکت تأمین اجتماعی

جواب تمامی استعلام‌ها باید از مراجع ذی‌ربط دریافت شود تا بتوان سایر امور برای دریافت سند را انجام داد. توجه داشته باشید که هر استعلام، تا مدت خاصی اعتبار دارد. برای مثال اگر دفتر اسناد رسمی و اداره ثبت در یک شهر باشند، جواب استعلام ثبت حدوداً یک ماه و در غیر این صورت حدوداً 45 روز اعتبار خواهد داشت.

3- احراز هویت اشخاص حقیقی

این مرحله را باید از چند فرض مورد بررسی قرارداد:

– فرض اول: طرفین قرارداد، اشخاص حقیقی هستند. در این صورت کارت ملی و شناسنامه باید ارائه شود و درصورتی‌که هرکدام از طرفین قرارداد حاضر نباشند، ارائه وکالت‌نامه، شناسنامه و کارت ملی وکیل لازم است.

فرض دوم: طرفین معامله محجور هستند در این صورت باید ولایتاً، وصایتا و یا قیامتا معامله انجام شود. در حالت قیامتا، اصل قیم نامه و اصل گواهینامه اداره سرپرستی از دادگستری با استعلام دفترخانه جهت انجام معامله، الزامی است.

فرض سوم: هرکدام از طرفین معامله، اشخاص حقوقی هستند. در این صورت اصل اساس‌نامه شرکت، روزنامه اصلی و آگهی آخرین تغییرات شرکت و اصل مدارک سه‌جلدی صاحبان امضا همراه با مهر شرکت، لازم است.

فرض چهارم: یکی از طرفین قرارداد، ورثه باشند. در این صورت اصل گواهی حصر وراثت املاک و در مورد املاک ورثه‌ای، اصل گواهی واریز مالیات بر ارث، ضروری است.

4- امضا سند رسمی

این مرحله به‌عنوان آخرین مرحله صدور سند تک‌برگ، وقتی انجام می‌گیرد که تمامی مدارک لازم، ارائه شده و هیچ منع قانونی وجود نداشته باشد. در این زمان طرفین قرارداد و یا وکیل آن‌ها، هم‌زمان در دفترخانه حاضر خواهند شد. اگر هرکدام از طرفین قرارداد بی‌سواد باشند، لازم است یک نفر باسواد با ارائه مدارک شناسایی همراه آن‌ها باشد، در این زمان، مرحله اولیه انتقال انجام خواهد گرفت.

اما هنوز هم نمی‌توان خریدار را به‌عنوان مالک، تلقی کرد. باید خلاصه معامله به اداره ثبت‌اسناد و املاک حوزه ثبتی ملک ارسال و در دفتر املاک ثبت شود. در این زمان کار به طور کامل تمام شده و خریدار، مالک جدید ملک خواهد بود. اکنون خریدار می‌تواند به اداره ثبت‌اسناد و املاک مراجعه نموده و با ارائه بنچاق، سند تک‌برگی را با مالکیت خود تحویل بگیرد.

ویدئو زیر مراحل اخذ سند تک‌برگی را مشاهده می‌کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?