خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

ما به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که‌ در صورت تمایل برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ سرمایه‌گذاری در بخش مسکن شامل موارد مختلف است که تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه‌های مختلف به داشتن آگاهی‌ نسبتاً کاملی در رابطه با بازار مسکن نیاز دارد و بهره‌گیری از مشاورین و متخصصین این امر می‌تواند در انتخاب گزینه بهتر به شما کمک کند.

شما چه فکر می‌کنید خرید زمین بهتر است یا خرید خانه و آپارتمان؟ اگر سرمایه مشخصی در اختیار داشته باشید کدام‌یک را برای خرید و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید؟ به‌طورمعمول سرمایه‌گذاران بازار مسکن برای بلندمدت خرید زمین و برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت خرید آپارتمان را توصیه می‌کنند زیرا خرید زمین در طولانی‌مدت سود بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت اما اگر قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت را دارید خرید آپارتمان سود بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. اگر در ذهن شما نیز این سؤال به وجود آمده است که خرید زمین یا آپارتمان بهتر است بهتر است تا پایان ما را همراهی کنید زیرا قصد داریم برای این سؤال پاسخ منطقی به شما ارائه دهیم.

خرید خانه یا زمین به عنوان سرمایه‌گذاری

خرید خانه یا زمین به عنوان سرمایه‌گذاری

به‌طورکلی می‌توان گفت خرید خانه و زمین به‌عنوان یک روش سرمایه‌گذاری عالی محسوب می‌شود. با خرید خانه و زمین می‌توان درآمد ماهانه و‌ دائمی کسب کرد و‌ در طولانی‌مدت نیز با افزایش ارزش ملک خود می‌توانید به سود قابل‌توجهی دست‌یابید؛ اما اگر با دید کسب درآمد به خرید املاک و خانه نگاه نمی‌کنید می‌توانید آن را به‌عنوان یک روش جمع‌آوری مال و ثروت در نظر بگیرید. برای سالیان خود و فرزندانتان می‌توانید از این مال و ثروت جمع‌آوری‌شده استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که این عبارت به این معنا نیست که خرید خانه و زمین همیشه با کسب سود، افزایش ارزش و سرمایه همراه است.

در حقیقت خرید خانه، ویلا و آپارتمان و زمین به حجم بالایی از سرمایه و‌ پول نیاز دارد و با جیب خالی هرگز نمی‌توان به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن فکر کرد. البته به این موضوع باید هزینه‌های تعمیرات، نگهداری مستمر و دائمی را نیز باید اضافه کرد. خالی ماندن و بدون مستأجر ماندن بخش دیگری از هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن است که تضمین درآمد مستمر از سرمایه‌گذاری در مسکن را از شما بگیرد. درصورتی‌که قصد آغاز سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را دارید این مورد را نیز باید در نظر بگیرید.

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

از گذشته‌های دور یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری جذاب برای سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات است که همیشه با افت‌وخیزهای بسیار زیاد همراه بوده است و البته در زمان گذشته همواره تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران را به‌سوی خود جذب نموده است و به رشد تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران تا حد قابل‌توجهی کمک کرده است. در حال حاضر باوجوداینکه بازار املاک و‌ مستغلات به‌عنوان یکی از بازارهای ایرانی شناخته‌شده است که دچار رکود شده است اما همچنان برای تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و افراد دارای جذابیت‌های خاص خود است. تعداد زیادی از فعالان املاک و‌ مسکن در این بازار سرمایه‌گذاری فعالیت و سرمایه فعال زیادی دارند.

حال در این شرایط موجود که شما به‌عنوان فردی عادی قصد سرمایه‌گذاری در حوزه املاک بین خرید خانه و زمین دچار شک و تردید هستید باید در این زمینه به بحث و بررسی بپردازید. در ادامه قصد داریم به بررسی جوانب سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با خرید زمین و آپارتمان بپردازیم. این نکته را به خاطر بسپارید که برای خرید خانه و ‌یا آپارتمان باید ویژگی‌های خانه یا آپارتمان موردنظر را موردبررسی قرار دهید. در حقیقت همواره توصیه می‌شود اقدام به خرید جنس خوب و‌ اکازیون نمایید.

نکته دیگر برای خرید کالا به‌منظور سرمایه‌گذاری خرید محصول موردنظر در زمان مناسب است. به‌طورمعمول سرمایه‌گذاران وقتی قیمت کالا یا اجناس دیگر به حداقل خود می‌رسد روندها را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید محصول موردنظر می‌کنند. این جنبه از سرمایه‌گذاری در املاک با در نظر گرفتن رکود و کاهش قیمت املاک و مستغلات همچون خانه و زمین مناسب سرمایه‌گذاری در املاک ازجمله خانه ویلایی، آپارتمان و یا زمین است. سومین عامل سرمایه‌گذاری در املاک میزان سرمایه‌ای است که قصد دارید روی ملک موردنظر سرمایه‌گذاری نمایید. به‌طورکلی می‌توان گفت میزان بودجه در دسترس در انتخاب خانه، آپارتمان و یا زمین تاثیر قابل‌توجهی دارد.

سرمایه‌گذاری در زمین یا آپارتمان

سرمایه‌گذاری در زمین یا آپارتمان

ابتدا باید این نکته را در نظر گرفت که برای مشخص‌سازی نوع ملک در این بخش منظور از خانه آپارتمان‌های مسکونی و یا اداری است و منظور از زمین در این بخش زمین‌های خالی، خانه‌های قدیمی و کلنگی است که بنای آن‌ها درواقع ارزشی ندارد. البته به این موارد می‌توان زمین‌های کشاورزی و یا صنعتی را نیز افزود. می‌توان گفت ازلحاظ سرمایه‌گذاری در حال حاضر زمان مناسبی در این بازار است زیرا بازار املاک و مستغلات در حالت رکود خود قرار دارد و قیمت املاک و مستغلات نیز در کمترین حالت خود قرار دارد. حال باید میزان سرمایه‌ و بودجه خود را تعیین کنید.

پس از آن که برای سرمایه‌گذاری در خانه و یا زمین بودجه تعیین شد باید دنبال مورد خوب و مناسب باشید. در بازار املاک و مستغلات منظور از فایل خوب این است که فرد باید برای سرمایه‌گذاری در آن بازار توجیه خوب داشته باشد بدین معنا که برای ترقی و افزایش ارزش ملک موردنظر باید بتوانید آینده و چشم‌انداز خوبی را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این مورد باید سراغ منطقه‌ای از شهر خود بروید که تصور می‌کنید ازلحاظ بازار ملک پیشرفت و ترقی خواهد کرد. در ادامه می‌توان تصمیم گرفت خرید آپارتمان، خانه ویلایی و زمین کدام‌یک با سود بیشتری همراه است.

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

از پرطرفدارترین بازارهای خریدوفروش در ایران می‌توان به بازار مسکن اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در این بازار علاوه بر رفع یکی از نیازهای اساسی مردم بخش زیادی از سرمایه آن‌ها را نیز در خود جای‌داده است. سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارد که این امر به آموزش و آگاهی از اخبار روز در این زمینه و راهنمایی گرفتن از مشاوران مربوطه را افزایش می‌دهد تا بتوان با توجه به سرمایه و اولویت‌های فردی، در بهترین موقعیت و مکان بهترین تصمیم را گرفت.

بازار مسکن شامل معاملات بسیاری زیادی ازجمله پیش‌فروش واحدهای تجاری، پیش‌فروش واحدهای مسکونی، رهن و اجاره، خریدوفروش واحدهای اداری است. هر یک از این معاملات دارای ویژگی‌های منحصر به خود هستند اما وقتی قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را داشته باشید گزینه‌هایی که می‌توان از میان آن‌ها انتخاب کرد شامل مواردی از قبیل زمین، آپارتمان و واحدهای تجاری هستند. دراین‌بین بیش از دیگر موارد شاهد معامله زمین و آپارتمان خواهیم بود که در ادامه این دو مورد را بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

نکات سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

نکات سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

نخستین نکته‌ای که هنگام خرید مسکن باید موردتوجه قرار گیرد توانایی پرداخت هزینه‌های مرتبط بازنشست. به‌نحوی‌که بخش‌ زیادی از مبلغ مربوطه باید به‌صورت نقد در دسترس باشد و برای بخش اندکی روی اقساط وام‌های مربوطه حساب باز کرد تا با قرص و بدهی وارد این بازار نشد؛ زیرا که در این صورت علاوه بر فشار روانی احتمال فشار هزینه‌های زندگی نیز افزایش خواهد یافت.

شرایط اولیه و رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل‌آورید.

  • برای ورود به بازار مسکن باید پول نقد داشته باشید.
  • در زمان خرید هزینه‌های جانبی باید در نظر گرفته شوند.
  • قبل از اقدام به خرید زمین یا آپارتمان ابتدا باید به تحقیق و بررسی پرداخت تا اطلاعات کافی از این بازار کسب شود.
  • با صبر و حوصله شرایط بازار را موردبررسی قرار دهید و در زمان مناسب اقدامات لازم برای خرید را انجام‌ دهید.
  • به بررسی موقعیت ملک و زمین بپردازید.
  • در مورد طرح‌های عمرانی که از طرف شهرداری احتمال انجام آن وجود دارد به تحقیق کامل بپردازید.
  • آینده‌نگری داشته و رشد منطقه را نیز در نظر بگیرید.
  • به سهولت فروش ملک و یا اجاره دادن آن به دلیل داشتن امکاناتی ازجمله آسانسور، انباری، تراس و نورگیری آن توجه شود.
  • از خرید املاک مورددار تا حد امکان خودداری نمایید.

با رعایت نکات ذکرشده می‌توان به این بازار با اطمینان بیشتر قدم گذاشت و درنتیجه به سود بیشتر دست‌یافت. در این بازار مورد دیگری نیز باید موردتوجه قرار گیرد و آن مورد این است. خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ و‌ یا به‌عبارت‌دیگر سرمایه‌گذاری در کدام مورد با سود بیشتر همراه است.

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

بررسی این مسئله که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان به بررسی جوانب مختلف این موضوع نیاز دارد. ازجمله این جوانب می‌توان به شرایط مالی و بودجه فرد، موقعیت مکانی، نوع خانه و یا زمین اشاره کرد. خریدار و یا سرمایه‌گذار درصورتی‌که قصد داشتن سرپناه داشته باشد و همچنین باهدف سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شود تکلیف مشخص است و بدون شک گزینه‌های مربوط به خرید خانه را دنبال خواهد کرد اما درصورتی‌که دراین‌بین تنها باهدف سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شود و بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید موارد مختلف بسیار زیادی را موردبررسی قرار دهد تابه نتیجه مطلوب خود دست یابد.

در سال‌های اخیر رشد قیمت زمین و خانه هر دو را مشاهده نموده‌ایم اما لازم به ذکر است که رشد زمین در مقایسه با خانه از شرایط بهتری برخوردار است و رشد بالاتری را تجربه کرده است و تعداد زیادی از کارشناسان عقیده دارند که رشد قیمت خانه‌ها که در سال‌های اخیر آن را مشاهده نموده‌اند از رشد قیمت زمین نشاءت گرفته است و باعث افزایش قیمت خانه‌ها شده است. ازاین‌رو اگر با این دیدگاه تصمیم گرفته‌اید تا خانه‌ای را خریداری نمایید قطعاً زمین گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود اما نکته بسیار مهم که باید به آن توجه نمایید تغییر نوع نگرش مردم نسبت به خانه و سکونت در آن خواهد بود.

نکات خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

نکات خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

از آنجاکه در حال حاضر تمایل به سکونت در مراکز شهرها و آپارتمان‌ها افزایش‌یافته است، این موضوع از شرایط زندگی امروزه و اوضاع اقتصادی نشاءت گرفته است، تمایل به خرید خانه افزایش‌یافته است و با افزایش تقاضا در بخش بازار مسکن شاهد تاثیر موضوع الگوی رشد قیمت خانه‌ها و زمین بوده‌ایم و این موضوع به سودآور بودن خرید خانه و جلب سرمایه‌ها به‌سوی آن منجر می‌شود. بااین‌وجود آپارتمان‌ها با توجه به موقعیت مکانی، طراحی و نوع معماری، امکانات و دسترسی‌ها از آیت تغییر قیمت سهم کلانی به دست می‌آورند. هرچه موارد ذکرشده از ایده آل‌های مردم برای زندگی فاصله داشته باشد افزایش قیمت کاهش خواهد یافت. علاوه بر این موارد آپارتمان‌هایی که در برج‌های بلند با تعداد واحدهای زیاد قرارگرفته‌اند نیز رشد چندانی نخواهند داشت چون به قدرالسهم کمتری دست می‌یابند.

نکته دیگر در رابطه با خرید خانه این است که گذشت زمان باعث افزایش عمر خانه‌ها خواهد شد و ‌این امر روی قیمت خانه‌ها تأثیر معکوس دارد به‌عبارت‌دیگر ازآنجاکه با گذر زمان عمر خانه‌ها افزایش می‌یابد شاهد کاهش قیمت آن در مقایسه با زمین خواهیم بود. با توجه به رکود موجود در بازار مسکن برای سرمایه‌گذاری در این بازار نمی‌توان سود رضایت بخشی قائل شد که این نکته نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به‌طورکلی می‌توان گفت سرمایه‌گذاری روی خانه‌ها برای مدت‌زمان طولانی مناسب نخواهد بود و در مقایسه با خرید زمین گزینه بهتری به نظر نمی‌رسد.

سرمایه‎‌گذاری خرید زمین یا آپارتمان

دراین‌بین این نکته باید موردتوجه واقع شود که درصورتی‌که سرمایه شما به صورتی است که توانایی ساخت‌وساز را دارید و علاوه بر این خانه و‌ یا ملک دیگری دارید و قصد خرید مجدد را دارید خرید زمین در مقایسه با خرید خانه پیشنهاد بهتری برای شما خواهد بود؛ اما دراین‌بین باید این نکته را نیز در نظر گرفت که اگر قصد سرمایه‌گذاری برای کوتاه‌مدت با فروش زمین خود دارید در مقایسه با خریدوفروش خانه روند کندتری را خواهد داشت. به‌عبارت‌دیگر زمین در مقایسه با خانه و یا آپارتمان سخت‌تر به فروش می‌رسد که این‌یکی از معایب سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با خرید زمین است؛ زیرا همواره شاهد این افزایش قیمت و‌ سوددهی باوجود رکود در بازار مسکن خواهیم بود.


آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?