مشارکت در ساخت چیست و چه مزایایی دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از روش های صاحبخانه شدن و کسب سود از ساخت بنا مشارکت در ساخت می باشد. در صورتی که قصد دارید خانه قدیمی خود را بفروشید و با پول به دست آمده از آن برای خود خانه ای نوساز خریداری نمایید می توانید از راهکار مشارکت در ساخت استفاده کنید. قرارداد مشارکت در ساخت یک نوع قرارداد دو طرفه می باشد که افراد در آن قرارداد به نسبت میزان سرمایه ای که عنوان می کنند با یکدیگر شریک می شوند.

به منطور روشن سازی این مفهوم می توانید این مثال را در نظر بگیرید. تصور کنید خانه ای کلنگی دارید و قصد دارید آن را تخریب کنید و ساختمانی چند طبقه بسازید. اما بر سر راه شما مشکلی بزرگ وجود دارد و آن این است که در حوزه ساخت و ساز تخصص ندارید و برای انجام این کار بودجه کافی نیز ندارید. در این شرایط می توانید با یک پیمانکار که در این زمینه دارای تخصص و سرمایه کافی می باشد شراکت کنید و خانه قدیمی خود را به آپارتمانی چند طبقه تبدیل نمایید.

این کار در اصطلاحات ساختمان سازی مشارکت در ساخت و ساز نامیده می شود. در حقیقت شما با سازنده ساختمان در سود حاصل از ساخت آپارتمان شریک می شوید. با مشارکت در ساخت به راحتی می توانید صاحب خانه ای نوساز شوید و دیگر نیازی به نگرانی برای تامین هزینه های ساخت و ساز خود نخواهید بود. امروزه مشارکت در ساخت و ساز بسیار رایج شده است و برای رهایی از خانه های کلنگی به عنوان راهکار ایده آل محسوب می شود. مشارکت در ساخت دارای مزایای بیشماری می باشد که در ادامه قصد داریم مزایای مشارکت در ساخت را مورد بررسی قرار دهیم.

ساخت و ساز

مزایای مشارکت در ساخت

افزایش استحکام بنا

نخستین و شاید یکی از مهمترین مزایای مشارکت در ساخت این است که باعث بازسازی بافت فرسوده شهرها می شود. خانه های کلنگی که معمولا دارای عمر بالای 25 سال هستند در حالی که 25 سال پیش قوانین ساخت به اندازه امروز مدرن نبودند و از طرفی بر اجرای دقیق قوانین ساخت ساختمان نظارت وجود نداشت.

بدون شک همه شما اطلاع دارید که ایران روی کمربند زلزله واقع شده است و از این رو لازم است ساختمان ها در ایران در برابر زلزله مقاوم باشند. آیین نامه 2800 معیار اصلی برای تعیین مقاومت ساختمان در برابر زلزله می باشد نخستین بار در سال 1367 تصویب شد. این آیین نامه امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته است و روی آن اصلاحات زیادی انجام گرفته است.

بر اساس این آیین نامه در هر منطقه ساختمان ها برای زلزله های احتمالی مقاوم طراحی شده اند. این آیین نامه در گذشته چندان جدی گرفته نمی شد اما امروزه سازمان نظام مهندسی اصرار زیادی بر اجرای دقیق و کامل این آیین نامه دارد. از این رو به طور تقریبی می توان ادعا کرد که ساختمان های قدیمی در مقابل زلزله های قدرتمند از مقاومت نسبتا خوبی برخوردار نیستند. مشارکت در ساخت برای افراد بدون سرمایه بازسازی خانه هایشان این امکان را فراهم آورده است تا بتوانند خانه ای امن در مقابل زلزله داشته باشند.

مقاومت در برابر زلزله تنها معیار استحکام بنا نیست

البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که مقاومت در برابر زلزله نباید تنها به عنوان معیار استحکام بنا در نظر گرفته شود. یکی از مواردی که تقریبا تمامی ساختمان های قدیمی با آن درگیر هستند نشست نامتقارن سازه می باشد. این نشست ها ممکن است باعث ایجاد ترک های ریز و یا درشت و خطرناک شوند و در نهایت ممکن است جان ساکنین را به خطر بیندازند. در گذشته موضوعات به شالوده ساختمان و مقاومت خاک زیاد جدی گرفته نمی شد که در صورت بازسازی ساختمان بر اساس مقررات جدید و استانداردهای فعلی می توان از مشکلات مرتبط با نشست ساختمان تا حد قابل توجهی پیشگیری کرد.مشاوره املاک

زیبایی ساختمان

واضح است که ساختمان های کلنگی دارای وجهه زیبایی نیستند و این موضوع دارای دو اثر منفی می باشدو نخست باعث زشت شدن نمای شهر می شود و همچنین روی اعتماد به نفس ساکنین خانه تاثیر منفی خواهد گذاشت. بازسازی ساختمان از طریق مشارکت در ساخت می تواند چهره شهر را زیبا سازدو باعث شود مالک به خانه ای که در آن زندگی می کند احساس خوبی داشته باشد و این امر باعث می شود مالک به خانه ای که در آن زندگی می کند احساس خوبی داشته باشد. در نهایت مشارکت در ساخت و نوسازی خانه های کلنگی قدیمی زیبایی ساختمان را افزایش می دهد.

استفاده از امکانات روز

ساختمان های قدیمی دارای امکانات قدیمی هستند. این روزها پادرد و کمردرد عضو جدانشدنی خانواده های ایرانی می باشد که باعث شده است افراد وقتی به سنین میانسالی می رسند قادر نباشند بدون درد از پله ها و یا دستشویی ایرانی استفاده کنند.

با بازسازی یا نوسازی علاوه بر این که زیبایی ساختمان افزایش می یابد می توان برای ساختمان آسانسور و یا دستشویی فرنگی در نظر گرفت. تعداد زیادی از ساختمان های قدیمی از مشکلات مرتبط با فاضلاب، بوی بد آن و حشرات رنج می برند که به دلیل طراحی غیراصولی شبکه فاضلاب خانه این مشکلات ایجاد شده است. برخی از ساکنین آپارتمان های قدیمی شکایت می کنند که صدای هر قدم همسایه بالایی در خانه آن ها شنیده می شود. برخی از آن ها نیز از سیستم گرمایش غیراصولی خانه شکایت دارند و به دلیل طراحی بد مجبور هستند سالانه هزینه زیادی بابت گرمایش خانه پرداخت نماید و در نهایت به نتیجه مطلوب دست نخواهند یافت.

این موارد تنها برخی از مشکلات مرتبط با امکانات خانه های کلنگی هستند. با بازسازی خانه کلنگی می توان این مشکلات را تا حدودی رفع کرد، خانه را به امکانات روز مجهز کرد و چند سال زندگی در این دنیا را با آسایش کامل سپری کرد.سرمایه گذاری در ملک

دیگر مزایای مشارکت در ساخت

از دیگر مزایای مشارکت در ساخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشارکت در ساخت و افزایش سرمایه و ارزش ملک
  • مشارکت در ساخت و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی
  • تبدیل سریع به نقدینگی

برای خانه های کلنگی به سختی خریدار یافت می شود و این در حالی می باشد که خانه های نوساز همیشه مشتری خود را دارند. اگر قصد دارید سرمایه خود را به سرعت به پول نقد تبدیل کنید بازسازی و نوسازی ملک یکی از بهترین راه هاست.

موارد بالا تنها بخشی از مزایای مشارکت در ساخت هستند که این فرآیند را ساده ساخته اند. البته این قرارداد مانند تمامی قراردادها دارای خطرات و ریسک های خاص خود می باشد که اگر نکات احتیاطی رعایت شوند می توان تجربه خوبی از این مشارکت داشت.

امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، نکاتی که یاد گرفتید بخش کوچکی از دوره هفت روش سرمایه گذاری املاک است و به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما نگاهی به این آموزش بیندازید.

آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?