بهترین زمان برای خرید ملک

زمان مطالعه: 11 دقیقه

اگر می‌خواهید ملک بخرید اول باید این سوال را از خود بپرسید که قصد شما از خرید ملک، خرید سرپناه برای خودتان است یا به قصد سرمایه گذاری می‌خواهید ملک بخرید؟
زمانی که شخص با دید مصرفی ملکی را خریداری نماید داشتن سرپناه و خانه شخصی نخستین اولویت او است اما زمانی که با دیدگاه سرمایه‌گذاری اقدام به خرید ملک می‌کند اولویت افزایش سرمایه  و جلوگیری از افت ارزش پول در اثر تورم است؛ اما با هر دیدگاهی که وارد بازار مسکن شوید این سؤال مطرح خواهد شد که چه زمانی برای خرید ملک مناسب است؟ هر چند که پاسخ این سوال در دو حالت بالا کمی متفاوت است، اما پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا اکنون وقت مناسبی برای خرید ملک است؟ خانه بخریم یا خیر؟

در بازار مسکن دو نوع تقاضا برای ملک وجود دارند که هر یک از آن‌ها دارای شرایط و تدابیر خاص خود هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. به‌طورکلی می‌توان گفت تقاضا در بازار مسکن با دو دیدگاه زیر انجام می‌گیرد:

  • دیدگاه مصرفی و خرید ملک با هدف سکونت
  • دیدگاه سرمایه‌گذاری و خرید با هدف افزایش سرمایه و حفظ ارزش پول

بازار مسکن مانند دیگر بازارها نوسانات و دوره‌های مختلف دارد که با آگاهی از آن‌ها می‌توان بهترین زمان خرید ملک را تشخیص داد؛ اما برخی دیدگاه‌ها و تفکرات در رابطه با بازار مسکن بین عموم مردم وجود دارند که بسیاری از آن‌ها نیز اشتباه هستند و توجه کردن به آن‌ها برای فرد و سرمایه او شرایط متفاوتی را رقم خواهد زد. ازاین‌رو همواره به افراد توصیه می‌شود قبل از این‌که وارد بازار مسکن شوند ابتدا در رابطه با شرایط و دوره‌های مختلف بازار مسکن اطلاعاتی را جمع‌آوری نمایند؛ زیرا که اطلاعات ملکی شما هرچند کم در زمان تصمیم‌گیری به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین انتخاب در بهترین زمان ممکن را داشته باشید.

بهترین زمان خرید ملک برای سکونت

وقتی شخص با دیدگاه سکونت بازار مسکن را مورد بررسی قرار می‌دهد شرایط زیر ممکن است برای او پیش‌آیند:

  • اولویت بیشتر برای خریدار مصرفی سکونت است و در کنار آن افزایش سرمایه
  • خریدار مصرفی ملک حداقل تا یک یا دو سال آینده اقدام به فروش ملک نخواهد کرد.
  • خریدار مصرفی مدت‌زمان طولانی را صرف جمع‌کردن سرمایه لازم نموده است.
  • خریدار مصرفی برای تأمین هزینه‌ها سرمایه‌های بزرگ و کوچک خود را یکجا جمع کرده و اقدام به خرید می‌کند.
  • خریدار مصرفی احتمال زیاد در حال پرداخت اقساط وام برای خرید ملک خواهد بود.

با توجه به شرایط خریداران مصرفی می‌توان این نکته را خاطرنشان کرد که درصورتی‌که مهم‌ترین اولویت در خرید خانه سکونت باشد باید به نحوی اقدام کرد که این نیاز فرد و خانواده وی در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ داده شود. به‌عبارت‌دیگر درصورتی‌که باهدف سکونت بازار مسکن را مورد بررسی قرار می‌دهید باید نکات زیر را در نظر بگیرید و با توجه به آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید.

خربد ملک و بازار مسکن

در بازار مسکن همواره افزایش قیمت وجود دارد تنها میزان افزایش آن متفاوت است. افزایش قیمت مسکن علاوه بر این‌که تحت تاثیر بازارهای موازی مانند ارز قرار دارد از تورم و اقتصاد کشور نیز تأثیر می‌پذیرد. افزایش قیمت مسکن هر سال با افزایش تورم افزایش می‌یابد. بر اساس واکنش‌های بازار مسکن به اتفاقات سیاسی و اقتصادی در طول زمان، نوسانات قیمت هیجانی نیست و در بلندمدت تغییر خواهد کرد. رکود بازار مسکن به معنای کاهش قیمت‌ها نیست و در این زمان کاهش معاملات را مشاهده خواهیم نمود. در دوران رونق بازار قیمت‌ها به‌سرعت افزایش خواهد یافت و در بازه‌ای کوتاه خانه‌های موردنظر شما قابل‌دسترس و خرید نخواهند بود. کوچک‌ترین تعلل در بازار مسکن می‌تواند خانه‌دار شدن افراد را برای مدت‌زمان طولانی به تاخیر بیندازد.

بر اساس نکات عنوان‌شده بازار مسکن همواره با رشد همراه است و حتی در دوران رکود نیز افزایش قیمت هرچند جزئی را مشاهده خواهیم نمود. ازاین‌رو به خریداران مصرفی توصیه می‌شود هر زمان که توانایی خرید ملک را داشتند برای انجام معامله و خرید اقدامات لازم را انجام دهند و تحت هیچ شرایطی تعلل نکنند؛ زیرا در بلندمدت سرمایه آن‌ها رشد خواهد کرد اما منتظر ماندن برای رشد بازار در شرایطی که اولویت سکونت است می‌تواند خطرناک باشد؛ زیرا با رونق گرفتن بازار قیمت‌ها به‌صورت روزانه افزایش خواهد یافت و سرمایه برای خرید خانه با شرایط پایین‌تر نسبت به گذشته مناسب خواهد بود.

بهترین زمان برای خرید ملک با هدف سرمایه‌گذاری

بهترین زمان برای خرید ملک با هدف سرمایه‌گذاری

درصورتی‌که باهدف سرمایه‌گذاری بازار مسکن را مورد بررسی قرار دهید اولویت بالاتر، رشد سرمایه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. به‌عبارت‌دیگر برای سرمایه‌گذاری مدت‌زمان رشد سرمایه در انتخاب بازارهای مختلف تأثیر زیادی دارد. اگر بازار مسکن را با این هدف تحلیل کنید، دوره رونق بازار مسکن به‌ویژه در اوایل دوره رونق برای سرمایه‌گذاری شرایط خوبی خواهد داشت؛ اما از کجا باید متوجه شد که بازار در دوره رونق قرار دارد یا رکود؟

تب‌وتاب بازار مسکن و تلاش افراد برای خرید خانه از مهم‌ترین نشانه‌های دوره رونق بازار هستند. در این زمان افراد تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا بتوانند خانه‌ای هرچند کوچک خریداری کنند تا بتوانند سود بالایی کسب کنند. علاوه بر این اگر بازارهای موازی مانند ارز در طول مدت کوتاه افزایش یابد به دلیل تأثیرپذیری بازارها از یکدیگر نشانه‌های رونق بازار را نیز مشاهده خواهیم کرد. به‌طورمعمول و با در نظر گرفتن رفتار بازار در سال‌های اخیر هر 3 یا 4 سال بازار مسکن رشد بالایی را تجربه می‌کند که در طول این دوره نرخ مسکن افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت.

نکات خرید ملک با هدف سرمایه‌گذاری

به‌منظور خرید ملک با هدف سرمایه‌گذاری مدت‌زمان دستیابی به سود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا که اگر سرمایه شما در یک بازار با سوددهی پایین و یا بلندمدت قرار گیرد در مقایسه با دیگر بازارها رشد مناسبی نخواهد داشت. در بازار مسکن درصورتی‌که سرمایه‌گذار به شرایط بازار دقت نکند و در دوره رکود بازار سرمایه‌گذاری نماید به مدت‌زمان طولانی‌تری برای سوددهی سرمایه نیاز خواهد داشت؛ زیرا افزایش نرخ مسکن با تورم برای سوددهی سرمایه چندان جذاب نخواهد بود و فرد باید تا آغاز دوره رونق صبر پیشه کند.

فضای اقتصادی و سیاسی کشور باعث خواهد شد حجم معاملات در بازار مسکن شهر تهران پس از دوره رونق یک‌ماهه به‌شدت کاهش یابد تا حدی که بازار مسکن به حالت کما خواهد رفت و خریدوفروش یکباره به صفر نزدیک خواهد شد. میزان معاملات خرید خانه در تهران بیانگر این موضوع است که رکود همراه با کاهش قیمت همچنان ادامه دارد درحالی‌که رکود حاکم بر بازار مسکن در سالیان اخیر بی‌سابقه بوده است.

اما واسطه‌های ملکی عقیده دارند با آرام شدن فضا، آرامش به بازار مسکن نیز بازخواهد گشت و به‌تدریج شاهد افزایش معاملات خواهیم بود.

بهترین زمان پیش‌خرید آپارتمان

به‌طورمعمول خرید و فروش در بازار مسکن در فروردین‌ماه کاهش می‌یابد حتی گاهی چند هفته قبل از عید نوروز این اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در این زمان شرایط خوبی پیش آید و موقعیت خوب و مناسبی پیدا شود. همواره باید نهایت دقت و توجه را به کار برد. به‌طورکلی می‌توان گفت بازار مسکن در دی و بهمن‌ماه گرم خواهد شد و معاملات بسیار زیادی انجام خواهد شد. این امر باعث افزایش قیمت نیز خواهد شد.

بر اساس افزایش قیمت آپارتمان در سال‌های اخیر هم‌زمان با کاهش قدرت خرید مشتریان قراردادهای پیش‌فروش آپارتمان رونق یافتند. با توجه به آمار حداقل یک دهه گذشته بازار مسکن می‌توان به این نتیجه رسید که همراه با افزایش قراردادهای پیش‌فروش مسکن، دعواهای حقوقی مرتبط با آن نیز رشد چشمگیری داشته است. پس‌خرید و پیش‌فروش آپارتمان مکمل یکدیگر هستند و از سوی دیگر افراد جامعه برای این صورت می‌گیرد تا بازار خرید و فروش املاک بتواند داغ بماند.

در زمان تنظیم قرارداد پیش‌خرید آپارتمان طرفین معامله باید نهایت دقت را به خرج دهند زیرا در این‌گونه معاملات ملک قابل‌مشاهده نیست و خریدار قادر نیست تا تمامی امکانات ملک را با یک نگاه مورد بررسی قرار دهند. همچنین ممکن است توافق شفاهی ابهامات طرفین را رفع نکند و برداشت هر شخص از توافقات متفاوت خواهد بود و در نهایت باعث ایجاد اختلاف خواهد شد. ازاین‌رو باید تمامی شرایط و توافقات مکتوب و مورد امضای طرفین قرار گیرند.

نکات مهم پیش‌خرید آپارتمان‌

پیش‌خرید آپارتمان‌ها را می‌توان به‌صورت کلی به افرادی پیشنهاد داد که برای خرید خانه پول کافی ندارند. از مهم‌ترین فواید پیش‌خرید آپارتمان می‌توان به این مورد اشاره کرد که این خانه‌ها نسبت به خانه‌های آماده قیمت کمتری دارند. این میزان بین 10 تا 30% متغیر است. درصورتی‌که قصد خرید این خانه‌ها را داشته باشید می‌توانید قرارداد قسطی ببندید و پول خرید مسکن را به‌صورت قسطی پرداخت نمایید. این‌گونه پرداخت برای خریدار بسیار راحت خواهد بود و بهتر از این است که تمام پول را به‌صورت یکجا پرداخت کنید.

از آنجا که خانه هنوز به‌صورت کامل تکمیل‌نشده است خریدار می‌تواند در روند ساخت خانه نظرات خود را نیز اعمال کند و از وسایلی در ساخت خانه استفاده کند که به‌دلخواه خود باشد.

بهترین سرمایه‌گذاری در مسکن

سرمایه‌گذاری در حوزه املاک از سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر راحت‌تر است. از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌توان به بازگشت درآمد پایدار و جذاب، افزایش ثبات در دارایی، اطمینان از رشد سرمایه و ریسک کمتر سرمایه‌گذاری در بازار مسکن اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در بازار مسکن همیشه دارای سود است و خطر کمتری را نیز به همراه دارد. سرمایه‌گذاری در این بازار به دانش و تخصص نیاز ندارد و این بازار همیشه دارای متقاضی است. سرمایه‌گذاری در این بازار در محصولات و خدمات تنوع زیادی دارد.

همان‌طور که عنوان شد سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی، اگر با آگاهی و به‌صورت سنجیده انجام گیرد سود زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه به مزایای این نوع سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنیم:

کسب درآمد از طریق اجاره مسکن

از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌توان به کسب درآمد از طریق اجاره آن اشاره کرد. با توجه به افزایش میزان اجاره‌بها در سال‌های اخیر، اجاره مسکن می‌تواند درآمد قابل‌توجهی برای شما به همراه داشته باشد. همچنین می‌توان با رهن مسکن، از پول آن استفاده کرد و حتی در بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری کرد.

ریسک‌پذیری پایین

سرمایه‌گذاری در ملک در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری ریسک کمتری دارد و دامنه نوسانات آن بسیار کم و دارای شیب ملایم است.

بهترین سرمایه‌گذاری در مسکن

ایجاد تنوع در روش‌های سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از مزایای بازار مسکن، ایجاد تنوع در روش‌های سرمایه‌گذاری است. شما می‌توانید با خرید زمین، خرید آپارتمان، خرید مسکن مهر، خرید ملک قدیمی، خرید ملک اداری، خرید ملک تجاری، اجاره و رهن ملک و دیگر موارد در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

خدمت به دیگر شهروندان

با خرید مسکن و فروش، اجاره و یا رهن آن می‌توان دیگر شهروندان را صاحب‌خانه کرد و به‌این‌ترتیب خدمتی برای دیگران انجام داد.

مسکن دارایی است که به سرقت نخواهد رفت

مسکن برخلاف سکه، ارز، طلا یا دلار به‌عنوان دارایی محسوب می‌شود که به سرقت نخواهد رفت و ازاین‌رو به‌عنوان یکی از دارایی‌های ایمن محسوب می‌شود.

استفاده از تسهیلات بانکی

از دیگر مزایای مهم این نوع سرمایه‌گذاری می‌توان به استفاده از تسهیلات بانکی اشاره کرد. این تسهیلات در بازارهای دیگر وجود ندارد اما در بانک‌ها برای ملک با کاربری متفاوت، تسهیلات مختلف در نظر گرفته می‌شوند که می‌توان با توجه به شرایط خود از آن‌ها استفاده کرد.

صاحب‌خانه شدن

داشتن خانه و مسکن نوعی امنیت روانی برای سرمایه‌گذار محسوب می‌شود. این امنیت روانی در بازارهای دیگر مانند سکه و ارز وجود ندارد. احساس لذت صاحب‌خانه شدن و امنیت و آرامش با سرمایه‌گذاری در املاک برای شما به وجود خواهد آمد.

اصول سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

به‌طورکلی به‌منظور سرمایه‌گذاری در بازار مسکن باید اصول آن را بدانید و مطابق با آن عمل کنید تا بتوانید از طریق این سرمایه‌گذاری به سود خوبی دست‌یابید. در ادامه با اصول سرمایه‌گذاری در بازار مسکن بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشخص نمودن اهداف از سرمایه‌گذاری

نخستین نکته در رابطه با انواع مختلف سرمایه‌گذاری ازجمله سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، تعیین و شفاف‌سازی اهداف سرمایه‌گذاری است. به‌عنوان‌مثال باید در نظر بگیرید که سرمایه‌گذاری تا چه میزان جدی است و در پی این تصمیم چه هدفی وجود دارد. آیا این صرفاً یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است یا حصول درآمد در دوران بازنشستگی است.

دانستن این موضوع از قبل به میزان انرژی و وقتی‌که در این راه باید صرف شود و حاصلی که به دست خواهد آمد تا حد زیادی کمک خواهد کرد. حتی مشخص می‌شود که آیا لازم است مهارت‌های جدیدی کسب کرد یا باید یک کارشناس شما را در این مسیر همراهی کند و از سرمایه شما محافظت نماید. تلاش خود را به‌کارگیرید تا هیجانات خود را از این پروسه دور نگه‌دارید تا بتوانید به‌روشنی مشاهده کنید و تصمیم‌گیری کنید.

بهترین زمان خرید ملک

زمان مناسب برای خرید ملک، فاکتور مهم دیگری است که در موفقیت سرمایه‌گذاری در این زمینه تأثیر دارد. بر این اساس بهترین زمان سرمایه‌گذاری در بازار ملک زمانی است که بازار در آرامش قرار داشته باشد و یا هنوز به رونق کامل یا سقف قیمتی نرسیده باشد.

به‌طورمعمول افزایش تقاضا در بازار خرید ملک می‌تواند برای مناسب بودن زمان خرید نشانه خوبی باشد. هرچند باید دقت کرد زمانی که تقاضا نسبت به عرضه بیشتر است قیمت ملک سیر افزایشی خواهد داشت.

نکات مهم سرمایه‌گذاری در مسکن

تحلیل بازار

گام بعدی برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، تحلیل زمانی قیمت است. این‌که قیمت مسکن در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد و با شروع جهش‌های دوره‌ای خود چه میزان فاصله دارد. درصورتی‌که نتیجه این مرحله مثبت ارزیابی نشود، خرید مسکن و سرمایه‌گذاری در این بازار توجیهی نخواهد داشت. مگر برای سرمایه‌گذاری‌های دوره‌ای و یا روش‌های ایجاد ارزش‌افزوده در مسکن.

برآورد هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های جانبی

زمانی که برای سرمایه‌گذاری ملکی را خریداری می‌کنید از همان ابتدا باید در نظر داشته باشید که این ملک با چه ارزشی اجاره خواهد شد و آیا سودی متناسب با میزان سرمایه‌گذاری را برمی‌گرداند. درصورتی‌که در ابتدای راه برای خرید یک واحد ملکی بیش‌ازحد هزینه شود، در بلندمدت ممکن است بازدهی مالی نداشته باشد. برخلاف دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری، خرید و فروش مسکن به هزینه‌های جانبی مانند مالیات، کمیسیون و دیگر موارد نیاز دارد. تا حد امکان باید هزینه‌ها را کنترل کرد.

موقعیت ملک

تحقیق در رابطه با موقعیت ملک امری ضروری است. سرمایه‌گذاری برای خرید ملک که به‌اصطلاح عموم جای پیشرفت دارد مناسب است. به‌عبارت‌دیگر، کیفیت منطقه‌ای که در آن ملک یا زمین قرار دارد در موفقیت و یا عدم موفقیت سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی استقبال افراد و شرکت‌ها نسبت به اجاره یا خرید ملک تاثیر مستقیم دارد. به‌عنوان‌مثال خرید ملک در مکان‌هایی مانند مرکز شهر که همیشه متقاضی برای آن وجود دارد، در این زمینه پیشنهاد مناسبی به نظر می‌رسد.

همچنین موقعیت انفرادی ملک علاوه بر موقعیت محله‌ای آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قرار گرفتن ملک در مسیرهای اصلی رفت‌وآمد، مانند کنار خیابان و یا دو نبش بودن ملک و ویژگی‌های این‌چنینی باعث افزایش ارزش‌افزوده ملک نسبت به دیگر املاک اطراف که این ویژگی‌ها را ندارند می‌شود.

قیمت ملک

برای خرید یک ملک خوب صرف وقت و تحقیق مورد نیاز است تا در صورت امکان یک ملک اکازیون یافت شود. به این معناست که بنا به دلایلی مانند نیاز فروشنده، می‌توان املاک قیمت مناسب و زیر قیمت بازار خرید. پس در خرید ملک نباید عجله کنید.

توجه به تقاضا

مورد مهم دیگر در سرمایه‌گذاری ملک انتخاب کاربری ملک است. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاری در آپارتمان و زمین بهترین گزینه است؛ زیرا بازار عرضه و تقاضا در زمینه آپارتمان بسیار فعال است. از سوی دیگر در حال حاضر تقاضا در بازار مسکن بیشتر از عرضه واقعی آن است و در صورت اجاره آپارتمان، ارزش‌افزوده قابل‌توجهی در سرمایه به دست خواهد آمد.

درصورتی‌که شرایط ساخت ملک را داشته باشید سرمایه‌گذاری در حوزه زمین پرسود خواهد بود. البته خرید زمین به‌منظور ساخت بنا به سرمایه کافی برای ساخت و آشنایی با اصول ساخت‌وساز مشارکتی نیاز دارد.

امتیازات ملک

شرایطی مانند موقعیت جغرافیایی ملک، موقعیت مکانی ملک، امنیت و امکانات رفاهی ملک روی نور سازه و ساخت آن تأثیر قابل‌توجهی دارد. توجه به این موارد فروش ملک را برای شما راحت‌تر می‌سازد.

بهترین زمان خرید مسکن در سال 1400

بازسازی ملک

از بهترین راه‌ها برای شروع سرمایه‌گذاری ملک، خرید املاک قدیمی، تعمیر و بازسازی آن‌ها و درنهایت فروش ملک با قیمت بالاتر است. برای این منظور باید املاک نسبتاً فرسوده یا قدیمی را شناسایی کرد و موقعیت آن را مورد بررسی قرار داد. درنهایت بهترین ملک را خریداری نمایید و پس از بازسازی با قیمت بالاتر بفروشید.

خرید ملک کوچک

بهتر است در صورت محدود بودن نقدینگی، از خانه‌های کوچک شروع کنید. سرمایه‌گذاری روی این خانه‌ها به سرمایه اولیه کمتر و میزان ریسک پایین‌تر نیاز دارد. همچنین با توجه به شرایط مالی جامعه و بالا بودن قیمت خانه و زمین، خانه‌های کوچک‌تر خواستار بیشتری در بازار املاک دارند.

ملک تجاری، یک سرمایه‌گذاری پرسود

در صورت وجود نقدینگی بیشتر، بهترین کار خرید ملک تجاری است زیرا به‌راحتی می‌توان به‌جای فروش آن را اجاره داد و به زمان زیاد برای بازدهی سرمایه نیاز نخواهید داشت. البته فروش ملک تجاری کار ساده‌ای نیست و گاهی مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد.

بهترین زمان خرید مسکن در سال 1400

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در مهرماه 1400 متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران 31 میلیون و 631 هزار تومان بوده است که در مقایسه با ماه قبل 0.2% کاهش و در مقایسه مدت مشابه سال قبل 18.4، افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه حدود 5.5 هزار فقره بوده است که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه در سال گذشته 29.8 و 36.8% کاهش را نشان می‌دهد. انتظار کاهش معاملات مسکن در مهرماه وجود داشت. به‌ طورمعمول ماه‌های مرداد و شهریور حجم جابجایی افزایش می‌یابد و سپس در پاییز با کاهش خریدوفروش مواجه خواهیم شد. قیمت نیز 0.2% در تهران کاهش یافت که اهمیت زیادی ندارد و در حقیقت بازار در ثبات نسبی به سر می‌برد.

در سال 1400 به دلیل رکود معاملات مسکن، متناسب با تورم بیش از 40% عمومی شاهد رشد قیمت مسکن نبودیم اما در اولین مراجعات به بازار مسکن قیمت‌ها افزایش خواهد یافت که به‌طورمعمول در ماه‌های پایانی سال اتفاق خواهد افتاد ازاین‌رو شرایط فعلی مناسب‌ترین زمان برای خرید خانه است. فروشنده‌ها نیز تمایل بیشتری به فروش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?