بازار مسکن، مثل بازار ارز نیست! زمستان 1397

محمدرضا شایگان_مدرس هوش ملکی

پیش‌بینی من این است که سپرده‌گذار آن قدر قیمت ارز را بالا می‌برد که مصرف کننده واقعی ارز، مصرف ارز را ٧٠ درصد کاهش می‌دهد و بعد سپرده گذار از بازار ارز خارج می‌شود؛ اما بازار ارز مثل بازار مسکن نیست، در بخش مسکن سپرده گذار باعث افزایش قیمت مسکن شد اما پس از خروج از بازار مسکن، قیمت مسکن کاهش نمی‌یابد بلکه معاملات تا مدتی قفل می‌شود.

 فروشنده با وجود کاهش ۴٠ درصدی تقاضا، حاضر به کاهش قیمت ملک خود نیست و مصرف‌کننده واقعی مسکن نیز فاقد قدرت خرید در سطح قیمت‌های افزایش یافته است. به‌این‌ترتیب بازار مسکن برای مدت کوتاهی قفل می‌شود تاکید می‌کنم بازار مسکن برای مدت کوتاهی قفل می‌شود و حتی نه میان مدت! یعنی برای مدت کوتاهی فروشنده نمی‌فروشد و خریدار هم قادر به خرید نیست.

اما در بخش ارز، اینگونه نیست بلکه کاهش تقاضا به ریزش قیمت منجر می‌شود! قیمت ارز را در کوتاه مدت سپرده‌گذار تعیین می‌کند. اما در بلند مدت قیمت را عرضه و تقاضای ارز تعیین می‌کند. انرژی سپرده‌گذاران نیز بزودی تمام می‌شود و نقش بر زمین می‌شوند.

شایگان هوش ملکی
محمدرضا شایگان shaigan 
Real estate online course

سپرده گذار نمی‌تواند در ایران قیمت تعیین کند.(اگر چه در اردیبهشت ۹۷ در تهران قیمت مسکن و در خرداد قیمت ارز را تعیین کرد) اما قیمت واقعی را در بازار ارز تقاضا و سپس در بازار مسکن مصرف کننده است که تعیین می‌کند.

اما در میان مدت با تعیین و ثبات نسبی قیمت ارز، به‌دنبال آن قیمت‌ها در بازار مسکن نیز تعدیل می‌شود و فروشندگان واقعی با قیمت‌های منطقی که پائین‌تر از قیمت‌های فعلی است اقدام به فروش مسکن خود خواهند کرد‌.

محمدرضا شایگان کیست؟

موسس و مدیر آکادمی شزوما

طراح و مدرس دوره «رازهای ناگفته املاک»

مشاور شرکت‌های ساختمانی دولتی و خصوصی

نویسنده کتاب آموزش مشاوره املاک به شیوه شزوما

کارشناس رادیو اقتصاد و نویسنده مقالات در نشریات مسکن

سمینارهای تخصصی آموزش سرمایه‌گذاری در املاک

با آموزش‌های شزوما یک معامله‌گر باهوش خواهید شد.

توضیحات ژان بقوسیان درباره خرید ملک شخصی اش توسط محمدرضا شایگان

توضیحات ژان بقوسیان درباره خرید ملک شخصی اش توسط محمدرضا شایگان

 

ترفندهای خرید و فروش املاک را بیاموزید!


به شما پیشنهاد می‌کنم روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید و فایلهای صوتی همایش سرمایه‌گذاران در املاک را گوش کنید.