نمونه قرارداد پیش خرید آپارتمان

زمان مطالعه: 9 دقیقه

افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر باعث شده است تا پیش خرید آپارتمان و انعقاد قرارداد های پیش خرید آپارتمان رونق قابل توجهی داشته باشد. لازم به ذکر است که دلیل اصلی افزایش تقاضا پیش خرید آپارتمان قیمت کمتر آن‌ها در مقایسه با آپارتمان‌های کلید نخورده و تکمیل‌شده است. نکته دیگر در رابطه با آپارتمان‌هایی که پیش‌خرید می‌شوند این است که می‌توان ملک و اجزای داخلی آن را تا حدی با توجه به سلیقه خود تغییر دهید. در این نوع آپارتمان‌ها خریدار قادر به مشاهده مراحل ساخت و کیفیت اجزای داخلی آن است که این مورد در رابطه با آپارتمان‌های ساخته‌شده و آماده تحویل قابل‌مشاهده نیست. به‌طورکلی می‌توان گفت یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای افرادی که سرمایه نقدی زیادی ندارند پیش خرید آپارتمان است. درصورتی‌که شما نیز قصد پیش‌خرید آپارتمان را دارید بهتر است تا پایان با ما همراه باشید تا با نمونه قرارداد پیش خرید آپارتمان بیشتر آشنا شوید.پیشنهاد می‌کنیم آموزش پیش خرید آپارتمان به شیوه شزوما را مشاهده کنید، این آموزش به شما کمک می کند تا آپارتمان مورد نظرتان را تا 80 درصد ارزانتر از قیمت بازار تهیه کنید.

آموزش پیش خرید آپارتمان

آموزش پیش خرید آپارتمان به شیوه شزوما با 90 درصد تخفیف


اغلب مشاهده‌شده است که با وجود مزایای پیش‌خرید خانه، برای خریداران مشکلاتی ایجاد شده است. این مشکلات شامل کلاهبرداری و فروش ملک به چند نفر، ناتمام ماندن ساختمان، اجرای ناصحیح نقشه ساختمان و یا تحویل ندادن ملک در زمان مشخص‌شده به خریدار که تمامی این موارد چالش‌های اساسی محسوب می‌شوند. ازاین‌رو آشنایی مشاوران املاک با نمونه قرارداد پیش خرید آپارتمان به آن‌ها کمک خواهد کرد تا از بروز مشکلات قانونی در زمینه پیش‌خرید آپارتمان جلوگیری به عمل آید.

آشنایی با قرارداد پیش خرید آپارتمان

در قراردادهای پیش خرید آپارتمان همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست واحد مسکونی قبل از رسیدن به مرحله آماده شدن برای فروش از سوی مالک به فروش خواهد رسید. به‌طورکلی می‌توان گفت ملک موردنظر پیش از آنکه قابل سکونت باشد به فروش خواهد رسید. در سال 1389 قوانینی برای پیش خرید آپارتمان وضع شد که این قانون شامل 25 ماده و 4 تبصره است.

بر اساس قوانین به قراردادهایی که در اثر آن مالک رسمی زمین یعنی فروشنده نسبت به احداث و یا تکمیل واحد ساختمانی موظف شود قرارداد پیش‌ خرید آپارتمان گفته می‌شود. در این قراردادها واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا و یا در زمان احداث، تکمیل و یا پس از پایان عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد یعنی خریدار درخواهد آمد.

مشاورین املاک باید با نمونه قرارداد پیش خرید آپارتمان آشنایی داشته باشند. این قرارداد به مشاوران املاک کمک خواهد کرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نکات حقوقی لازم در رابطه با انعقاد قرارداد پیش‌خرید آپارتمان بین فروشنده و خریدار را رعایت نمایند. در نهایت، آن‌ها قادر به انعقاد قرارداد استاندارد در این زمینه خواهند بود. مشاورین املاک باید علاوه بر استفاده از نمونه قرارداد پیش‌خرید آپارتمان به نکات حقوقی آن نیز توجه کند.

آشنایی با قرارداد پیش‌خرید آپارتمان

ماده 1: طرفین قرارداد پیش خرید آپارتمان

1-1 فروشنده/ فروشندگان… فرزند… به شماره شناسنامه… صادره از … کد ملی… متولد… ساکن… تلفن…

با وکالت/قیومیت/ ولایت/ وصایت …فرزند… به شماره شناسنامه… متولد… به‌موجب …

1-2 خریدار/ خریداران … فرزند … به شماره شناسنامه … صادره از … کد ملی … متولد … ساکن… تلفن …

با وکالت/ قیومیت/ ولایت/ وصایت … فرزند … به شماره شناسنامه … متولد … به‌موجب …

ماده 2- موضوع قرارداد پیش خرید آپارتمان

پیش‌فروش شش‌دانگ یک دستگاه آپارتمان با کاربری: مسکونی/ اداری/ تجاری با مساحت تقریبی … مترمربع در طبقه …(سمت شرقی/ غربی/ جنوبی/ شمالی) واحد … در حال ساخت توسط فروشنده در شش‌دانگ یک قطعه زمین به مساحت … مترمربع ملکی و دارای پلاک ثبتی … فرعی از اصلی … به نشانی تهران خیابان … کوچه … پلاک آبی … قطعه … از سمت راست/ چپ و از محدوده و مورد ثبت یک جلد/ … جلد سند مالکیت شماره … مورخ …// 13 در صفحه … دفتر املاک جلد … به شماره/ شماره‌های چاپی … صادره به نام فروشنده / صادره به نام … انتقالی قطعی به پیش‌فروشنده طبق سند قطعی/ صلح قطعی/ سند انتقال اجرائی دادگاه/سند انتقال اجرائی ثبتی/ سند انتقال اجرائی مالیاتی/ سند انتقال اجرائی سازمان تأمین اجتماعی شماره … مورخه … تنظیمی دفترخانه شماره … شهر… دارای پروانه ساخت کل ساختمان به شماره … مورخه … صادره از شهرداری منطقه … شهر … به انضمام تمامی حقوق آتی پیش‌فروشنده ناشی از یک‌رشته برق اختصاصی تماماً و بقدرالحصه از آب و برق و گاز مشترک و یک جریان تلفن ثابت که باید در زمان تکمیل و تحویل مورد پیش‌خرید از جانب پیش‌فروشنده در آپارتمان پیش‌خرید شده نصب و مورد بهره‌برداری قرار گیرد علاوه بر مورد پیش‌فروش دارای یک / … واحد پارکینگ اختصاصی به مساحت مترمربع در طبقه پیلوت / زیرزمین / زیرزمین اول/ زیرزمین دوم و دارای یک/ … واحد انباری اختصاصی به مساحت مترمربع در طبقه پیلوت/ زیرزمین/ زیرزمین اول/زیرزمین دوم است و مورد پیش‌فروش با قدرالسهم از عرصه کل و از دیگر قسمت‌های مشاعی و مشترک طبق قانون تملک آپارتمان‌ها و آئین‌نامه اجرایی آن است.

نمونه قرارداد پیش فروش آپارتمان

ماده 3. مشخصات آپارتمان پیش‌خرید شده

آپارتمان پیش خریداری‌شده باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • علاوه بر یک هال دارای سالن پذیرایی و سالن غذاخوری و تعداد … اتاق‌خواب.
 • آشپزخانه با کابینت از نوع … و هود به عرض و طول …*… و سینک ظرفشویی دو لگنه از نوع … و گاز توکار از مارک …
 • تعداد … سرویس‌های بهداشتی و دستشویی، کاشی‌کاری تا سقف با استفاده از کاشی … و توالت ایرانی و فرنگی از نوع چینی … با حمام با دوش/ وان که تمامی شیرآلات از نوع … ایرانی/ خارجی ساخت کشور … از نوع درجه‌یک.
 • تعداد … دستگاه کولر گازی/ آبی … هزار سلولزی/ پوشال دار.
 • فیوز مرکزی برق و تمام کلید و پریزهای منصوبه و دیجیتال و کلیدها و پریزهای درجه‌یک ساخت ایران از کارخانه …
 • کمدهای لباس به‌اندازه …*… در تمامی اتاق‌خواب‌ها.
 • درب‌های داخلی از چوب از نوع … ولولاهای درجه‌یک.
 • درب ورود به آپارتمان تک لنگه/ دو لنگه از چوب … با دستگیره و قفل ایرانی ساخت کارخانه … و قفل شب‌بند و نرده فلزی به ضخامت … سانتی‌متر تاشو و کرکره‌ای با قفل و کلید مربوطه درجه‌یک.
 • آپارتمان را با رنگ‌آمیزی و رویه پلاستیکی/ روغنی از نوع رنگ … ساخت کارخانه …
 • سیم‌کشی داخلی برق و تلفن و آنتن دهی رادیو و تلویزیون و کانال‌های کولر در سالن پذیرایی و سالن غذاخوری … و در هال و در اتاق‌های خواب و آشپزخانه و سرویس‌ها.
 • رادیاتورهای … پره شوفاژ در سالن پذیرایی و سالن غذاخوری و به تعداد … و در هال و اتاق‌های خواب از نوع رادیاتورهای ساخت کارخانه …
 • پوشش کف سالن‌ها سنگ/ سرامیک یا پارکت مرغوب از نوع …
 • پوشش کف اتاق‌های خواب …
 • قرنیز دور اتاق‌ها در اتاق‌خواب‌ها و سالن سنگ …
 • پوشش کف راهروها …
 • پنجره‌های دوجداره ساخت کارخانه …
 • پوشش کف پارکینگ و انباری …
 • آیفون تصویری از نوع … ساخت شرکت …
 • سایر موارد …

مشخصات فنی و معماری ساختمان

قرارداد پیش خرید آپارتمان نیمه کاره

مشخصات فنی و معماری ساختمان که در قرارداد پیش خرید آپارتمان باید ذکر شوند شامل موارد زیر هستند:

کاربری زمین پلاک ثبتی مرقوم… و مساحت کل عرصه … متر مربع.

زیربنای کل ساختمان با عنایت به پروانه ساخت شماره فوق که تصویر آن از سمت پیش‌فروشنده مطابقت آن با اصل پروانه گواهی‌شده و ضمیمه این سند و جزء لاینفک آن است به میزان … متر مربع.

تعداد طبقات ساختمان به تعداد … طبقه و هر طبقه به تعداد … واحد آپارتمان/ مسکونی/ اداری/ تجاری و کل واحدهای مسکونی …/ تعداد … واحد اداری و تعداد … واحد تجاری.

نوع مصالح مصرفی ساختمان از هر لحاظ به شرح تعداد … برگ صورت و فهرست ضمیمه امضاء شده از طرف طرفین قرارداد پیش خرید آپارتمان که جزء لاینفک سند است.

شناسنامه فنی هر واحد به شرح برگ ضمیمه امضاء شده طرفین که از ارکان این سند و جزء لاینفک آن است.

نمای بیرونی ساختمان عبارت است از …

سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان و آپارتمان مورد پیش‌فروش عبارت است از …

درب پارکینگ و ساختمان از جنس … با ریموت کنترل برقی

تعداد … خط آسانسور با تمام لوازم آن از شرکت …

فروشنده وظیفه دارد برای آپارتمان موردنظر برق مستقل، آب‌لوله‌کشی، انشعاب گاز (در شرایطی که تا زمان تنظیم سند رسمی به منطقه مورد نظر گاز داده شود)، تاسیسات کامل شوفاژ (دیگ، مشعل و موتورخانه) تهیه کند و هزینه کلی این موارد در قیمت آپارتمان مورد نظر باید محاسبه شود.

شناسنامه فنی مورد پیش‌فروش جزئی از شناسنامه فنی ساختمان پیش قید شده همراه با موارد مشروحه در این سند رسمی باید باشند.

ماده 5- ثمن یا قیمت معامله

قیمت معامله بابت هر مترمربع مفید بنا پس از تکمیل به شرح و با مشخصاتی که در این قرارداد آورده شده شامل موارد زیر است:

از … ریال معادل … تومان است که پس از مشخص شدن مساحت به‌صورت دقیق مبلغ کل ثمن تعیین خواهد شد.

مبلغ … ریال معادل … تومان از ثمن معامله به شرح نقداً/ طی چک شماره … عهده بانک … مورخ … از طرف خریدار به فروشنده پرداخت شد.

مبلغ … ریال معادل … تومان از قیمت معامله به شرح نقداً/ طی چک شماره … عهده بانک … مورخ … در تاریخ … از طرف خریدار به فروشنده پرداخت خواهد شد.

مبلغ … ریال معادل … تومان از قیمت معامله به شرح نقداً / طی چک شماره … عهده بانک … مورخ … در تاریخ … از طرف خریدار به فروشنده پرداخت خواهد شد.

مبلغ … ریال معادل … تومان از قیمت معامله در زمان تنظیم سند در دفترخانه نقداً/ طی چک شماره … عهده بانک … مورخ … در تاریخ … از طرف خریدار به فروشنده پرداخت خواهد شد.

تکمیل و تسلیم ملک

قرارداد پیش خرید آپارتمان

فروشنده/ فروشندگان وظیفه‌دارند در تاریخ// 13 ملک را با تمام توابع و ملحقات و منضمات ذکرشده در این قرارداد تکمیل کرده و به خریدار/ خریداران تسلیم کند. وجه الالتزام تاخیر تسلیم روزانه … ریال است که در صورت عدم تسلیم به‌موقع، فروشنده موظف است آن را به خریدار پرداخت نماید.

منظور از تکمیل آن است که آپارتمان مورد معامله از لحاظ ظاهری و از لحاظ تجهیزات و لوله‌کشی و سیم‌کشی، آب و برق و وسایل گرمایش و سرمایش و نقاشی و نظافت نهایی کاملاً قابل‌استفاده بوده و قسمت‌های مشایی نیز در شرایطی باشد که عرفا استفاده از آپارتمان امکان‌پذیر باشد. تعریف تکمیل، انباری و پارکینگ را نیز شامل خواهد شد.

درصورتیکه آپارتمان مورد نظر در موعد مقرر تکمیل‌نشده باشد خریدار قادر خواهد بود به‌حساب فروشنده راسا اقدام به تکمیل آپارتمان موردنظر نماید و هزینه‌های انجام‌شده را از اموال فروشنده تامین کند. در این حالت خریدار وظیفه ندارد ملزومات و تجهیزات را به نرخ دولتی تأمین کند و درصورتی‌که برای تکمیل بنا بیش از متری … ریال هزینه شود، فروشنده وظیفه به تأدیه خواهد داشت.

مدت اعتبار قرارداد

مدت این سند از تاریخ زیر لغایت تنظیم و امضاء سند رسمی قطعی مربوطه خواهد بود.

داوری در قرارداد پیش خرید آپارتمان

تمامی اختلافات ناشی از تعبیر، تفسیر و اجرا مفاد این سند رسمی توسط هیئت‌داوران که از یک داور از طرف پیش خریدار و یک داور از طرف پیش‌فروشنده و داور مرضی‌الطرفین تشکیل‌شده است و در صورت عدم توافق بر انتخاب داور مرضی‌الطرفین یک داور با معرفی رئیس دادگستری شهر تهران انجام خواهد شد.

داوران در صورت نیاز قادر خواهند بود از نظر کارشناسان راجع رسمی دادگستری تهران استفاده کنند.

داوری موضوع این سند رسمی تابع مقررات آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی خواهد بود.

خریدار داور منتخب خود را خانم/ آقای … فرزند … ش.ش … صادره از … متولد … با کد ملی … مقیم تهران ساکن … کوچه … پلاک … طبقه … واحد …

و فروشنده داور منتخب خود را خانم/ آقای … فرزند … ش.ش … صادره از … متولد … با کد ملی … ساکن تهران خیابان … کوچه … پلاک آبی … طبقه … واحد …

منصوب نموده‌اند که هر داور فوق با امضاء ذیل این سند قبولی داوری خود را در رابطه با مفاد این سند قبول کرده‌اند و نیز حق استعفا خود را از این داوری اسقاط نموده‌اند.

در صورت فوت و یا محرومیت از حقوق اجتماعی یا ورشکستگی به تقصیر و یا محجوریت یا ابتلای به بیماری فراموشی هر یک از داوران منتخب مزبور (در مورد محجوریت یا ابتلای به بیماری فراموشی گواهی پزشک قانونی تهران که به تقاضای ذینفع اخذ خواهد شد، الزامی است) برحسب مورد با اعلام کتبی ذینفع طی اظهارنامه رسمی ارسالی برای طرف دیگر داور جدید با مشخصات کامل سجلی و محل اقامت داور جدید ضمن تحصیل قبولی داور جدید جایگزین خواهد شد.

در رابطه با نسخ و تصدیق قرارداد پیش خرید آپارتمان نیز باید نکات موردتوجه در این قراردادها ذکر شوند.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. در صورتی که قصد پیش خرید آپارتمان را دارید، می‌توانید قبل از خرید از مشاوره حقوقی شزوما استفاده کنید. کارگروه فنی مهندسی شزوما با سال‌ها تجربه حقوقی و سرمایه گذاری می‌تواند به شما کمک کند تا سرمایه گذاری امن و سودآور انجام دهید. بدین منظور کافی است با شماره تماس 09198937556 یا 09203021284 تماس بگیرید. اگر ساکن تهران هستید می‌توانید به صورت حضوری به دفتر شزوما مراجعه کنید.


آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?