چگونگی دریافت کد رهگیری املاک

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مشاوران املاک در کشور بخش مهمی از امور مربوط به املاک را انجام می دهند، اما آنچه که در این بین مشکل ساز شده است، کلاهبرداری‌های مکرر در بنگاه‌های معاملاتی و یا توسط طرفین قرارداد است. در سال 1387 سامانه ای برای ثبت معاملات در کشور راه اندازی شد. از این پس بنگاه های معاملاتی موظف شدند برای عقد قرارداد، کد رهگیری املاک دریافت نموده و با این کد وارد سامانه شوند. در این صورت تمامی قراردادها در سامانه کشوری ثبت خواهد شد. این کار باعث بی اعتبار شدن قرارداد‌های دست نویس شد و منجر به افزایش امنیت در امر خرید و فروش ملک گردید. در این مقاله نکات مهمی در مورد مزایا، مدارک مورد نیاز، هزینه و نحوه دريافت کد رهگيری املاک بررسی می‌شود.

مهمترین مزیت های دریافت کد رهگیری

دریافت کد رهگیری
چرا در هنگام معامله، باید کد رهگیری ملک را جدی بگیرید؟

این اقدام کشور که بنگاه های معاملاتی را ملزم به دریافت کد رهگیری نمود، چند مزیت عمده را به دنبال داشته است:

1- اگر تا به حال برای خرید و فروش ملکی اقدام کرده باشید، حتما نگران این مسئله بوده اید که مبادا کلاهبرداری صورت گرفته و پول شما از بین برود.  دریافت کد رهگیری به شما این اطمینان را می دهد که این ملک مشکل قانونی ندارد.

2- سامانه دریافت کد رهگیری در کل کشور فعال است به این معنا که وقتی ملکی در یک شهر فروخته شود، در کل کشور ثبت شده و از فروش یک ملک به چند نفر جلوگیری خواهد شد.

3- این کد در مراکز قضایی هم اعتبار دارد لذا وقتی قرارداد قطعی شد، فروشنده و خریدار نمی توانند دبه کرده و قرارداد را منحل کنند. متاسفانه بارها دیده ایم که فروشنده بعد از اتمام کار و دریافت پول، از تصمیم خود پشیمان می شود. این کار منجر به ضرر خریدار نیز خواهد شد. وجود کد رهگیری از این قبیل اتفاقات جلوگیری خواهد کرد.

4- یکی دیگر از مزیت های دریافت کد رهگیری این است که خریدار به راحتی می تواند اطلاعات لازم در مورد ملک را به دست بیاورد. با توجه به اینکه هر ملک با مشخصات کامل در سامانه ثبت شده اند، زمانی که کد رهگیری را وارد سایت سامانه می کنید، تمامی اطلاعات لازم در مورد ملک در اختیار شما قرار گرفته و در نتیجه با اطمینان بیشتر نسبت به خرید ان اقدام خواهید کرد.

5- از سویی دیگر صاحبخانه برای تخلیه ملک دچار مشکل نمی شوند. در صورتی که برای اجاره نامه کد رهگیری دریافت کرده باشید، در صورتی که مستاجر خانه را تخلیه نکند شما به صورت قانونی می توانید در موعد مقرر اقدام نموده و ملک خود را تحویل بگیرید.

کد رهگیری املاک چند رقم است و کجا می‌توانید آن را پیدا کنید؟

این کد، 13 رقم است که در پایین سمت چپ برگه چهارم مبایعه نامه می‌توانید آن را پیدا کنید.

کد رهگیری املاک کجاست
در این تصویر نمونه‌ای از کد رهگیری املاک را مشاهده می کنید

برای دریافت کد رهگیری املاک چه مدارکی لازم است

همانگونه که متوجه شدید وجود کد رهگیری بسیار لازم است و در واقع منجر به اعتماد مشتریان به شما خواهد شد. لذا به شما توصیه می کنیم کد رهگیری  املاک را حتما دریافت نمایید. اگر تصمیم بر این کار دارید، اسناد و مدارک زیر را در اختیار داشته باشید تا در زمان عقد قرارداد کد در اختیار شما قرار گیرد:

1- مدارک احراز هویت خریدار و فروشنده

کلیه مدارک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی، کارت اقامت برای اتباع و…. را از خریدار و فروشنده دریافت نمایید. تمامی اطلاعات باید در سیستم ثبت شده و هویت طرفین معامله تایید گردد. در صورتی که خریدار و یا فروشنده یک نفر نبوده و چند نفر با هم شریک هستند، باید مدارک شناسایی همه آن ها در اختیار بنگاه قرار گیرد.

2- دریافت مدارک مالکیت

در مرحله بعد لازم است مشاور املاک اصل مدارک مالکیت شامل سند، قولنامه، وکالت نامه، گواهی انحصار، بنچاق و… را دریافت نموده و در سیستم ثبت نماید.

3- تایید کد پستی ملک مورد نظر

لازم است از نظر جغرافیایی نیز وجود این ملک تایید گردد. لذا حتما باید کد پستی آن را در اختیار مشاور املاک قرار دهید. در صورتی که ملک مورد نظر هنوز کد پستی ندارد، می توانید حتی به صورت آنلاین درخواست کد پستی داشته باشید اما فراموش نکنید که نبود آن به معنی خدشه دار شدن اعتبار ملک خواهد بود.

4- حضور دو شاهد در زمان عقد قرارداد

هر کدام از طرفین قرارداد باید یک شاهد به همراه خود داشته باشند. مدارک شناسایی شهود در اختیار مشاور املاک قرار گرفته و قرارداد توسط آن ها امضا شود. وجود شهود الزامی است.

5- برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی

ممکن است ارزش ملک بالا باشد. برای مثال ملک های تجاری که مدارکی همانند مجوز کسب و… را دارند، قیمت بالایی نیز خواهند داشت. در این صورت لازم است خریدار برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی را به مشاور املاک تحویل دهد.

6- تکمیل فرم پیش نویس قرارداد

در نهایت یک فرم پیش نویس قرارداد با کد رهگیری توسط مشاور املاک تنظیم شده و در دفتر املاک توسط طرفین قرارداد و شهود امضا می گردد.

نحوه استعلام گرفتن کد رهگیری
یکی از نکات مهم در خرید ملک، بررسی قانونی بودن ملک است

بعد از طی شدن مراحل فوق و دریافت کد رهگیری، لازم است برای استعلام های لازم اقدام شود. برای این منظور دو راهکار وجود دارد:

– به سامانه ثبت اسناد و مستغلات وارد شده و در قسمت استعلام مشخصات ملک، کد ملی و کد رهگیری را وارد نمایید. در این صورت می توانید  اطلاعاتی همانند بدهی های ملک، آیا ملک در طرح قرار دارد یا خیر و… را به دست بیاورید. در واقع این کار باید قبل از قرارداد رسمی انجام شود تا از خرید ملک و نبود عیبی در آن مطمئن شوید.

– روش دیگر، استفاده از سامانه پیامکی است. لازم است کد ملی و کد رهگیری را به شماره 110203001  ارسال نمایید. پس از آن اطلاعات کامل ملک مورد نظر در اختیار شما قرار خواهد گرفت. (با توجه به حساسیت موضوع در ادامه همین مقاله مجددا در این خصوص و روش دقیق انجام کار توضیح خواهیم داد.)

هزینه دریافت کد رهگیری املاک

براساس قوانینی که از طرف اتحادیه صنف مشاورین املاک تایید شده است، بنگاه های معاملاتی نباید برای ثبت قرارداد و دریافت کد رهگیری، از طرفین معامله هزینه ای دریافت نمایند. سامانه ثبت املاک کشور مبلغی را برای دریافت کد رهگیری در نظر گرفته است که متناسب با نوع قرارداد و نوع ملک باید از طرف بنگاه های معاملاتی پرداخت شود.

در زیر می‌توانید لیست این تعرفه را مشاهده کنید. برای مشاهده تعرفه‌های جدید وارد سایت ایران املاک شوید و از منو، گزینه تعرفه‌ها را مشاهده کنید.

هزینه دریافت کد رهگیری
این تعرفه مربوط به سال 1400 است

نحوه دريافت کد رهگيری املاک

برای دریافت کد رهگیری املاک، با توجه به الزامی شدن ثبت معاملات توسط مشاوران املاک در سامانه، ابتدا مشاور املاک باید در سامانه ثبت نام کند و احراز هویت شود. (برای ثبت نام اطلاعاتی نظیر پروانه کسب، مشخصات واحد صنفی، اطلاعات تماس و … نیاز است)

 

مشاوران املاکی که در این سامانه ثبت نام می کنند، در لیست مشاوران املاک مجاز قرار می گیرند.

سپس می‌توان با استفاده از روش پیامکی یا از طریق سایت قرارداد را استعلام کرد.

برای استعلام از طریق ارسال پیامک، شما می‌بایست در بخش متن پیامک کد رهگیری را بنویسید، سپس علامت مربع را وارد کنید و سپس کد ملی یکی از طرفین قرارداد را وارد کنید. (در وارد کردن اطلاع فاصله نگذارید و هنگام تایپ کیبور روی انگلیسی باشد. سپس این پیامک را به عدد 110203001ارسال کنید.

برای استعلام قرارداد به وسیله سایت می‌توانید به سایت رسمی املاک ایران مراجعه کنید.

سایت رسمی املاک ایران
حتما به این سایت مراجعه کنید و با بخش‌های مختلف آن کار کنید

امیدواریم که با مطالعه این مقاله، اطلاعات لازم در زمینه‌ی کد رهگیری املاک و قوانین آن آشنا شده باشید. اگر قصد خرید ملک دارید، برای استعلام میزان بدهی مالک قبلی، حتما به سامانه ثبت معاملات ملکی مراجعه کنید.


برای خرید و سرمایه گذاری خود نیاز به دریافت مشاوره دارید؟

همین حالا فرم زیر را پر کنید تا مشاوران کارگروه شزوما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند. مشاوران شزوما با سال‌ها تجربه در معاملات املاک، آماده‌ی ارائه مشاوره حقوقی و راهنمایی‌های قبل و بعد از خرید به شما عزیزان می‌باشد.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر یک مشاور املاک هستید، کتاب آموزش مشاور املاک به شیوه شزوما را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد سرمایه‌گذاری در املاک را دارید، می‌توانید دوره آموزشی هفت روش سرمایه گذاری املاک را مشاهده کنید.

moshavere

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?