ملک شمالی و جنوبی تفاوت‌ها، مزایا و معایب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

وقتی قصد خرید خانه‌ای را داشته باشید تفاوت میان ملک شمالی و جنوبی با اصطلاحات و مفاهیم مختلف این حوزه به تدریج آشنا خواهید شد و از شرایط ملک درک بهتری به دست خواهید آورد. به طور کلی می‌توان گفت وقتی شرایط برای خرید، رهن و یا اجاره یک ملک مهیا می‌شود نکات مهمی را متوجه خواهید شد که ممکن است تاکنون به آن‌ها دقت نکرده باشید.

به عنوان مثال در این شرایط با تفاوت مهم ملک شمالی و جنوبی، مفاهیم سندی و رؤیتی مواجه خواهید شد. شیب و تعداد پله‌ها اهمیت قابل‌توجهی برای شما پیدا خواهند کرد. در این شرایط همچنین به آسانسور، رنگ دیوار، جنس و نوع پنجره نیز دقت خواهید کرد. همچنین برای خرید، رهن و اجاره ملک شیرآلات و سیستم سرمایشی و گرمایشی را با دقت مورد بررسی قرار خواهید داد و با هزاران نکته دیگر آشنا خواهید شد.

نکات مهم هنگام ورود به یک ملک

یکی از نکات بسیار مهم که هنگام ورود به یک ملک باید مورد بررسی قرار دهید و مورد توجه قرار گیرد وضعیت نورگیری ملک می‌باشد. خانه نورگیر به خانه‌ای گفته می‌شود که قادر به هدایت کردن نور طبیعی بیشتر به داخل خانه باشد.

به منظور بررسی میزان نورگیری ملک ابتدا باید موقعیت قرارگیری آن از لحاظ شمالی و جنوبی بودن را مورد بررسی قرار دهید. ملک شمالی و جنوبی به عنوان یک اصطلاح در نظر گرفته می‌شود که دارای ویژگی‌های معماری و ساختاری مشخص هستند. موقعیت قرارگیری ملک نه تنها نورگیری بلکه شرایط کلی خانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

از این رو می‌توان گفت موقعیت قرارگیری ملک از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است و در صورت عدم توجه به این موضوع پیش از سکونت در ملک مورد نظر ممکن است پس از گذشت مدتی با مشکلات قابل‌توجهی مواجه شوید.

در ادامه تفاوت‌ها، مزایا و معایب ملک شمالی و جنوبی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در صورتی که قصد نقل مکان دارید و به دنبال خرید، رهن و یا اجاره ملک مسکونی هستید این نکات برای شما کارآمد خواهد بود. از این رو توصیه می‌کنیم تا انتها ما را همراهی نمایید.

تفاوت ملک شمالی و جنوبی

تفاوت ملک شمالی و جنوبی

نخستین و مهم‌ترین تفاوت ملک شمالی و جنوبی میزان نورگیری ملک مورد نظر می‌باشد. در صورت تک واحدی بودن املاک در میزان نورگیری آن‌ها تفاوت چندانی وجود نخواهد داشت. اما در خانه‌هایی که در هر طبقه دو و یا چندین واحد مسکونی وجود دارند در میزان نورگیری واحدها تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

ملک جنوبی از دو طرف یعنی سمت کوچه و سمت حیاط نورگیر می‌باشد از این رو این خانه‌ها به نور غیرمستقیم همچون نورگیر و پاسیو نیازی نخواهند داشت. از این رو ملک جنوبی دارای سطح مفیدتری می‌باشد، واحدهای بهتری داشته و امکان تأمین پارکینگ بیشتر برای این املاک وجود دارد.

ملک شمالی تنها از طرف حیاط نور دریافت می‌کند از این رو واحدهای جنوبی ملک باید به یک پاسیو و یا نورگیر مجهز باشند.

از مهم‌ترین مزایای واحدهای رو به حیاط در ملک شمالی می‌توان به نمای بهتر، تهویه طبیعی و ایده‌آل و گاهی اوقات متراژ بزرگ‌تر اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت واحدهای رو به حیاط در ملک شمالی دارای شرایط مطلوبی می‌باشد اما واحدهای پشتی ساختمان از لحاظ نورگیری شرایط مناسبی ندارند.

نور ملک جنوبی گرم و دلپذیر می‌باشد و در فصل زمستان به راحتی می‌توان دمای خانه را کنترل کرد. از این رو در مناطق سردسیر ملک جنوبی برای سکونت گزینه بهتری خواهد بود. ملک شمالی نیز در فصل تابستان خنک‌تر می‌باشد و این نوع خانه‌ها در مناطق گرم و کویری گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

نکات مهم در تفاوت میان ملک شمالی و جنوبی

خانه‌های رو به حیاط در مقایسه با خانه‌های پشتی و یا خانه‌هایی که رو به خیابان هستند از لحاظ امنیت نیز دارای شرایط بهتری هستند. زیرا اکثر سارقان برای ورود به خانه از راه ورود فرعی ملک همچون در پشتی و یا پنجره‌های پشتی اقدام می‌نمایند.

به طور کلی می‌توان گفت حیاط ملک شمالی در دید اهالی است و سارقان از این مسیر قادر نخواهند بود به ملک وارد شوند.

از این رو در بیشتر سرقت‌ها خانه‌های پشتی ساختمان‌های شمالی در معرض آسیب بیشتر قرار دارند. در ساختمان جنوبی نیز هنگام باز شدن درب دیگر کسی به فرد وارد شده مشرف نخواهد بود و از این رو امنیت ساختمان کاهش خواهد یافت.

در خانه‌های شمالی و جنوبی واحدهای سمت شمال چون دارای پنجره‌های رو به حیاط هستند بیشتر در معرض گردوغبار قرار دارند و همچنین آلودگی صوتی در آن‌ها بیشتر است. در این واحدها بهتر است از پنجره‌های دوجداره استفاده شود.

در رابطه با قیمت واحدهای ساختمان، در صورتی که ملک شمالی باشد واحدهای شمالی قیمت بیشتری در مقایسه با واحدهای جنوبی خواهند داشت زیرا واحدهای شمالی در ساختمان شمالی از نور بیشتری برخوردار است و در واحدهای جنوبی این نوع ساختمان‌ها نور بسیار کمی دارند. اما در ملک جنوبی قیمت تمامی واحدها با یکدیگر یکسان است زیرا به یک اندازه از نور بهره می‌برند.

ملک شمالی و جنوبی

ملک شمالی و جنوبی

در طول 24 ساعت بیشترین اشعه خورشید از پنجره‌های جنوبی قابل دریافت است. گیاهانی که به نور خورشید نیاز دارند باید در این مکان قرار گیرند تا امکان رشد سریع برای آن‌ها فراهم شود. در پنجره‌های جنوبی هوا به آسانی گرم خواهد شد و برای گیاهان آپارتمانی مقاوم همچون گیاهان مقاوم در برابر گرما همچون کاکتوس محل مناسبی به نظر می‌رسد.

برخی از واحدها در بخش شرق و یا غرب یک ساختمان قرار دارند اما اکثر مردم به دنبال خرید ملک شمالی و یا جنوبی هستند و ترجیح می‌دهند واحدهای شرقی و یا غربی را خریداری نکنند.

دلیل اصلی عدم انتخاب ملک شرقی و یا غربی توسط مردم این است که خانه‌هایی به صورت خانه شرقی و یا خانه غربی ساخته شده‌اند تنها یک مدت زمان محدود در طول روز را می‌توانند از نور خورشید بهره ببرند. این مدت زمان محدود در مقایسه با مدت زمانی که ملک شمالی و یا جنوبی از نور خورشید در طول روز بهره می‌برند بسیار کمتر می‌باشد.

مزایا و معایب ملک شمالی

از مهم‌ترین مزایای ملک شمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نورگیری طبیعی در اکثر ساعات روز
 • گران‌قیمت‌تر بودن نسبت به ملک جنوبی
 • وجود تهویه ایده‌آل و طبیعی در واحدهای ملک شمالی
 • امنیت بالاتر نسبت به ملک جنوبی

مزایا و معایب ملک شمالی

معایب ملک شمالی

هرچند ملک شمالی دارای مزایای بسیار زیادی است اما این املاک معایبی نیز دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورود گردوغبار بیشتر به دلیل مشرف بودن به باغچه و خیابان
 • حساسیت بیشتر نسبت به سرما و گرما
 • عدم وجود نور کافی در واحدهای آپارتمانی پشتی در ساختمان‌های شمالی
 • وجود سروصدای محیطی
 • وجود فضای مفید کمتر در واحدهای پشتی به دلیل تعبیه نورگیر

مزایای ملک جنوبی

 • نورگیری طبیعی از هر دو سمت ساختمان
 • فضای مفید بیشتر به دلیل عدم نیاز به نورگیر بزرگ
 • قیمت مناسب‌تر در مقایسه با ملک شمالی با وجود قرار گرفتن در یک منطقه

مزایا و معایب ملک شمالی

معایب ملک جنوبی

 • بهره‌مندی از نور طبیعی در ساعات کمی از روز
 • نیاز به استفاده از نور مصنوعی و انواع چراغ برای تأمین روشنایی مورد نیاز در طول روز

آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?