زبان رسمی قبرس شمالی

زبان رسمی کشور قبرس

کشور قبرس یکی از کشور‌های مدیترانه‌ای است که به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار‌ ایده‌آل، آرامش و شرایط عالی برای زندگی، سالانه پذیرای مهاجران زیادی از کشور‌های مختلف است. در این میان، کشور قبرس شمالی بیشتر از قبرس جنوبی با استقبال مردم مواجه شده و حتی مردم ایران تمایل زیادی برای تحصیل، کار و زندگی در قبرس شمالی دارند. برای کسانی که تصمیم می‌گیرند به کشور قبرس شمالی مهاجرت کنند و یا اینکه می‌خواهند شرایط کاری خود را در این کشور توسعه دهند، زبان رسمی قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر چه در تمام دنیا زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی شناخته شده است و اگر به این زبان مسلط باشید، تقریباً در تمام کشور‌ها می‌توانید بدون مشکل از نظر تعامل و ارتباط با مردم زندگی کنید ولی به هر حال اگر شما بتوانید به زبان کشور مقصد مسلط باشید، برای زندگی کردن در ان کشور به هیچ عنوان مشکلی برای شما پیش نمی‌آید (برای مطالعه بیشتر درباره تجربه زندگی در قبرس شمالی کلیک کنید). ما در این مقاله در مورد زبان رسمی کشور قبرس شمالی ، فرهنگ و قومیت مردم قبرس صحبت می‌کنیم.

زبان رسمی مردم قبرس شمالی چیست؟

کشور قبرس به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می‌شود. قبرس جنوبی تحت سلطه یونان است و به همین دلیل زبان رسمی در این کشور، زبان یونانی است اما در کشور قبرس شمالی، به دلیل اینکه کشور ترکیه حکومت می‌کند، زبان رسمی مردم، ترکی است. البته این بدان معنا نیست که شما تنها با تسلط به زبان ترکی می‌توانید در کشور قبرس شمالی زندگی بسیار خوبی داشته باشید. در کشور قبرس زبان‌های دیگر همانند انگلیسی، رومانیایی، روسی، بلغاری، عربی و فیلیپینی نیز رواج دارند. بنابراین اگر شما به یکی از این زبان‌ها مسلط باشید تقریباً مشکلی از نظر زندگی و روابط اجتماعی با مردم نخواهید داشت. هر چند که اگر شما با هدف تحصیل وارد کشور قبرس شمالی شده باشید، در ترم اول و دوم دانشگاه حتماً کلاس‌های زبان برای شما برگزار می‌شود تا شما از نظر ادامه تحصیل و زندگی در کشور قبرس شمالی محدودیتی نداشته باشید.

آشنایی با قبرس شمالی
فرهنگ در قبرس شمالی

فرهنگ در کشور قبرس شمالی

با توجه به اینکه این کشور تحت سلطه ترکیه قرار دارد، بنابراین قطعاً فرهنگ قبرس شمالی به شدت تحت تأثیر کشور ترکیه قرار می‌گیرد. اما جالب است بدانید از آنجایی که قبرس شمالی از نظر همسایگی، با کشور‌های اروپایی و آسیایی در ارتباط است و همچنین مهاجرین زیادی وارد این کشور می‌شوند، در نتیجه تنوع فرهنگ در این کشور به وفور دیده می‌شود. در کشور قبرس شمالی، مردم به زندگی خانوادگی اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. جشن‌هایی که در این کشور برپا می‌شوند، به صورت خانوادگی بوده و از این موضوع استقبال زیادی به عمل می‌آید که پدر و مادر در کنار فرزندان خود، در تمامی جشن‌ها حضور داشته باشند. جالب است بدانید که خانواده‌های قبرسی بسیار پدرسالار هستند و در نتیجه به این موضوع اعتقاد دارند که پدر باید به عنوان رکن اصلی در خانه، تمامی امور را مدیریت نماید.

مردم کشور قبرس شمالی ذاتا مردم بسیار شادی هستند. آن‌ها به این موضوع اعتقاد دارند که در گذشته الهه‌ای در این کشور وجود داشته و مردم را به شاد بودن و آرامش دعوت کرده است. به همین دلیل مردم کشور قبرس خود را موظف می‌دانند در تمام حالات شاد بوده و به خصوص در روابط اجتماعی و در سطح شهر، به هیچ عنوان خشونتی اعمال نمی‌کنند. در نتیجه اگر شما در سطح کشور قبرس شمالی قدم بزنید، مشاهده خواهید کرد که اگر یک فرد بیگانه از کنار شما عبور کرده و با شما چشم در چشم شود حتی با یک لبخند کوچکی از شما استقبال خواهد کرد.

در مورد فرهنگ قبرس شمالی، باید به ازدواج هم اشاره کنیم. جالب است بدانید که از این نظر شباهت زیادی بین قبرس شمالی و کشور ایران وجود دارد. خانواده‌ها حتی بعد از مستقل شدن فرزندان و ازدواج کردن آن‌ها، باز هم از نظر عاطفی و از نظر مالی آن‌ها را حمایت می‌کنند.

آداب و رسوم مردم قبرس شمالی

همانگونه که گفته شد مردم قبرس شمالی معتقد هستند که این کشور زادگاه الهه عشق بوده و به همین دلیل براساس افسانه‌هایی که شنیده‌اند، مردمانی بسیار شاد، اجتماعی و خوش برخورد هستند. آن‌ها بسیار مهمان نواز بوده و اگر فردی بیگانه را در کشور خود ببیند، با آغوش باز پذیرای او خواهند بود. در طول سال در این کشور انواع جشنواره‌های نمایشی، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود که در این نمایشگاه‌ها، آثار هنری شهروندان قبرسی به نمایش در می‌آید. همچنین یکی از آداب و رسوم مردم قبرس شمالی، مربوط به رقص سنتی در این کشور است که در اعیاد و جشن‌های مختلف توسط گروه‌هایی محلی و ایالت‌ها به نمایش در می‌آید.

آداب و رسوم قبرس شمالی
رقص سنتی قبرس شمالی

اگر در مورد موسیقی قبرس شمالی کنجکاو هستید، باید بگوییم که در کشور قبرس شمالی تنوع زیادی در آهنگ وجود دارد. حتی در ساحل‌های مهتابی، گروه‌های نوازنده حضور پیدا کرده و یک محیطی بسیار زیبا و دل‌انگیز را برای افرادی که در ساحل حضور دارند ایجاد می‌کند. مردم کشور قبرس شمالی به مسأله موسیقی اهمیت بسیار زیادی داده و آن را جزء یکی از ارکان اصلی فرهنگ کشور خود به حساب می‌آورند.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد زبان رسمی مردم قبرس شمالی، فرهنگ و قومیت کشور قبرس (Cyprus) صحبت کردیم. برای ایرانی‌هایی که تصمیم دارند به کشور قبرس شمالی بروند، مسلما این موضوع بسیار خوشایند خواهد بود که قرابت بسیار زیادی از نظر فرهنگ کشور قبرس شمالی با فرهنگ کشور ایران وجود دارد. به خصوص اینکه در این کشور آزادی عقیدتی نیز وجود داشته و شما با هر دینی می‌توانید در کشور قبرس شمالی زندگی کنید. اگر وارد این کشور شوید، متوجه خواهید شد که در کنار مساجد، کلیسا‌ها و معابد دیگر نیز وجود دارد و این نشان می‌دهد که دولت قبرس شمالی به تمامی مذاهب احترام گذاشته و برای آن‌ها ارزش قائل خواهد شد. بنابراین اگر شما مسلمان هستید بدون هیچ نگرانی از این بابت می‌توانید وارد کشور قبرس شمالی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *