آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای قبرس

کشور قبرس شمالی یکی از کشور‌های بسیار خوش آب و هوا در دنیا شناخته شده است که به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه، آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای دارد. اگر شما درس جغرافیا را به خاطر داشته باشید، قطعاً می‌دانید که چنین آب و هوایی بسیار ‌ایده‌آل بوده و شرایط مناسبی را برای زندگی و حتی کشاورزی فراهم می‌کند. برای کسانی که تصمیم گرفته‌اند به کشور قبرس شمالی مهاجرت کرده و یا اینکه بخشی از دوران تحصیل خود را در این منطقه سپری کنند، آب و هوای قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی دارد به خصوص اگر قرار باشد همراه با خانواده چندین سال در این کشور زندگی‌کنند. ما در این مطلب اطلاعات جامع در مورد آب و هوای قبرس شمالی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. (برای کسب اطلاعات درمورد هزینه زندگی در قبرس شمالی کلیک کنید)

آب و هوای قبرس شمالی در فصل بهار

زیباترین و جذاب‌ترین فصل سال، فصل بهار است چرا که در این زمان درختان شکوفه می‌دهند و طبیعت جامه نو به تن می‌کند. بنابراین در هر کجای دنیا که باشیم بهار شرایط آب و هوایی بسیار ‌ایده‌آلی را فراهم می‌کند چون نه از گرمای تابستان خبری است و نه سرمای زمستان انسان را اذیت می‌کند. آب و هوای قبرس شمالی در بهار نیز بسیار مطبوع و دلچسب است. از اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت، خنک بودن هوا به حدی لذت‌بخش است که حتی شما در طول روز دوست دارید در خیابان‌ها قدم بزنید تا از این هوای مطبوع لذت ببرید.

شب‌های بهاری در قبرس شمالی هوای سردی دارد. البته این بدان معنا نیست که چنین سرمایی اذیت می‌کند اما برخی از افراد به همین مقدار سرمای کم نیز حساس هستند و باید بیشتر از خود مراقبت کنند. از نیمه اردیبهشت به بعد گرمای هوا شروع شده و شب‌ها نیز خنک می‌شود و دیگر خبری از سردی هوا در شب نیست. باید این نکته را بیان کنیم که آب و هوای قبرس شمالی در تمام طول سال مرطوب است چون این کشور در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است.

قبرس شمالی در بهار
آب و هوای قبرس شمالی در بهار

آب هوای قبرس شمالی در تابستان

گرمترین فصل سال، تابستان است اما شدت گرما در اقصی نقاط جهان با یکدیگر متفاوت است. طبق گزارش آب و هوایی به دست آمده از قبرس شمالی، این کشور نزدیک به 320 روز آفتابی دارد. به این معنا که مردم عمده سال گرمای هوا را تجربه می‌کنند. اکنون در نظر بگیرید که در کنار گرمای هوای تابستان، رطوبت نسبی هوا نیز بالا است. همین شرایط شرجی برای برخی از افراد غیر قابل تحمل است. جالب است بدانید علی‌رغم شرجی شدن هوا، با توجه به اینکه کشور قبرس در یک موقعیت ساحلی قرار گرفته است، پس آب‌تنی کردن در فصل تابستان، یک تفریح بسیار لذت‌بخش به حساب می‌آید. شما می‌توانید از گرمای تابستان و شرجی بودن هوا به دل دریای آرام و زیبای مدیترانه پناه ببرید.

آب و هوای قبرس شمالی در پاییز

پاییز فصل گذار از تابستان به زمستان است. بنابراین کم کم گرمای تابستان کم شده و طبیعت، موجودات و انسان‌ها برای ورود به سرمای زمستان آماده می‌شوند. پاییز کشور قبرس واقعاً دیدنی است. تغییر رنگ برگ درختان و آب و هوای دلپذیر و مطبوع، محیطی بسیار آرام، جذاب و دلنشین را برای شما فراهم می‌کند. همین که شما در سطح شهر قدم بزنید و برگ‌های رنگارنگ درختان را در هوای خنک نظاره‌گر باشید، واقعاً منظره دیدنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در فصل پاییز، باران‌های پاییزی نیز شروع می‌شود. اگر چه این باران زیاد طولانی نیست اما به رطوبت هوا و جلوگیری از سردی بیش از حد کمک می‌کند.

آب و هوای قبرس شمالی در فصل زمستان

درست است که کشور قبرس شمالی ۳۲۰ روز آفتابی دارد اما بقیه ایام سال، به زمستان تعلق داشته و در نتیجه هوا سرد می‌شود. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که در قبرس شمالی به هیچ عنوان خبری از هوای زیر صفر درجه، برف و کولاک زمستان نیست. بنابراین کسانی که به سرما حساس هستند، نگرانی از این بابت نخواهند داشت. خوشبختانه در طول فصل زمستان، به دلیل اینکه رطوبت هوا بالا است، سرمای خشک حاکم نبوده و همین موضوع مردم را اذیت نمی‌کند. البته در فصل زمستان، برف ملایمی نیز ریزش می‌کند که شرایط را برای برف بازی مردم فراهم خواهد کرد. بنابراین زمستان قبرس شمالی کوتاه مدت و تقریباً دو ماه است و در همین دو ماه، شرایط آب و هوای مناسب به دور از سرمای خشک و اذیت‌کننده در منطقه حاکم است.

قبرس در زمستان
آب و هوای قبرس شمالی در زمستان

دمای هوای قبرس شمالی

همان گونه که می‌دانید در مناطق مختلف دنیا به دلیل تفاوت در عرض‌های جغرافیایی، شدت تابش نور خورشید متفاوت است و در نتیجه کشورهای جهان، شرایط دمایی متنوعی را تجریه می‌کنند. در کشور قبرس شمالی ۳۲۰ روز آفتابی وجود دارد. این کشور در نزدیک مدیترانه قرار گرفته و با توجه به اینکه عمده سال آفتابی است، بنابراین دمای این منطقه بالا و همراه با رطوبت بسیار زیاد است که این افزایش دما در تابستان به اوج خود رسیده و هوای بسیار شرجی را به همراه خواهد داشت. برخی از افراد نگران سردی هوا در زمستان هستند. همانگونه که گفته شد زمستان قبرس شمالی بسیار کوتاه مدت بوده و سرمای آن اصلاً اذیت‌کننده نیست. حتی در بالاترین قله کوه، دما به ۵ درجه سانتی گراد می‌رسد. بنابراین در یک جمع‌بندی کلی، دمای هوای قبرس شمالی در عمده سال بالا همراه با رطوبت نسبی زیاد است.

آب آشامیدنی در قبرس شمالی

در برخی از مناطق جهان کیفیت آب آشامیدنی به حدی پایین است که افراد باید در خانه و محل کار خود دستگاه تصفیه آب داشته باشند. یعنی علی‌رغم اینکه تصفیه آب از مرکز انجام می‌گیرد باز هم نیاز است که هر شخصی در خانه و محل کار خود نسبت به نصب دستگاه‌های تصفیه آب اقدام کند. اکنون اجازه دهید در مورد وضعیت آب آشامیدنی در قبرس شمالی صحبت کنید. کشور قبرس در نزدیک دریای مدیترانه قرار گرفته است. بنابراین از نظر منبع آبی، بسیار غنی بوده و شما در هر منطقه که یک چاه دو متری حفر کنید، به آب می‌رسید.

اما این آب شور است و در نتیجه قابل شرب نخواهد بود. بنابراین آبی که از طریق لوله کشی در اختیار مردم قرار می‌گیرد اصلاً قابل شرب نبوده و تنها برای شستشو و امور بهداشتی مناسب است. برای تأمین آب آشامیدنی در قبرس شمالی شما باید از بطری‌های بزرگ آب تصفیه شده استفاده کرده و یا اینکه یک دستگاه تصفیه آب در خانه خود قرار دهید.

کشاورزی قبرس
کشاورزی در قبرس شمالی

کشاورزی و مواد غذایی در قبرس شمالی

با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار ‌ایده‌آلی که در کشور قبرس شمالی وجود دارد، بنابراین کشاورزی یکی از پر رونق‌ترین حرفه‌ها در این کشور به حساب می‌آید و اگر شما تخصصی در این رشته داشته باشید به هیچ عنوان بیکار نخواهید بود چون کشاورزی در کشور قبرس شمالی جایگاه ویژه‌ای داشته و نیرو‌های زیادی را برای کسب درآمد به خود جذب می‌کند. تمامی میوه‌ها و تره‌بار که شما در ایران مصرف می‌کنید در کشور قبرس شمالی نیز پیدا می‌شود.

حتی جالب است بدانید به دلیل اینکه آب این منطقه شور است، بنابراین میوه‌هایی همانند هندوانه و خربزه بسیار شیرین‌تر از ایران نیز هستند. همچنین در کشور قبرس شمالی باغ‌های مرکبات بزرگی وجود دارد که انواع مرکبات در آن مورد کشت و کار قرار می‌گیرد. به طور کلی کشاورزی در کشور قبرس شمالی (برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کشاورزی در کشور قبرس شمالی کلیک کنید) بسیار عالی بوده و جالب است بدانید که قیمت محصولات این منطقه نسبت به جنوبی پایین‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *