آنچه که باید در مورد بهداشت و درمان در قبرس شمالی بدانید!

درمان در قبرس

کشور قبرس به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار عالی که دارد، در چند سال اخیر بسیار مورد توجه مردم جهان به خصوص ایرانیان قرار گرفته است. این کشور به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه قبرس شمالی آب و هوایی بسیار ‌ایده‌آل‌تری داشته و همزمان با کشور‌های خاورمیانه به خصوص ایران و همچنین کشور‌های اروپایی ارتباط دارد، به همین دلیل با استقبال زیادی از جانب ایرانیان مواجه شده است. کسانی که قصد خرید ملک در قبرس شمالی را دارند و یا می‌خواهند اقامت دائم قبرس را به دست آورند، قطعاً باید تمامی جوانب زندگی را در نظر بگیرند. جدای از بحث وضعیت کار در قبرس برای ایرانیان، هزینه زندگی در قبرس شمالی، وضعیت دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل در قبرس و … بحث بهداشت و درمان در قبرس نیز بسیار مهم است و نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود چون به هر حال ما در طول زندگی ممکن است بیمار شویم و یا آنکه برای کنترل وضعیت سلامت خود قطعا نیاز به مراجعه به پزشک خواهیم داشت.

در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد مواردی همانند بهداشت و درمان در قبرس ، هزینه زایمان در قبرس و مهاجرت کادر درمان به قبرس صحبت کنیم.

وضعیت بهداشت و درمان در قبرس در بخش دولتی

مسلما در کشور قبرس نیز بیمارستان‌های دولتی و خصوصی وجود دارد که افراد مختار هستند برای درمان بیماری‌ها و یا بررسی سلامت خود، به هر کدام از بخش‌های دولتی و خصوصی که مدنظر دارند مراجعه کنند. قطعات خدمات درمانی و بهداشتی در بخش دولتی با قیمت بسیار مناسب در اختیار تمامی افراد اعم از شهروندان قبرسی و همچنین اتباع خارجی قرار می‌گیرد. شما برای اینکه بتوانید از خدمات بخش دولتی استفاده کنید، باید کارت درمانی را در اختیار داشته باشید.

شهروندان قبرسی به دلیل این که ساکن این کشور هستند، می‌توانند به نزدیکترین بیمارستان دولتی و یا مراکز درمانی مراجعه کرده و درخواست خود برای دریافت کارت درمانی در کشور قبرس را ارائه نمایند. اما اگر شما به عنوان اتباع خارجی وارد کشور قبرس شده‌اید و اکنون می‌خواهید کارت درمان را دریافت کنید، باید در کنار تکمیل کردن برخی از فرم‌ها، مدارک لازم را نیز در اختیار کشور قبرس قرار دهید. قطعاً زمانی که شما به مراکز درمانی و یا به بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنید، لیستی از مدارک مورد نیاز برای اتباع خارجی جهت صدور کارت درمانی در کشور قبرس را ارائه خواهند کرد.

انواع کارت درمان در کشور قبرس

همانگونه که گفته شد کشور قبرس در راستای ارائه بهترین خدمات در زمینه بهداشت و سلامت، کارت درمانی را برای مردم در نظر گرفته است. انواع کارت خدمات درمانی عبارتند از:

کارت درمان قبرس
کشور قبرس شمالی خدمات عالی و مناسبی را در حوزه بهداشت و درمان ارائه می کند.
  • کارت نوع A

این کارت که به رنگ صورتی ارائه می‌شود،  امکان استفاده از کلیه خدمات درمانی دولتی به صورت رایگان را برای شما فراهم خواهد کرد. در صورتی که ساکن کشور قبرس هستید، کافی است مدارک خود را به مراکز درمانی ارائه دهید تا این کارت درمان برای شما در نظر گرفته شده شود. همچنین برای خانواده‌هایی که تعداد فرزندان آن‌ها چهار یا بیشتر از چهار نفر باشد، افرادی که کارمند دولتی هستند و یا کسانی که با استفاده از مزایای دولتی امور زندگی خود را سپری می‌کنند، می‌توانند از کارت درمان نوع A استفاده نمایند.

  • کارت درمان نوع B

دومین نوع کارت درمان که به رنگ آبی است، امکان استفاده از خدمات درمانی به صورت نیم بها را برای شما شهروندان فراهم خواهد کرد. برای این منظور باید درآمد خالص شما محاسبه شود. البته کسانی که می‌خواهند از این کارت استفاده کنند باید هیچ وابستگی از نوع همسر یا فرزند نداشته باشند.

  • کارت درمان نوع C

این کارت به رنگ زرد رنگ است و کلیه اطلاعات شامل اسم فرد، افراد وابسته به آن، شماره سریال، شماره ملی و همچنین تاریخ انقضا کارت بر روی آن درج خواهد شد.

خدمات ارائه شده برای بهداشت و درمان در قبرس

لازم است بدانید که در کشور قبرس، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های زیادی برای مردم جهت رسیدگی به امور درمانی و سلامت آن‌ها تاسیس شده است. کشور قبرس دارای تعداد زیادی بیمارستان‌های دولتی و کلینیک‌های خصوصی است. جالب است بدانید چون تعداد جمعیت این کشور کم است، بنابراین بیمارستان‌های دولتی و کلینیک‌های خصوصی که در این کشور وجود دارند بسیار زیاد بوده و البته از تجهیزات کامل پزشکی برخوردار هستند. مجهزترین تجهیزات برای جراحی‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های کشور قبرس مورد استفاده قرار می‌گیر.د لازم به ذکر است که اگر شما انواع بیمه‌های تکمیلی را داشته باشید، به راحتی می‌توانید از خدمات بیمه‌های درمانی استفاده کنید. البته می‌توانید از بیمه کار نیز برای بهره‌مندی از خدمات مربوط به بهداشت و درمان در قبرس بهره‌مند شوید. مهمترین شهر‌های قبرس که مجهز به بیمارستان‌های دولتی کاملاً پیشرفته هستند شامل فاماگوستا، گیرنه و نیکوزیا هستند که در قبرس شمالی واقع شده‌اند.

وضعیت دارو در کشور قبرس

در مورد هزینه‌های دارو در کشور قبرس شمالی باید بدانید که نسبت به کشور انگلیسی و همچنین آلمان، هزینه‌های دارو در کشور قبرس، پایین‌تر است. در مورد وضعیت دارو‌ها باید بگوییم که در داروخانه‌های کشور قبرس نیز برخی از دارو‌های بدون نسخه ارائه می‌گردد و از طرف دیگر اگر شما نیاز به دارو‌هایی برای حیوانات خانگی داشته باشید، به راحتی می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه نمایید.

هزینه زایمان در کشور قبرس

جالب است بدانید یکی از راه‌های دریافت اقامت در کشور قبرس، زایمان است. نوزادی که در این کشور به دنیا بیاید، اقامت دائم کشور قبرس را به دست خواهد آورد. به همین دلیل است که برخی از والدین تصمیم می‌گیرند زایمان فرزند خود را در کشور قبرس انجام دهند تا از این طریق در آینده فرزند آن‌ها مشکلی برای رفتن به این کشور نداشته باشد. به خصوص اینکه کشور قبرس شمالی در حال تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا است و اگر فرزند شما بتواند اقامت این کشور را داشته باشد، در آینده برای رفتن به کشور‌های اروپایی محدودیتی نخواهد داشت. اما مسلماً هزینه زایمان در قبرس برای همه والدین اهمیت بسیار زیادی دارد.

این موضوع را در نظر بگیرید که همانند کشور ایران، مادران باید پرونده پزشکی و کارت درمانی در قبرس داشته باشید. همچنین زمانی که شما به بیمارستان‌های دولتی و بیمارستان‌های خصوصی این کشور مراجعه می‌کنید، قطعاً باید مدارک خود مربوط به اقامت در این کشور را ارائه نمایید. براساس نوع بیمارستان انتخاب شده، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. مثلاً اگر شما بیمارستان‌های خصوصی را انتخاب می‌کنید، باید مبلغ بیشتری را به عنوان هزینه زایمان در قبرس در نظر بگیرید. به طور کلی زمانی که می‌خواهید با هدف زایمان به کشور قبرس بروید، بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

حتی اگر خانه‌ای در کشور قبرس ندارید، باید بحث اجاره خانه در کشور قبرس را نیز در نظر داشته باشید چون لازم است جهت دریافت کارت درمانی برای استفاده از خدمات مربوط به بهداشت و درمان در کشور قبرس، مدارکی را ارائه کنید که نشان دهد شما در این کشور در حال زندگی هستید. در نهایت هزینه‌های مربوط به دستمزد پزشک و هزینه‌های پایه بیمارستان و کلینیک نیز بخشی از هزینه زایمان در کشور قبرس به حساب می‌آید.

مهاجرت کادر درمان به قبرس شمالی
هزینه پایین زندگی و درآمد مناسب کادر درمان در قبرس، باعث جذابیت قبرس شمالی برای کادر درمان شده است.

مهاجرت کادر درمان به قبرس

در صورتی که شما به عنوان کادر درمان تمایل دارید به کشور قبرس مهاجرت کنید، باید قبل از اینکه تصمیم خود را  نهایی کنید، در مورد وضعیت کار، حقوق و شرایط فرهنگی کشور قبرس اطلاعات زیادی را به دست بیاورید و بنابراین در ادامه این مطلب چند مورد را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد:

  • وضعیت حقوق کادر درمان در کشور قبرس

در صورتی که شما متقاضی مهاجرت کادر درمان به کشور قبرس هستید، باید بگوییم از این منظر نگرانی وجود نخواهد داشت. کمترین میزان حقوق، به پرستاران اختصاص پیدا می‌کند که سالانه ۱۰ هزار یورو است و بیشترین مقدار حقوق مربوط به سایر افراد کادر درمان است که نزدیک به ۳۰ هزار یورو می‌شود. در صورتی که شما رزومه کاری  خوبی داشته باشید به راحتی می‌توانید مجدداً فعالیت خود در زمینه بهداشت و درمان در کشور قبرس را آغاز نمایید. بنابراین نه تنها از نظر پیدا کردن کار بلکه از نظر درآمد نیز محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

  • مزایا و پاداش کادر درمان در کشور قبرس

قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم برای متقاضیان مهاجرت کادر درمان به کشور قبرس، بحث پاداش‌هایی است که برای این قشر در نظر گرفته می‌شود. در کشور ایران پرستاران و همچنین به طور کلی کادر درمان گاها از پاداش‌های خوبی برخوردار می‌شوند، اما با توجه به افت ارزش ریال در سال های اخیر و تورم بالایی که وجود دارد، گروهی از پرستاران و پزشکان پس از تحقیقات در مورد کشورهای مختلف، کشور قبرس را برای ادامه زندگی انتخاب کرده‌اند و به فکر مهاجرت به قبرس شمالی افتاده‌اند. مسلماً کشور قبرس با توجه به توریستی بودن و افزایش روزافزون جمعیت به دلیل توریستی بودن و جذب سرمایه‌گذاران خارجی، به شدت به کادر درمان اهمیت می‌دهد و زمینه مناسبی را برای کادر درمان فراهم کرده است.

  • عوامل مؤثر بر حقوق کادر درمان در کشور قبرس

نکته بسیار مهم برای متقاضیان مهاجرت کادر درمان به کشور قبرس (Treatment Staff Immigration) این است که بدانند همه افراد از حقوق یکسان برخوردار نیستند بلکه عوامل مختلفی بر روی حقوق آن‌ها تأثیر می‌گذارد برای مثال جنسیت یکی از مهمترین عواملی است که حقوقی کادر درمان را تعیین می‌کند. کادر درمان زن نسبت به کادر درمان مرد ۶ درصد حقوق بیشتری دارد و این نشان‌دهنده اهمیت کشور قبرس به جایگاه زنان است. همچنین میزان تحصیلات نیز از دیگر عواملی است که درآمد کادر درمان در قبرس را رقم خواهد زد. مسلماً اگر شما مدرک بالاتری در زمینه بهداشت و درمان داشته باشید، حقوق بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. از طرف دیگر درآمد کادر درمان مشغول در کلینیک‌ها و مراکز دولتی نزدیک به ۱۸ درصد بیشتر از کادر درمانی است که در کلینیک‌ها و مراکز خصوصی فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *