آیا قبرس شمالی ویزا می خواهد؟

ویزا قبرس

وقتی در مورد مهاجرت و یا سفر به کشور خارج صحبت می‌کنیم، موضوعی که برای همه اهمیت پیدا می‌کند، بحث دریافت ویزا برای ورود به کشور مقصد است شاید. شما تصمیم گرفته‌اید که به کشور قبرس شمالی سفر کنید و یا اینکه می‌خواهید جهت کار، درمان و یا تحصیل، وارد این کشور شوید. قطعاً این سؤال برای شما به وجود می‌آید که آیا کشور قبرس شمالی ویزا می‌ خواهد؟ ما در این مطلب، تمامی موارد پیرامون این موضوع را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید سفری به قبرس شمالی داشته باشید یا می‌خواهید در این کشور زندگی کنید، حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 آیا ایرانیان برای ورود به شمالی نیاز به ویزا دارند؟

در پاسخ به این سؤال که آیا کشور قبرس شمالی ویزا می ‌خواهد یا نه، باید بگوییم که خوشبختانه شرایط برای ایرانیان کمی راحت‌تر است. اگر چه برای ورود به کشور‌های اروپایی، اتباع ایرانی حتماً باید ویزا داشته باشند ولی در مورد قبرس شمالی که تحت عنوان یک کشور آسیایی شناخته می‌شود، نیازی به اخذ ویزا از جانب ایرانیان نخواهد بود. کشور قبرس شمالی به دلیل اینکه هنوز نتوانسته است جمعیت خود را به حد تعیین شده توسط اتحادیه اروپا برساند، به همین دلیل به عنوان یک کشور آسیایی شناخته می‌شود.

بنابراین تردد بین کشور قبرس شمالی و ایران بسیار راحت بوده و در نتیجه ایرانیان بدون ویزا می‌توانند وارد این کشور شوید و بعد از ورود به این کشور، ویزا صادر خواهد شد. اما لازم است این نکته را بیان کنیم که اگر ایرانیان تنها به مدت حداکثر یک ماه و با هدف سفر بخواهند وارد قبرس شمالی شوند، نیازی به ویزا نخواهند داشت. به همین دلیل لازم می‌دانیم در ادامه این مطلب، به بررسی انواع ویزا قبرس شمالی بپردازیم تا ذهنیت درستی در مورد این ویزای قبرس شمالی برای ایرانیان داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر درباره شرایط اخذ اقامت دائم در قبرس شمالی کلیک کنید.

 انواع ویزا قبرس شمالی

همان طور که گفتیم، ایرانیان باید این نکته را در نظر داشته باشند که عدم نیاز به ویزا قبرس شمالی برای ایرانیان، تنها منوط به بازدید و سفر در این کشور آن هم برای حداکثر یک ماه است. اگر شما تصمیم گرفته‌اید در کشور قبرس شمالی کار کنید و یا می‌خواهید در این کشور ادامه تحصیل دهید، در هر صورت شما باید ویزا قبرس شمالی را در اختیار داشته باشید. به همین دلیل لازم دانستیم در این قسمت از مقاله، در مورد انواع ویزا قبرس شمالی برای شما عزیزان توضیحاتی را ارائه نماییم:

انواع ویزا
انواع ویزا در قبرس شمالی
 • ویزای دانشجویی قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی از نظر دانشگاهی در سطح بسیار عالی قرار گرفته است چون چند دانشگاه‌ برتر جهان در این کشور قرار دارد. اغلب دانشگاه‌های کشور قبرس شمالی علاوه بر زبان بومی این کشور، تدریس به زبان انگلیسی را نیز انجام می‌دهند. اگر بتوانید تحصیلات دوره اول دانشگاه یعنی دوره لیسانس را در دانشگاه‌های قبرس شمالی سپری کنید، برای ورود به کشور‌های اروپایی و آمریکا مشکل چندانی نخواهد داشت. بنابراین اگر شما به عنوان دانشجو می‌خواهید وارد کشور قبرس شمالی شوید، باید حتماً ویزای دانشجویی را در اختیار داشته باشید. دانشجویان توجه داشته باشند که ویزا دارای تاریخ انقضا است.

بنابراین قبل از منقضی شدن آن باید حتماً نسبت به تمدید اعتبار ویزا اقدام نمایند. برای دریافت ویزای دانشجویی باید چند مرحله سپری گردد. کافی است وارد وب سایت رسمی اداره مهاجرت شده و در قسمت ویزای دانشجویی، اطلاعات خود را وارد نمایید. در این صورت اقدامات برای ارائه ویزای دانشجویی انجام خواهد شد. همچنین در مرحله بعد مبلغی را پرداخت کنید که این هزینه برای ارائه ویزای دانشجویی دریافت می‌شود. اکیداً توصیه می‌کنیم از آنجایی که دریافت ویزای دانشجویی کمی زمان‌بر است، بنابراین در زمان مناسب این کار را انجام دهید تا دقیقاً در زمان پرواز، ویزا را در اختیار داشته باشید. همچنین دانشجویان باید آزمایش سلامت خود را در سایت مربوطه ارائه کنند. تمامی اطلاعات شما در سایت مهاجرت، ثبت و بعد از تأیید نهایی، ویزای دانشجویی برای شما عزیزان ارائه خواهد شد.

 • ویزای توریستی قبرس شمالی

همانگونه که گفتیم اگر ایرانیان بخواهند برای سفر و بازدید به کشور قبرس شمالی بروند، نیاز به ویزا نخواهند داشت اما این قانون زمانی قابل اجرا است که سفر شما طولانی نگردد. به عبارت دیگر اگر شما می‌خواهید 30 روز تا ۹۰ روز در کشور قبرس شمالی بمانید، حتماً باید ویزای توریستی را در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید اگر شما بتوانید دعوتنامه را از یکی از دوستان و آشنایان خود در قبرس شمالی در دریافت کنید، ویزای توریستی خیلی سریع‌تر برای شما ارائه خواهد شد. در ارائه ویزای توریستی برای ایرانیان باید هدف خود برای ماندن در کشور قبرس را مشخص کنید. برای مثال اگر به دولت قبرس ثابت شود که  شما به دلیل جشنواره، حضور در مسابقات ورزشی و… می‌خواهید به کشور قبرس شمالی بروید، ویزای توریستی برای ایرانیان را طولانی‌تر کرده و تا 90 روز اعتبار را برای شما در نظر می‌گیرد.

 • ویزای کار قبرس شمالی

افرادی که می‌خواهند در کشور قبرس شمالی مشغول به کار شوند، حتماً باید ویزای کار داشته باشند زیرا این ویزا نشان می‌دهد که شرایط آن‌ها از نظر دولت قبرس شمالی، مورد تأیید قرار گرفته است. مدت اعتبار ویزای کار، 30 روز است و اگر شما اگر می‌خواهید مدت بیشتری در این کشور مشغول به کار شوید، باید حتماً قبل از منقضی شدن ویزای کار، نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که شرایط کار در قبرس شمالی کمی متفاوت است.

از آنجایی که سیاست کشور قبرس شمالی بر این مبنا است که ابتدا افراد بومی این کشور مشغول به کار شوند، بنابراین اگر شما تصمیم گرفته‌اید با هدف کار به کشور قبرس شمالی بروید، بهتر است یک کارفرما در این کشور پیدا کرده و از او بخواهید نامه‌ای را به وزارت کار کشور قبرس شمالی ارسال نماید. در این نامه باید ذکر شود که به دلیل عدم پیدا کردن نیروی کار مناسب در بین شهروندان قبرسی، کارفرما مجبور شده است به سراغ اتباع خارجی برود. در چنین شرایطی ویزای کار خیلی سریع‌تر برای شما ارسال خواهد شد. توجه داشته باشید اگر شما به سراغ امور مهارتی بروید، به دلیل اینکه کشور قبرس شمالی از این امور بیشتر استقبال می‌کند، بنابراین ویزای کار خیلی سریع‌تر صادر می‌گردد.

 • ویزای اقامت موقت قبرس شمالی

فرض کنیم که شما برای برخی از امور خاص مانند امور قضایی، اداری و یا برخی از تحقیقات علمی می‌خواهید به کشور قبرس شمالی بروید. در چنین شرایطی نیاز به ویزای توریستی یا ویزای دانشجویی نخواهد بود بلکه کافی است ویزای اقامت موقت را دریافت نمایید. اگر می‌خواهید با هدف قضایی و اداری به کشور قبرس شمالی بروید، باید از مقامات قضایی و اداری، نامه‌ای در اختیار داشته باشید که این موضوع را به کشور قبرس شمالی ثابت کند. مدت زمان اعتبار ویزای اقامت موقت، بین 30 تا ۶۰ روز است.

 • ویزای درمانی قبرس شمالی

اگر با هدف درمان می‌خواهید به کشور قبرس شمالی بروید، قطعاً نیاز به ویزای درمانی خواهد بود. زمانی که به سایت مربوطه برای دریافت ویزا می‌روید، مدارک لازم از جمله نامه بیمارستان مورد نظر در قبرس را باید در داخل سایت بارگذاری کنید تا ویزا برای شما ارائه گردد. این ویزا در فاصله زمانی ۱۰ الی ۱۵ روز کاری ارائه خواهد شد و در واقع به عنوان ویزا‌های کوتاه مدت شناخته شده است. توجه داشته باشید که اگر قرار است همراهی نیز با بیمار وارد کشور قبرس شمالی شود، این همراه نیز باید ویزای درمانی داشته باشد.

یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای درمانی قبرس شمالی این است که مدارکی را ارائه کنید که نشان می‌دهد در کشور خود نتوانسته‌اید درمان را انجام دهید و در نتیجه نیاز بوده است که به کشور‌های دیگری مراجعه کنید. پزشک معالج شما در کشور مبدا نامه‌ای را برای شما ارائه کرده و نام بیمارستان و پزشک مورد نظر در کشور قبرس شمالی را در آن قید می‌کند تا برای دریافت ویزای درمانی، دچار مشکل نشوید.

 • ویزای تجارت قبرس شمالی

برای آن دسته از افرادی که با هدف توسعه کسب و کار خود وارد کشور قبرس شمالی می‌شوند، دریافت ویزای تجارت اهمیت زیادی دارد. به خصوص اگر شما به طور مرتب بین کشور مبدا و کشور قبرس شمالی در حال تردد هستید، داشتن ویزای تجارت اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر مدارک شما کامل باشد، بین ۱۰ تا ۱۵ روز کاری این ویزا برای شما ارائه خواهد شد. توجه داشته باشید برای دریافت ویزای تجارت باید دعوت نامه کمپانی میزبان در کشور قبرس شمالی با مهر دپارتمان مهاجرت را در اختیار داشته باشید تا ویزا برای شما عزیزان صادر شود.

انواع ویزا در قبرس شمالی

انواع ویزای اقامتی قبرس

اجازه دهید در این قسمت از مطلب، انواع ویزای اقامتی قبرس را برای شما عزیزان توضیح دهیم تا بدانید که براساس شرایط و هدف خود، باید چه نوع ویزایی را دریافت نمایید:

 • ویزای نوع  A

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که افرادی که می‌خواهند به صورت شخصی، در زمینه کشاورزی و دام پرورش در کشور قبرس فعالیت داشته باشند. البته قبل از اینکه فعالیت خود را در این کشور شروع کنید، حتما باید به دولت قبرس ثابت کنید که این فعالیت شما نه تنها لطمه‌ای به اقتصاد قبرس وارد نمی‌کند بلکه باعث پیشرفت آن نیز خواهد شد.

 • ویزای نوع  B

اگر می‌خواهید به عنوان یک کارفرما در زمینه معدن در قبرس شمالی شروع به کار کنید، باید این نوع ویزا را داشته باشید. خوشبختانه ویزای نوع B از نوع ویزاهای بلند مدت است.

 • ویزای نوع  C

این ویزا برای افرادی صادر خواهد شد که با هدف شروع فعالیت علمی و تخصصی در کشور قبرس شمالی، وارد این کشور می‌شوند. در این مورد نیز باید متذکر شویم طبق قوانین کشور قبرس، شما باید یک پروپوزال ارائه نمایید تا ثابت کنید این فعالیت شما لطمه‌ای به اقتصاد کشور وارد نمی‌کند.

 • ویزای نوع  D

نوع دیگری از ویزا که برای فعالیت‌های علمی و تخصصی صادر می‌شود، ویزای نوع D  است با این تفاوت که باید صلاحیت دانشگاهی شما تایید شده و هزینه‌ها به طور دقیق، محاسبه شود.

 • ویزای نوع  E

اگر شما شرایط کاری ثابت و همیشگی در قبرس دارید، باید این نوع ویزا را داشته باشید.

 • ویزای نوع  F

طبق قوانین کشور قبرس، این ویزا تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که بدون نیاز به کار، بتوانند درآمد سالانه کافی معادل حداقل 5600 یورو را به دست بیاورند. البته اگر فرد همراه با خود دارید، باید مبلغ سالان 2700 یورو را نیز برای او در نظر بگیرید.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزا قبرس شمالی

همانگونه که در این مطلب توضیح داده شد، دریافت ویزای توریستی قبرس شمالی برای ایرانیان لازم نیست منوط بر این که مثل زمان سفر آن‌ها کمتر از یک ماه طول بکشد. اما اگر قرار باشد سفری در بازه زمانی یک ماه تا ۳ ماه داشته باشید و یا با اهداف دیگر شامل تحصیل، کار و یا درمان می‌خواهید به کشور قبرس شمالی بروید، باید ویزای این کشور را در اختیار داشته باشید. این مسأله بسیار مهم است که شما در زمان مناسب، برای دریافت ویزا اقدام کنید.

از آنجایی که هر کدام از انواع ویزا‌ها پروسه زمانی خاص خود را نیاز داشته و شما باید مدارک لازم را در داخل سایت مربوطه آپلود کنید، بنابراین قبل از اینکه برای تهیه بلیط جهت ورود به کشور قبرس و تنظیم برنامه کاری و درمانی در کشور قبرس شمالی اقدام نمایید، به سایت مربوطه جهت دریافت ویزا مراجعه کرده و پروسه دریافت هر کدام از ویزا‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

اگر شما ویزای طولانی مدت نیاز داشته باشید، بین ۲ تا ۳ ماه زمان لازم است تا این ویزا برای شما صادر شود. اما برای اهداف تجاری و درمانی، معمولاً در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری برای شما ویزا ارائه خواهد شد. بنابراین با در نظر گرفتن این بازه زمانی، حتماً برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که دقیقاً در زمان خروج از کشور، ویزا را در اختیار شما داشته باشید. همچنین باید این موضوع در نظر بگیرید که مراجعه کردن به سفارت قبرس در تهران و گذراندن پروسه مصاحبه نیز زمان‌بر است. باید تمامی این موارد را لحاظ نمایید.

پاسپورت قبرس شمالی
اعتبار پاسپورت قبرس شمالی

 اعتبار پاسپورت قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی از نظر موقعیت جغرافیایی در شرایط بسیار عالی قرار گرفته است. از یک سو با کشور‌های آسیایی و از سوی دیگر با کشور‌های اروپایی در ارتباط است. بسیاری از ایرانیان که به کشور قبرس شمالی ‌می‌روند دوست دارند از طریق این کشور به کشور‌های اروپایی نیز سفر کنند. شاید شما که پاسپورت این کشور را در اختیار دارید این سؤال را مطرح می‌کنید آیا پاسپورت قبرس شمالی برای ورود به کشور‌های دیگر نیز اعتبار دارد یا خیر؟ خوشبختانه طبق آمار به دست آمده، پاسپورت کشور قبرس شالی در رتبه چهاردهم جهان قرار گرفته و شما با در دست داشتن این پاسپورت می‌توانید به ۱۷۶ کشور جهان سفر کنید.

بنابراین همانگونه که متوجه شدید، ورود شما به کشور قبرس شمالی باعث می‌شود پاسپورتی ارزشمند در اختیار داشته باشید. جالب است بدانید طبق رتبه‌بندی انجام گرفته برای پاسپورت قبرس شمالی، مشخص شده است که اعتبار این پاسپورت نسبت به کشور‌های دیگر شامل روسیه، امارات، چین و ترکیه بسیار بالاتر است. بنابراین اگر شما بتوانید پاسپورت قبرس شمالی (Northern Cyprus Passport) را به دست بیاورید، قطعاً برنده میدان خواهید بود. شما با در دست داشتن پاسپورت قبرس شمالی می‌توانید بدون ویزا به ۱۱۴ کشور دنیا سفر کنید. از طرف دیگر با این پاسپورت می‌توانید در ۴۷ کشور دنیا، ویزای فرودگاهی را دریافت کرده و در همان لحظه وارد کشور مقصد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *