هزینه‌ زندگی در قبرس شمالی چقدر است؟

زندگی در قبرس شمالی

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید تصمیم گرفته‌اید برای همیشه از ایران مهاجرت کرده و در یک کشور خارجی زندگی کنید و یا اینکه می‌خواهید فرزندان شما دوره‌ تحصیلات مدرسه و دانشگاهی را در یک کشور بسیار عالی از نظر شرایط زندگی و علمی سپری کنند. قطعاً یکی از گزینه‌های بسیار مناسبی که در پیش روی ما ایرانی‌ها قرار دارد، کشور قبرس شمالی است. اما به هر حال در کنار تمامی مواردی که باید برای انتخاب این کشور در نظر بگیریم، بحث هزینه زندگی در قبرس شمالی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

قبل از اینکه شما تصمیم خود را برای چنین اقدام بزرگی نهایی کنید، باید تمامی جوانب با دقت بررسی گردد به همین دلیل ما در این مطلب لازم دانستیم تمامی نکات لازم پیرامون هزینه زندگی در قبرس شمالی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. قطعاً مشورت کردن با کارشناسان ما در آکادمی آموزش شزوما نیز کمک می‌کند که تصمیم مطمئن‌تری را اتخاذ نمایید. در هر صورت در این مطلب ما را همراهی کنید تا بتوانید پاسخ بسیاری از سؤالات خود را به دست بیاورید.

آیا زندگی در قبرس شمالی واقعاً ‌ایده‌آل است؟

قبل از اینکه به بررسی پاسخ این سؤال بپردازیم که هزینه زندگی در قبرس شمالی چقدر است، اجازه دهید در مورد اصل موضوع صحبت کنیم که در بین تمامی کشور‌های جهان آیا عاقلانه است ما کشور قبرس شمالی را برای زندگی و ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟ در انتخاب یک کشور خارجی برای زندگی و تحصیل، باید چند فاکتور را در نظر بگیریم. اگر کشور مورد نظر از نظر تمامی این فاکتور‌ها در سطح ‌ایده‌آل بود، قطعاً انتخابی درست خواهیم داشت:

  • بحث امنیت کشور برای زندگی، اولویت اول ما باشد.

ما باید به سراغ کشور‌های برویم که در گروه کشور‌های امن جهان قرار گرفته و جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده، کشور قبرس شمالی در گروه ۵ کشور اول امن جهان قرار گرفته و حتی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. هیچ گونه تخلف قانونی در این کشور گزارش نشده است. حتی در زمان رانندگی شما چراغ راهنمایی را در سطح شهر مشاهده نمی‌کنید چون مردم به قانون بسیار پایبند هستند. این موضوع از نظر زندگی با خانواده، اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر شما قرار باشد همسر و دختران خود را نیز به قبرس شمالی ببرید، برای شما اهمیت دارد که آن‌ها در یک محیط امن از نظر روانی زندگی کنند. هیچ آماری از سرقت و تخلفات در این کشور گزارش نشده است. به خصوص اینکه اگر قرار باشد افراد خارجی وارد قبرس ‌شمالی شوند، تنها زمانی می‌توانند اقامت را به دست بیاورند که گواهی سوء پیشینه را به دولت قبرس تحویل دهند. بنابراین مردمانی وارد این کشور می‌شوند که هیچگونه پیشینه‌ای از تخلف نداشته باشند.

  • در کشور قبرس شمالی، بهترین مدارس و دانشگاه‌ها وجود دارد.

اگر قرار است برای زندگی در قبرس شمالی فرزندان خود را نیز به این کشور ببرید و نگران آینده تحصیلی آن‌ها هستید، مطمئن باشید که در دوران مدرسه بهترین شرایط برای آن‌ها فراهم شده و از طرف دیگر برای تحصیلات دانشگاهی نیز می‌توانند در یکی از بهترین مناطق جهان تحصیل کنند چون معتبرترین دانشگاه‌های جهان نیز در کشور قبرس وجود داشته و شما می‌توانید بعد از تحصیل یک دوره در این دانشگاه‌ها، بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و اروپا را یز به دست آورده و تحصیل خود را در کشور‌های معتبر دیگر ادامه دهید.

قبرس شمالی
نکات مهاجرت به قبرس شمالی
  • مسلماً یکی از فاکتور‌های مهم برای انتخاب یک کشور خارجی جهت زندگی کردن، بحث قرابت فرهنگی این کشور با کشور ایران است.

قبرس شمالی از این نظر نزدیکی بسیار زیادی با ایران دارد. در این کشور انواع ادیان اسلام‌ یهود و مسیحیت وجود داشته و آزادی اجتماعی بسیار زیادی در آنجا حاکم است. هیچ اجباری برای انتخاب دین و یا سبک زندگی وجود ندارد. اگر شما در ایران دین اسلام را قبول کرده‌اید، نگران این موضوع در کشور قبرس شمالی نباشید. در این کشور نیز افراد مسلمان زندگی می‌کنند. لذا شما می‌توانید همین روند زندگی خود را که در ایران داشتید، در کشور قبرس شمالی نیز ادامه دهید.

وضعیت اقتصادی در کشور قبرس چگونه است؟

شرایط اقتصادی هر کشور تعیین‌کننده کیفیت زندگی مردم آنان کشور خواهد بود. با توجه به این موضوع، یکی از مهمترین مسائلی که بر روی هزینه زندگی در قبرس شمالی تأثیر می‌گذارد، وضعیت اقتصادی این منطقه جغرافیایی است. مردمانی که برای زندگی به این کشور می‌آیند به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ گروهی از آن‌ها شغل خود را به صورت دورکاری مدیریت می‌کنند. یعنی همچنان شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌های اداری خود را در کشور خود ایران نگه داشته و سپس به قبرس شمالی مهاجرت می‌کنند.

در واقع کسب و کار آن‌ها در کشور مبدا یا کشور زادگاه آن‌ها پابرجا باقی می‌ماند و از این طریق هزینه زندگی در قبرس شمالی را تأمین می‌کنند. اما گروه دوم کسانی هستند که می‌خواهند به طور کامل از کشور زادگاه خود جدا شده و به کشور قبرس شمالی بروند. در نتیجه باید به فکر وضعیت اقتصادی این منطقه و شرایط کار در آن باشند. در کشور قبرس کارها و فعالیت‌هایی که به مهارت فنی بالایی نیاز دارند، رونق بیشتری خواهند داشت. برای مثال کشاورزی، شغل آرایشگری، تعمیر لوازم خانگی، تعمیر خودرو از جمله امور بسیار  پردرآمد در قبرس شمالی به حساب می‌آیند. در واقع اگر شما یک حرفه خاص بلد باشید، می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و درآمد زیادی به دست بیاورید.

هزینه زندگی در قبرس شمالی

با توجه به توضیحاتی که در مورد شرایط زندگی در قبرس شمالی و وضعیت اقتصادی این کشور ارائه شد، اکنون به بررسی پاسخ سؤال اصلی خود بپردازیم که هزینه زندگی در قبرس شمالی چقدر است؟ اگر شما می‌خواهید برای همیشه از ایران بروید و کشور قبرس را برای زندگی انتخاب کنید، باید مطمئن باشید که می‌توانید آسایش و امکانات کامل را برای خود و خانواده فراهم کنید و یا اگر شما در قالب دانش‌آموز و دانشجو به این کشور سفر می‌کنید باز هم باید بحث هزینه زندگی در قبرس شمالی را در نظر داشته باشید چون مخارج روزانه و پایه، موضوعی نیست که بتوان آن‌ها را نادیده گرفت. بنابراین ما در ادامه این مطلب برخی از مهمترین هزینه‌ های زندگی در قبرس شمالی را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد:

  • هزینه خرید یا اجاره مسکن

اولین و مهم‌ترین هزینه زندگی در قبرس شمالی به خرید یا اجاره مسکن تعلق دارد. در همین جا لازم می‌دانیم یک نکته بسیار مهم را ذک کنیم. اگر بتوانید ملکی را در قبرس شمالی خریداری کنید، شک نداشته باشید که یک سرمایه‌گذاری مطمئن و آینده‌دار برای خود رقم زده‌اید. قبرس شمالی به دنبال این است که بتوانند جمعیت خود را به حد تعیین شده توسط اتحادیه اروپا برساند تا از این طریق این منطقه نیز به کشورهای اروپایی ملحق شود. بنابراین تا زمانی که جمعیت به این حد نرسیده است، از مردمان کشور‌های دیگر استقبال می‌کند تا آن‌ها با ورود به این منطقه جمعیت قبرس را بالا ببرند. همین موضوع باعث شده است قیمت ملک در قبرس شمالی پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

از طرف دیگر اگر قیمت املاک در قبرس شمالی را با قبرس جنوبی و حتی ایران مقایسه کنید متوجه خواهید شد که خرید ملک در این کشور چه اندازه به نفع شما خواهد بود. حتی شما می‌توانید یک ویلای لاکچری و زیبا در قبرس شمالی بخرید در حالی که قیمت آن یک دهم قیمت ویلا‌ها در شمال کشور ایران است. بنابراین پیشنهاد ما بر این است که برای ورود به کشور قبرس تا جایی که امکان دارد یک ملک شخصی را خریداری کنید. در این صورت هزینه زندگی در قبرس شمالی برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. از یک سو سرمایه‌گذاری آینده‌دار داشته و در عرض ۴ سال سود شما ۵ برابر می‌شود و از سوی دیگر نیازی نیست که هر سال مبلغ اجاره را بالا ببرید.

  • هزینه تهیه مواد غذایی

با توجه به شرایط آب و هوایی ‌ایده‌آل در قبرس شمالی که شرایط را برای کشاورزی و دامپروری فراهم نموده است، بنابراین شما برای خرید انواع میوه، سبزی و صیفی‌جات تازه، برای خرید لبنیات و گوشت، هزینه کلانی پرداخت نخواهید کرد بلکه می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات کشاورزی را در کشور قبرس با هزینه کاملاً مقرون به صرفه تهیه کنید. مهمترین محصولاتی که تولید این کشور هستند می‌توان به میوه‌ها سبزیجات روغن زیتون لبنیات سیب زمینی معروف به سیب زمین قبرس نیز اشاره کرد. اما به هر حال بحث خرید سایر مواد غذایی همانند خوراکی‌ها و مواد مورد نیاز برای خانه همانند شوینده‌ها را نیز باید در نظر بگیرید.

در واقع برآوردی از هزینه کلی مربوط به خرید ماهانه داشته باشید تا بتوانید هزینه زندگی در قبرس شمالی را تخمین بزنید. اما با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از هزینه‌های مربوط به یک ماه زندگی در قبرس شمالی، به خوراکی و میوه‌ها سبزیجات و محصولات کشاورزی اختصاص دارد، از این نظر خرید کاملاً مقرون به صرفه خواهید داشت. لازم به ذکر است که هزینه مربوط به خرید مواد غذایی، تردد در سطح شهر، خرید محصولات کشاورزی و حتی خرید پوشاک، به لیر ترکیه محاسبه می‌شود.

  • هزینه مربوط به رفت و آمد

براساس محل زندگی شما و فاصله‌ای که با محل کار یا تحصیل دارید، بخشی از هزینه‌ها نیز در طول روز به این امر اختصاص پیدا می‌کند. هزینه بلیط مترو، تاکسی و حتی هزینه هر لیتر بنزین در این کشور را جویا شوید و تخمینی برای هزینه ماهانه از نظر رفت و آمد داشته باشید.

  • هزینه مربوط به خرید پوشاک

اغلب کسانی که تصمیم می‌گیرند مدتی در این کشور با هدف تحصیل یا کار زندگی کنند، پوشاک مورد نیاز خود را از کشور ایران با خود خواهند برد. بنابراین نیازی نیست هزینه زیادی در این زمینه داشته باشید و در واقع مسأله پوشاک نمی‌تواند بخش عمده‌ای از هزینه زندگی در قبرس شمالی را به خود اختصاص دهد. شاید شما چند ماه یکبار نیاز داشته باشید خریدی انجام دهید. برای این منظور فروشگاه‌های متعددی وجود دارد که قیمت پوشاک در آن‌ها با هم متفاوت است. می‌توانید براساس نیاز خود و موجودی پولی که در اختیار دارید به سراغ فروشگاه‌هایی بروید که پوشاک باکیفیت و با قیمت مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهند.

  • هزینه مربوط به تحصیل

شاید شما با هدف تحصیل به قبرس شمالی سفر کرده و یا اینکه وقتی با خانواده به این کشور می‌روید، باید به فکر تحصیل فرزندان خود نیز باشید. اگر فرزندان شما در دوران تحصیل مدرسه به سر می‌برند، لازم است بدانید که مدارس دولتی قبرس از تمام مردم از تمامی نژاد‌ها حمایت کرده و هیچ هزینه‌ای را از شما دریافت نمی‌کنند. فقط شما باید مبلغی را برای لباس فرم فرزندان پرداخت کنید. همچنین در مورد دانشگاه‌ها نیز هزینه زیادی پرداخت نخواهید کرد. اگر فرزندان شما بتوانند بورس دانشگاه‌های قبرس شوند، بنابراین بدون اینکه نیاز باشد به صورت آزاد در دانشگاه‌ها درس بخوانند، در بهترین شرایط از خدمات و کیفیت علمی دانشگاه‌های معتبر جهان بهره‌مند خواهند شد.

زندگی قبرس شمالی
هزینه مهاجرت و زندگی در قبرس شمالی
  • هزینه‌های جانبی برای زندگی در قبرس شمالی

‏ علاوه بر هزینه‌های ضروری شامل خرید خوراکی، خرید ملک یا اجاره خانه، قبض آب برق گاز تلفن و هزینه مربوط به رفت و آمد و همچنین هزینه‌های تحصیل، باید برخی از امور جانبی همانند رفتن به کافی شاپ و فست فود و رستوران و رفتن به پارک‌های بازی را نیز در نظر بگیرید. به فرض اینکه شما ماهی یکبار بخواهید با اعضای خانواده خود به گردش بروید، یک هزینه تخمینی باید داشته باشید. اگر شما به سایت‌هایی که قیمت مواد غذایی در کافی شاپ‌ها و رستوران‌های قبرس شمالی را ذکر کرده‌اند سری بزنید، می‌توانید با نرخ‌های اعلام شده به صورت متوسط برآورد کنید که در ماه چقدر هزینه جانبی برای تفریح در این کشور باید کنار بگذارید.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم عوامل مؤثر بر هزینه زندگی در قبرس شمالی را بیان نماییم. براساس اینکه شما با چه هدفی به این کشور مهاجرت می‌کنید، تعداد اعضای خانواده شما چقدر است و اینکه آیا ملکی در این کشور خریده‌اید یا خانه اجاره کنید، قطعاً هزینه زندگی در قبرس شمالی برای شما نسبت به سایر افراد متفاوت خواهد بود. همچنین شرایط کاری شما نیز بر روی هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. برخی از افراد اوضاع کاری بسیار ‌ایده‌آلی دارند. بنابراین در هزینه کردن محتاطانه عمل نمی‌کند و هر گونه که بخواهند می‌توانند درآمد خود را خرج کنند.

اما اگر شما در حال تحصیل هستید و شرایط کاری شما هنوز پایدار نشده است، بهتر است برآوردی از هزینه زندگی در قبرس شمالی داشته باشید تا بتوانید از هزینه‌های اضافه کم کرده و پس‌انداز بیشتری برای خود رقم بزنید. اما به طور کلی لازم است این نکته را بیان کنیم که زندگی کردن در قبرس شمالی، واقعاً شرایط ایده‌آلی را از نظر اجتماعی اقتصادی و حتی رفاهی فراهم کرده و شما بعد از مدت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که انتخاب درستی را برای زندگی داشته‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *