خرید ملک در ترکیه یا قبرس؟

خرید ملک

در بین مشتریانی که برای خرید ملک در یک کشور خارجی به آکادمی شزوما مراجعه می‌کنند، افراد زیادی هستند که بین خرید ملک در ترکیه و قبرس مردد بوده و سؤالی که از ما می‌پرسند این است که خرید ملک در ترکیه بهتر است یا قبرس؟ من محمدرضا شایگان با  ۲۰ سال تجربه در زمینه سرمایه‌گذاری در ملک و مدیر آکادمی شزوما، در این مطلب قرار است مطالبی را برای شما بیان نمایم که قطعاً به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک خواهد کرد. بنابراین اگر شما یک پس‌انداز کافی جهت خرید ملک در خارج از کشور دارید و بین دو کشور ترکیه و قبرس هنوز در شک و تردید هستید، حتماً این مطلب را مطالعه کنید.

مقایسه کشور قبرس و ترکیه

اگر فرصت مطالعه ادامه مقاله را ندارید، ویدئو زیر را ببینید. در این ویدئو، استاد محمدرضا شایگان، بنیانگذار گروه سرمایه گذاری شزوما در ایران و قبرس شمالی، نکات مهمی را در مورد مقایسه سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه با قبرس شمالی توضیح می‌دهد.


اگر نیاز به دریافت مشاوره رایگان دارید، نام و شماره تلفن خود را وارد کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.


برای پاسخ به این سؤال که خرید ملک در ترکیه بهتر است یا قبرس، مسلما باید مقایسه‌ای بین این دو کشور داشته باشیم تا بهتر بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم. همان گونه که می‌دانید کشور قبرس و ترکیه، هر دو در کرانه‌های مدیترانه قرار گرفته و آب و هوای بسیار عالی دارند. از سوی دیگر کشور قبرس به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه این مطلب، به بررسی تفاوت‌ های بین کشور قبرس و کشور ترکیه خواهیم پرداخت تا جهت سرمایه‌گذاری، به درستی عمل کنید:

  • مقایسه کشور قبرس و ترکیه از نظر مالکیت ملک

اجازه دهید در همین ابتدای مقاله، بحث بسیار مهمی را در زمینه سرمایه‌گذاری جهت خرید ملک در ترکیه و قبرس مطرح کنیم که مربوط به امور حقوقی این سرمایه‌گذاری می‌شود. مسأله‌ای که باید به آن توجه داشت، بحث مالکیت تمام و کمال یک ملک است. فرض کنیم که شما تصمیم گرفته‌اید در کشور ترکیه و یا قبرس، یک خانه بخرید. باید این موضوع را در نظر بگیرید که علاوه بر مالکیت ساختمان، مالکیت زمین نیز به شما واگذار گردد.

اولین و مهمترین تفاوت بین کشور قبرس و ترکیه این است که کشور ترکیه حق مالکیت زمین را به اتباع خارجی نمی‌دهد. یعنی اگر شما یک ساختمان در کشور ترکیه بخرید تا زمانی که این ساختمان سرپا بوده و از آن استفاده می‌کنید، مالکیت آن برعهده شما خواهد بود اما به محض تخریب، زمین به دولت ترکیه واگذار می‌شود. این بزرگترین ضرری است که یک نفر در سرمایه‌گذاری جهت خرید ملک در ترکیه متحمل خواهد شد. اما چنین قانونی در کشور قبرس وجود ندارد.

حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که چرا چنین تفاوتی بین دو کشور قبرس و ترکیه وجود دارد، کشور قبرس شمالی در تلاش است که بتواند به جمع کشور‌های اروپایی ملحق شود. ولی طبق قانونی که نمایندگان اتحادیه اروپا تصویب کرده‌اند، جمعیت این کشور باید به حدنصاب برسد. به همین دلیل کشور قبرس شمالی از اتباع خارجی نیز استقبال می‌کند تا آن‌ها با اقامت در کشور قبرس، بتوانند جمعیت این کشور را افزایش دهند.

در راستای تشویق ورود اتباع خارجی به کشور قبرس، حق مالکیت زمین نیز به صورت تمام و کمال به مشتری واگذار خواهد شد. یعنی اگر شما یک خانه در کشور قبرس خریداری کنید، مطمئن خواهید بود که زمین آن نیز به شما تعلق داشته و اگر این ساختمان خراب شود، می‌توانید زمین را بفروشید. اما این مسأله در کشور ترکیه در نظر گرفته نشده است. مسلما وقتی می‌خواهیم به سراغ خرید ملک در یک کشور خارجی برویم، برای ما این موضوع بسیار اهمیت دارد که سرمایه‌گذاری آینده‌دار و درخشان داشته باشیم. بنابراین جهت خرید ملک در ترکیه یا قبرس، حتماً فاکتور مالکیت را در نظر گرفته و عاقلانه عمل کنید. اگر شما بتوانید ملکی در قبرس بخرید، از هر نظر سود خواهید کرد که اولین مزیت این سرمایه‌گذاری، بحث مالکیت تمام و کمال زمین ملک برای شما خواهد بود.

مقایسه ترکیه و قبرس
مقایسه کشور قبرس و ترکیه از نظر مالکیت ملک
  • مقایسه خرید ملک در ترکیه یا قبرس از نظر آینده سرمایه‌گذاری

دومین فاکتوری که جهت سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در یک کشور خارجی باید به آن توجه داشته باشیم، بحث آینده سرمایه‌گذاری است. فرض کنیم که شما سال آینده می‌خواهید این زمین را بفروشید و یا اینکه می‌خواهید خانه خود را به یک مشتری جدید واگذار نمایید. این مسأله بسیار مهم است که سرمایه شما بعد از یکسال، سود بسیار چشمگیری برای شما به ارمغان بیاورد. همانگونه که متوجه شدید، شرایط کشور قبرس برای جلب اعتماد اتباع خارجی به گونه‌ای است که افراد بتوانند با آسودگی خاطر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده و یک ملک خریداری کنند تا این کار هم به سود مردم و هم به سود دولت قبرس تمام شود.

با توجه به اینکه کشور قبرس به خصوص کشور قبرس شمالی از نظر شرایط آب و هوایی، بسیار ‌ایده‌آل‌تر از ترکیه بوده و تحت عنوان بهشت شناخته می‌شود، این مسأله طبیعی است که سالانه در فصل سفر، توریست‌ها و مسافران زیادی به این کشور وارد شوند. از طرف دیگر با توجه به امتیازاتی که این کشور برای خرید ملک توسط اتباع خارجی در نظر گرفته است، طبیعی است که بازار خرید و فروش ملک در کشور قبرس رونق بسیار زیادی داشته باشد. شاید اکنون که می‌خواهید ملکی در این کشور بخرید، باید یک هزینه چشم‌گیری را پرداخت کنید اما فراموش نکنید که اگر همین هزینه را در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کنید، سوددهی آن در طول یک سال به اندازه سوددهی خرید ملک در قبرس نخواهد بود.

رونق بازار املاک در قبرس شمالی باعث شده است که قیمت املاک در این کشور روز به روز افزایش یافته و در عرض یک تا دو سال شما سودی ۵ برابر به دست می‌آورید. در صورتی که چنین شرایطی در کشور ترکیه فراهم نیست. کشور ترکیه به دلیل اینکه در چند سال اخیر با حجم زیادی از مسافران و سرمایه‌گذاران در کشور ایران روبرو بوده است، بنابراین شرایط را سخت‌تر کرده و به همین دلیل قانون خرید و فروش ملک نیز بسیار محدودتر شده است. بنابراین شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید با خرید ملک در ترکیه، همان سودی را به دست بیاورید که از طریق خرید ملک در قبرس حاصل می‌شود.

سرمایه گذاری در ملک
مقایسه خرید ملک در ترکیه یا قبرس از نظر آینده سرمایه‌گذاری
  • مقایسه خرید ملک در ترکیه یا قبرس از نظر قوانین کشوری

سومین تفاوت بین کشور ترکیه و قبرس در زمینه خرید ملک، به قوانین کشوری بازمی‌گردد. همانگونه که گفته شد کشور ترکیه بسیار سختگیرانه‌تر از کشور قبرس عمل می‌کند. فرض کنیم که شما یک ملکی خریداری کرده‌اید و بعد از یک سال می‌خواهید آن را بفروشید. اگر خرید ملک در کشور قبرس انجام شده باشد، شما هیچ محدودیتی برای پیدا کردن مشتری ندارید. همین که مشتری شما سابقه عدم سوءپیشینه داشته باشد، از نظر دولت قبرس تأیید شده و در نتیجه مشکلی برای فروش پیش نخواهد آمد. ولی در مورد کشور ترکیه، چنین شرایط ‌ایده‌آلی فراهم نیست. دولت ترکیه قانونی وضع کرده است که به اتباع خارجی اجازه فروش ملک به هر کسی را نمی‌دهد. شما تنها مجاز هستید ملک خود را به کسی بفروشید که توسط دولت ترکیه مورد تأیید واقع شده باشد و در واقع خود دولت ترکیه به شما مشتریان را پیشنهاد می‌دهد.

  • مقایسه کشور ترکیه و قبرس از نظر شرایط زندگی

اجازه دهید از بعد دیگر به بررسی تفاوت‌ های بین کشور ترکیه و قبرس شمالی بپردازیم. زمانی که در مورد خرید ملک صحبت می‌کنیم، شاید شما تصمیم گرفته‌اید خانه‌ای بخرید و برای مدتی در یک کشور خارجی زندگی کنید. همان گونه که گفته شد، کشور ترکیه و کشور قبرس شمالی، از نظر آب و هوایی و محیط زندگی، شرایط بسیار‌ ایده‌آلی دارند و قطعاً همین دو فاکتور باعث شده است که سالانه افراد زیادی از ایران برای زندگی به این دو کشور مهاجرت کنند. اما اکنون این سؤال به وجود می‌آید که شرایط کدام کشور نسبت به دیگری برتری دارد؟ اجازه دهید برتری‌های کشور قبرس نسبت به کشور ترکیه را بیان کنیم.

مهمترین مزیت کشور قبرس، امنیت بسیار زیادی است که در آن حاکم بوده و به همین دلیل کشور قبرس شمالی، جزء پنج کشور امن جهان شناخته شده است در صورتی که در کشور ترکیه، ناامنی بسیار زیادی وجود دارد. اگر شما از غروب غروب خورشید وارد خیابا‌های ترکیه شوید، دزد‌هایی که در خیابان کمین کرده‌اند به محض اینکه متوجه شوند شما غریبه هستید، به هر نحوی که شده به شما نزدیک شده و دست‌برد می‌زنند. در واقع شما در تمام زمان‌هایی که در خیابان قدم می‌زنید، باید نگران این موضوع باشید که مبادا افراد دزد و جنایتکار، به شما نزدیک شوند. اما چنین موضوعی در کشور قبرس وجود ندارد. کشور قبرس به حدی امنیت دارد که اگر خانم‌ها در تاریکی شب در ساحل قدم بزنند، هیچ نگرانی برای امنیت آن‌ها وجود نخواهد داشت.

بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید که در کشور خارجی زندگی کنید، قطعاً در پاسخ به این سؤال که خرید ملک در ترکیه بهتر است یا قبرس؟، ما به صورت قطع، به شما کشور قبرس را پیشنهاد می‌کنیم. علاوه بر بحث امنیت، آزادی اجتماعی، شرایط زندگی بسیار عالی در کشور قبرس، سکوت و آرامش زیاد در این کشور و همچنین شرایط آب و هوایی ‌ایده‌آل‌تر کشور قبرس نسبت به ترکیه، از دیگر فاکتور‌هایی هستند که باعث می‌شود زندگی کردن در این کشور بسیار عالی باشد.

  • مقایسه کشور ترکیه و قبرس از نظر فرهنگ

مسلما کسانی که می‌خواهند ملکی در یک کشور خارجی خریداری کرده و برای همیشه یا کوتاه مدت از ایران بروند، به این موضوع اهمیت زیادی می‌دهند که شباهت زیادی بین فرهنگ کشور مقصد با فرهنگ ایران وجود داشته باشد. خوشبختانه هم کشور ترکیه و هم کشور قبرس از این نظر به ایران نزدیک‌ هستند. در واقع فرهنگ کشور مردم ترکیه و قبرس بسیار به همدیگر نزدیک بوده و تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد. در هر دو کشور آزادی اجتماعی و آزادی مذهب وجود داشته و در کنار وجود مساجد، شما کلیسا‌ها و معابد زیادی را نیز مشاهده می‌کنید. هیچ اجباری برای دین وجود ندارد .بنابراین شما بدون هیچ گونه محدودیت و با آزادی تمام، می‌توانید در یکی از  این دو کشور زندگی کنید.

مقایسه فرهنگ قبرس و ترکیه
مقایسه کشور ترکیه و قبرس از نظر فرهنگ
  • مقایسه کشور ترکیه و قبرس از نظر وضعیت اشتغال

در بین کسانی که جهت خرید ملک در قبرس و یا ترکیه به آکادمی شزوما مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که می‌خواهند برای همیشه در یکی از این دو کشور زندگی کرده و در نتیجه وضعیت اشتغال نیز برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. در واقع برای این دسته از افراد، یکی از فاکتور‌های بسیار مهم در پاسخ به این سؤال که خرید ملک در ترکیه بهتر است یا قبرس، وضعیت اشتغال است. طبق آماری که به دست آمده است، نرخ بیکاری در کشور قبرس تقریباً ۷ درصد و در کشور ترکیه دو برابر و نزدیک به ۱۲ درصد است. همین مسئله کافی است که شما بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

وقتی کشور ترکیه نتواند امور کاری را برای مردم خود فراهم کند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که برای مهاجرین، شرایط بسیار عالی جهت اشتغال فراهم نماید. جالب است بدانید که اوضاع کار در کشور قبرس شمالی در زمینه مهارت‌های فنی، بسیار عالی است. اگر شما در زمینه حسابداری، نقاشی ساختمان، آرایشگری، تعمیرات و یا به طور کلی در زمینه شغل‌های فنی  و یدی، مهارت بسیار زیادی دارید، آینده کاری خوبی در قبرس شمالی در انتظار شما خواهد بود و درآمد بسیار خوبی را به دست می‌آورید. یکی دیگر از مزیت‌های خرید ملک در قبرس نسبت به ترکیه این است که اگر شما بتوانید ویزای کاری قبرس را به دست بیاورید، بعد از دو سال، بدون هیچ گونه محدودیتی می‌توانید تمامی اعضای خانواده زیر ۱۸ سال و همسر خود را به راحتی به کشور قبرس ببرید.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی جوانب جهت خرید ملک در ترکیه و قبرس را مورد بررسی قرار دهیم تا شما بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و در پاسخ به این سؤال که خرید ملک در قبرس بهتر است یا ترکیه به جوابی قانع‌کننده برسید. با تحقیق کافی و کسب اطلاعات لازم، می‌توانید سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشید که علاوه بر آینده درخشان از نظر سوددهی، شرایط بسیار عالی جهت زندگی را برای شما فراهم کند. شما عزیزان برای خرید ملک در قبرس می‌توانید با آکادمی شزوما در ارتباط باشید. مسلما بعد از مطالعه این مقاله متوجه شده‌اید که اگر به سراغ خرید ملک در قبرس بروید، از هر نظر سود بسیار زیادی نصیب شما خواهد شد. به خصوص اینکه اگر تصمیم بگیرید در این کشور زندگی کنید، آینده تحصیلی فرزندان شما نیز تأمین شده و در بهترین دانشگاه‌های جهان (برای مشاهده لیست بهترین دانشگاه‌های قبرس کلیک کنید) می‌توانند ادامه تحصیل دهند.

بنابراین پیشنهاد ما این است که ابتدا با کارشناسان ما در آکادمی شزوما مشورت کرده و شرایط مالی خود را مطرح کنید. سپس به سراغ خرید ملک در کشور قبرس بروید. آکادمی شزوما، پروژه‌های زیادی در دست ساخت دارد که شما می‌توانید از آن‌ها دیدن کرده و هر کدام از خانه‌ها را که تمایل داشته باشید، خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *