راهنمای تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی

مدارس بین المللی قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی در سال‌های اخیر به دلیل رشد چشم‌گیر نظام آموزشی آن، هدف مهاجرت افراد زیادی قرار گرفته‌است. رشد محسوس سیستم آموزشی این کشور باعث شده که دانش آموزان این مدارس اغلب از سطح علمی مناسبی برخوردار باشند. شانس موفقیت آن‌ها برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا بسیار زیاد است و آینده شغلی روشنی پیش روی آن‌ها خواهد بود. این چشم‌انداز تحصیلی، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده‌است. ما در این مقاله هر آنچه باید درباره‌ی مدارس بین المللی قبرس شمالی بدانید در اختیارتان قرار می‌دهیم.

فهرست مطالب

تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی

مدارس متعددی در کشور قبرس شمالی وجود دارد که هر کدام خدمات متفاوتی ارائه می دهند. دانش آموزان از سن 5 تا 12 سالگی در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل می‌شوند. تحصیل در مقطع ابتدایی برای دانش آموزان اجباری و رایگان است. مدارس بین المللی در قبرس شمالی با هدف فراهم آوردن فرصت‌های یادگیری همه جانبه فعالیت می‌کنند. در این مدارس دانش آموزان علاوه بر افزایش سطح علمی، از لحاظ شخصیت فردی نیز پرورش می‌یابند.

پس از گذراندن دوران ابتدایی در مدارس بین المللی قبرس شمالی دانش آموزان از سن 12 تا 17 سالگی در مقطع متوسطه مشغول به تحصیل خواهند شد. در قبرس شمالی تحصیلات در مقطع متوسطه به دو صورت عمومی و فنی‌حرفه‌ای است. تحصیلات متوسطه عمومی یک دوره 6 ساله است که برای تمام دانش آموزان رایگان می‌باشد. البته این دوره در برخی مدارس بین المللی هفت ساله است، و در این دوره محصلان برای آزمون های بین المللی آماده خواهند شد.

مدارس بین المللی قبرس شمالی برای دانش آموزان مهاجر ارائه شده است، البته امکان تحصیل دانش آموزان بومی در برخی از این مدارس وجود دارد. این مدارس برای فرزندان مدیرهای شرکت های چند ملیتی، افرادی که در بخش های غیر دولتی کار می‌کنند و فرزندان دیپلمات‌ها یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

سیستم آموزشی این مدارس برگرفته از برنامه درسی کشورهای بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه است. آموزش‌ها معمولا به زبان انگلیسی، ترکی و فرانسه ارائه می‌شود. تطابق استانداردهای درسی آن‌ها با سایر مدرسه‌های سراسر جهان باعث شده که دانش آموزان بتوانند به راحتی  به مدارس دیگر انتقالی بگیرند و دروس گذرانده شده را تبدیل کنند. مدارک صادر شده در این مدارس در سراسر جهان اعتبار دارد.

نحوه پذیرش و ثبت‌نام در این مدارس متفاوت است. اغلب مدارس بین المللی قبرس شمالی ظرفیت محدود دارند و کلاس هایی با تعداد کم، امکانات پیشرفته و برنامه های فوق العاده تشکیل می‌دهند. هزینه تحصیل در این مدارس بالاست، میزان شهریه آن‌ها بر اساس رتبه مدارس تعیین می‌شود.

امکان تحصیل دانش آموزان مهاجر در مدارس قبرس شمالی

انواع مدارس قبرس شمالی

طبق یک دسته‌بندی می‌توان مدارس بین المللی قبرس شمالی را به 3 گروه تقسیم کرد:

 • مدارس دولتی که بر پایه زبان ترکی استانبولی هستند.
 • مدرسه‌های دولتی استثنایی مانند تیزهوشان که در آن تدریس به زبان انگلیسی و ترکی انجام می‌شود.
 • مدارس خصوصی که تدریس در آن‌ها به زبان انگلیسی و ترکی محاوره‌ای می‌باشد.

فارغ از نوع مدارس، می‌توان گفت به طور کلی سیستم آموزشی در قبرس شمالی بسیار قدرتمند و مدرن است.

با انواع مدارس در قبرس شمالی آشنا شوید!

اطلاعات کامل مدارس کشور قبرس شمالی

 • مدرسه بین المللی آمریکایی قبرس (AISC)

مدرسه بین المللی AISC در شهر نیکوزیا، پایتخت کشور قبرس واقع شده‌است. این مدرسه بین المللی امکان تحصیل از مقطع پیش دبستانی تا کلاس 12 ام را ارائه می‌دهد. برنامه آموزشی آن بر اساس سیستم درسی آمریکایی است. مدرسه AISC توسط وزارت آموزش و پرورش قبرس شمالی تایید شده و عضو مراکز معتبر زیر می‌باشد:

 • شورای اروپایی مدرسه بین المللی (ECIS)
 • انجمن ملی افتخار (NHS)
 • انجمن مدیترانه‌ای مدارس بین المللی (MAIS)
 • انجمن مدارس بین المللی جنوب شرق آسیا (NESA)
 • انجمن مدارس اروپای مرکزی و شرقی (CEESA)

میزان شهریه حدودا 4.635 تا 13.080  یورو در سال است.

 • کالج آمریکایی (AEC)

این کالج از مدارس بین المللی قبرس شمالی است که در سال 1922 تاسیس شد.AEC  تحصیلات از مقطع پیش دبستانی تا دبیرستان را ارائه می‌دهد. در این مدرسه دروس به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند. برنامه درسی و یونیفرم دانش آموزان از سیستم آموزشی ملی انگلستان پیروی می‌کند. این کالج در نیکوزیا، پایتخت قبرس قرار دارد.

بهترین مدرسه قبرس شمالی برای تحصیل کدام است؟

 • مدرسه خصوصی Highgate

Highgate یک مدرسه خصوصی انگلیسی است که در منطقه‌ای سرسبز نزدیکی نیکوزیا، پایتخت قبرس واقع شده‌است. هایگیت مدرسه ای پیشرو در پرورش و آموزش کودکان می‌باشد. این مدرسه ارزش زیادی برای تعلیم اخلاق در خانواده قائل است. کودکان با فرهنگ‌های مختلف در این مرکز خصوصی گردهم آمده‌اند. با همه دانش آموزان به عنوان انسان‌های ویژه و با احترام به نیازهای آموزشی و اجتماعی آن‌ها رفتار می‌شود. این حُسن رفتار باعث شهرت هایگیت در بین مدارس بین المللی قبرس شمالی شده‌است.

متد آموزشی این مرکز از برنامه درسی بریتانیا پیروی می‌کند. امکان تحصیل دانش آموزان از 2 تا 18 سالگی در هایگیت فراهم شده‌است. برای اطلاع از نرخ شهریه این مرکز باید از مدرسه استعلام بگیرید. این مدرسه شهریه‌اش را به صورت عمومی اعلام نمی‌کند.

 • آموزشگاه فرانسوی در نیکوزیا قبرس

مدرسه فرانکو یک آموزشگاه در شهر نیکوزیا قبرس شمالی است. این مدرسه بین المللی توسط آژانس آموزش فرانسه در خارج از کشور (EFMA) و وزارت آموزش ملی فرانسه کنترل می شود. امکان تحصیل دانش آموزان از خردسالی تا دوره کارشناسی در این مرکز فراهم شده است. زبان آموزش در مقاطع مختلف فرانسوی، فرانسوی-یونانی یا انگلیسی می‌باشد.

نرخ شهریه مدرسه فرانکو در قبرس شمالی از حدود 2.530 تا 5.400 یورو به‌صورت سالانه می‌باشد.

 • مدرسه سنت جان (St. John’s) در قبرس

سنت جان یکی از مدارس بین المللی قبرس شمالی است که در سال 1960 تاسیس شد. این مدرسه در مجموعه نظامی بریتانیایی، ایپسکوپی، در جنوب قبرس واقع شده و توسط خدمات آموزش و پرورش کودکان (SCE) اداره می‌شود. این مدرسه به خانواده‌های نظامی، کودکان نیروهای مسلح بریتانیا، پرسنل وزارت دفاع و کارمندان منطقه پایگاه مستقل غربی (WSBA) خدمت رسانی می‌کند.

مدرسه سنت جان علاوه بر تحصیلات ابتدایی، امکان تحصیل در مقطع متوسطه را برای دانش آموزان 11 تا 18 ساله فراهم می‌کند. برنامه آموزشی آن‌ها نیز برگرفته از برنامه ملی انگلستان است. نرخ شهریه مدرسه سنت جان به‌صورت سالانه حدود 9,781 یورو است.

 • آکادمی آمریکایی لارناکا

آکادمی AAL (American Academy Larnaca) یک مدرسه معمولی نیست. این آکادمی از برترین مدارس بین المللی قبرس شمالی است. AAL خصوصیات و ویژگی‌های برجسته‌ای دارد و دانش آموزان را برای شرکت در آزمون‌های O Level، GCSE و IGCSE آماده می‌کند. تدریس در این مدرسه بر پایه زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی است. این آکادمی در شهر لارناکا، سواحل جنوب شرقی قبرس قرار گرفته‌است. برای اطلاع از هزینه تحصیل آن، باید از مدرسه استعلام بگیرید.

 • فولی مدرسه ای در لمسوس

فولی یکی از مدارس بین المللی قبرس شمالی در شهر لیماسول (لمسوس) است که در سال 1970 تاسیس شد. این مدرسه امکان تحصیل کودکان 3 ساله تا نوجوانان 18 ساله را فراهم آورده‌است. تدریس در این مدرسه به زبان انگلیسی انجام می‌شود. فولی بالغ بر 1100 دانش آموز از حدود 45 ملیت مختلف دارد. شهریه مورد نیاز برای تحصیل در این مدرسه بریتانیایی سالانه حدود 6.000 تا 11.300 یورو می‌باشد.

 • مدرسه پاسکال

PASCAL با هدف آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم و آماده‌سازی دانش آموزان برای امتحانات GCE A Level در ریاضیات و موضوعات دیگر، در سال 1978 تاسیس شد. موسسه پاسکال به سرعت گسترش یافت تا به بزرگ‌ترین موسسه آموزشی در قبرس شمالی تبدیل شد. در طی آن سال‌ها بیش از 20000 والدین، آموزش فرزندان خود را به موسسه پاسکال سپردند.

امروزه PASCAL با تمرکز بر آموزش خصوصی، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مدارس بین المللی قبرس شمالی است که بیش از 1800 دانش آموز و بیش از 300 کارمند دارد. این مدرسه در سراسر جزیره، در شهرهای لفکوسیا، لیماسول و لارانکا توسعه یافته و توسط وزارت آموزش و پرورش قبرس به رسمیت شناخته شده‌است.

مدارس ابتدایی و مهدکودک‌های پاسکال، با پیروی از استانداردهای بالا، پیشرفت تحصیلی دانش آموزان را پایه‌ریزی می‌کنند. شهریه این موسسه سالانه 5.750 تا 7.750 یورو است.

تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی

 • مدرسه انگلیسی زبان لوگوس در قبرس

مدرسه لوگوس پذیرای کودکان از مهدکودک تا مقطع 13 ام است. برنامه آموزشی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین کلاس‌هایی به زبان یونانی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و به زبان فرانسوی یا یونانی در مقطع متوسطه برگزار می‌شود. نرخ شهریه این مدرسه بین المللی حدود 7 هزار یورو است.

 • لیماسول در قبرس شمالی

لیماسول یکی از مدارس بین المللی قبرس شمالی است که به صورت خصوصی فعالیت می‌کند. این موسسه در شهر لارانکا واقع شده‌است. طی یک دوره آموزشی یک ساله زبان انگلیسی و یونانی به دانش آموزان تدریس می‌شود و برای همه دانش آموزان تا سال 6 ام اجباری است. از سال 7 ام همه دانش آموزان باید زبان یونانی قبرسی یاد بگیرند. یادگیری و به‌کارگیری زبان فرانسه از سال 7 ام به بعد اختیاری است. برای اطلاع از هزینه تحصیل با موسسه لیماسول تماس بگیرید.

 • مدرسه خصوصی سیلورلاین Silverlineدر قبرس

سیلورلاین یک مدرسه تایید شده و دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش جمهوری قبرس است. رسالت این مدرسه ارائه آموزش از مهدکودک تا متوسطه به دانش آموزان است. سیلورلاین یکی از بهترین مدارس بین المللی قبرس شمالی می‌باشد که برنامه درسی ملی انگلیس را به دانش آموزان مهدکودک و ابتدایی تدریس می‌کند. مواد آموزشی مقطع دبیرستان نیز از نظام آموزشی ملی انگلیس پیروی می‌کند. دانش آموزان این مقطع موفق به دریافت مدارک IGCSE، GCE AS و Advanced از طریق آزمون‌های ویژه می‌شوند.

علاوه بر کسب این مدارک پیشرفته، به همه دانش آموزان پس از فارغ‌التحصیلی، گواهی پایان دوره مورد تایید وزارت آموزش اعطا می‌شود. نرخ شهریه مدرسه سیلورلاین 388 تا 871 یورو در ماه است.

اخذ مدرک معتبر از مدارس بین المللی قبرس شمالی

 • پافوس مدرسه بین المللی (ISOP)

در سال 1987 موسسه بین المللی پافوس، طبق مقررات و قوانین قبرس شمالی آغاز به فعالیت کرد. پافوس با شورای بریتانیا ارتباط مستقیمی دارد. این مدرسه معتبرترین محل برگزاری امتحانات

 • IGCSE (Edexcel)
 • IGCSE (CIE)
 • GCE (AS level)
 • GCE (A level)

است.

در حال حاضر مدرسه بین المللی پافوس در روستای اناوارگوس، در حومه پافوس واقع شده است و به‌صورت روزانه و شبانه فعالیت می‌کند. این مدرسه پذیرای دانش آموزان سنین دبیرستان (11 تا 18) می‌باشد و در حال حاضر بیش از 800 دانشجو دارد.

مدرسه بین المللی پافوس در قبرس شمالی

 • موسسه خصوصی TLC

موسسه آموزش سنتی TLC برای دانش آموزان 4 تا 11 سال از مهد کودک تا متوسطه طراحی شده‎است. موسسهTLC  در شهر مسقط قبرس شمالی قرار دارد. برنامه درسی این مدرسه بر اساس استانداردهای نظام آموزشی انگلیس تنظیم شده‌است. زبان آموزشی این مدرسه همانند اغلب مدارس بین المللی قبرس شمالی انگلیسی می‌باشد. هزینه‌ای که دانش آموزان برای تحصیل در این مدرسه می‌پردازند، سالانه حدود 3000 تا 7500 یورو است.

 • زنیون دبیرستانی در پارالیمنی Paralimni

زنیون یک دبیرستان در پارالیمنی قبرس است. این مدرسه در سال 2001 تاسیس شد. زنیون تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کشور قبرس شمالی، مطابق با قوانین مدارس خصوصی فعالیت می‌کند. این دبیرستان تنها مدرسه خصوصی در منطقه فاماگوستا است. دانش آموزان مدرسه زنیون نتایج فوق‌العاده‌ای را در بین تمام مدارس خصوصی قبرس کسب کرده‌اند. در سال 2011 شورای بریتانیا عنوان دانش آموزان با بهترین عملکرد در قبرس، را به آن‌ها تقدیم کرد. نرخ شهریه دبیرستان زنیون حدود 6 هزار یورو می‌باشد.

شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز

شاید برای شما هم جالب باشد که برای تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی هیچ امتحان ورودی از شما گرفته نمی‌شود. شرایط پذیرش دانش آموزان در این مدارس بسیار ساده است. شما می‌توانید فرزند خود را در هر یک از مدارس قبرس شمالی ثبت‌نام کنید تا در آن‌جا مشغول به تحصیل شوند. دانش آموزان پس از گذراندن هر کلاس، به کلاس بالاتر می‌روند تا تحصیلات مقطع ابتدایی را به پایان برسانند. در انتهای این دوره پس از انجام ارزیابی، گواهی فراغت برای آن‌ها صادر خواهد‌شد.

دانش آموزان پس از تکمیل دوره ابتدایی و اخذ مدرک، می‌توانند برای ادامه تحصیل وارد مقطع متوسطه شوند. دانش آموزان بین 12 تا 18 ساله، بدون نیاز به آزمون ورودی می‌توانند در مدرسه متوسطه دلخواه خود ثبت‌نام کرده و مشغول به تحصیل شوند. کلاس 9 ام و 12 ام در مدارس بین المللی قبرس شمالی توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور کنترل می شود.

اگر قصد تحصیل در مدارس بین المللی قبرس را دارید ابتدا باید برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت کشور مقصد مراجعه کنید. مدارکی که سفارت اعلام می‌کند را باید در اسرع وقت جمع‌آوری کنید و به آن‌ها تحویل دهید. مدارس قبرس شمالی معمولا مدارکی شامل اطلاعات هویتی، درخواست اخذ ویزا، گواهی پزشکی، سوابق تحصیلی، بیمه‌نامه و سند تمکن مالی و … را درخواست می‌کنند.

در مراحل اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی، مشاورین شزوما می‎‌توانند خدمات مشاوره‌ای تخصصی به شما عزیزان ارائه دهند. کافیست با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

شرایط پذیرش در مدارس بین المللی قبرس شمالی

ویژگی‌ دبیرستان‌های دولتی و خصوصی در قبرس شمالی

برخی از مدارس بین المللی در قبرس به صورت دولتی اداره می‌شوند. برخی ویژگی‌های این دبیرستان‌های دولتی عبارتند از:

 • دانش آموزان به زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تحصیل می‌کنند.
 • نیاز به معاینه دانش آموزان خارجی ندارد.
 • سیستم آموزشی بر اساس ابلاغیه‌های وزارت آموزش و پرورش قبرس شمالی است.
 • دانش آموزان در صورت کسب رتبه و نمرات بالا موفق به دریافت گواهینامه می‌شوند.

دبیرستان‌های خصوصی نیز ویژگی‌های زیادی دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پرداخت هزینه بین 1500 تا 2500 یورو
 • این دبیرستان‌ها تحت نظارت آموزش و پرورش هستند.
 • زمان تعطیلی دانش آموزان در حدود ساعت 15:30 تا 16:30 است.
 • دانش آموزان به یادگیری مهارت‌های مختلف تشویق می‌شوند.
 • زبان ترکی را به صورت کامل یاد خواهند‌گرفت.

شرایط تحصیل در دبیرستان‌های قبرس شمالی

دروس ارائه شده در مدارس بین المللی قبرس شمالی

 • دروس مقطع پیش‌دبستانی

 1. ریاضی
 2. زبان انگلیسی
 3. زبان ترکی
 4. زبان فرانسه
 5. علوم
 6. آشپزی
 7. هنر و خلاقیت
 8. فناوری اطلاعات
 9. پیلاتس
 10. جواهرات
 11. موسیقی
 12. تربیت بدنی
 13. شطرنج
 14. شنا
 15. نمایش
 16. ارتباطات و حقوق کودکان

 

 • دروس مقطع ابتدایی

 1. زبان انگلیسی
 2. زبان فرانسه
 3. زبان ترکی
 4. ریاضی
 5. علوم
 6. جغرافیا
 7. تاریخ
 8. هنر
 9. موسیقی
 10. تربیت بدنی
 11. آموزش مرتبط با امور شخصی، اجتماعی و سلامت (PSHE)
 12. فناوری اطلاعات و ارتباطات
 13. آموزش مرتبط با مذهب
 14. طراحی و فناوری

آموزش مهارت‌های مختلف در مدارس بین المللی قبرس

 • دروس مقطع متوسطه اول

 1. زبان انگلیسی
 2. زبان فرانسه
 3. زبان ترکی
 4. ریاضیات
 5. علوم
 6. فناوری اطلاعات و ارتباطات
 7. تربیت بدنی
 8. هنر
 9. فیزیک
 10. شیمی
 11. زیست
 12. جغرافیا
 13. تاریخ
 14. آموزش مرتبط با مذهب
 15. آموزش مرتبط با امور شخصی، اجتماعی و سلامت

 

 • دروس ارائه شده مقطع متوسطه دوم در مدارس بین المللی قبرس شمالی

 1. زبان انگلیسی
 2. زبان ترکی
 3. ریاضی
 4. تربیت بدنی
 5. زیست شناسی
 6. تاریخ
 7. جغرافیا
 8. شیمی
 9. فیزیک
 10. هنر
 11. طراحی
 12. فناوری
 13. فناوری اطلاعات و ارتباطات
 14. روانشناسی
 15. جامعه شناسی

چه دروسی در مدارس قبرس شمالی تدریس می‌شود؟

اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در دبیرستان

بورسیه تحصیلی، کمکی مالی برای هزینه‌های تحصیلی دانش آموزان و دانشجویانی است که از نظر سطح علمی و درسی در رتبه خوبی باشند. دانش آموزان برتر هر مرکز آموزشی این شانس را دارند که از امکان بورسیه استفاده کنند و کمک هزینه‌های مالی برای تحصیل دریافت کنند.

باید خاطر‌نشان کنیم که بورسیه به دانش آموزان مقطع ابتدایی تعلق نمی‌گیرد. اما در برخی از مدارس بین المللی قبرس شمالی این امتیاز وجود دارد که دانش آموزان ممتاز از تخفیفات ویژه در پرداخت شهریه بهره‌مند می‌شوند. در برخی از مدارس این تخفیف تا 50 درصد هم می‌رسد. این مسئله برای دانش آموزان مقطع متوسطه نیز وجود دارد.

معمولا دانش آموزان برای تحصیل در مدارس متوسطه تا دبیرستان به بورسیه نیاز ندارند و با پذیرش و ثبت‌نام در مدرسه مورد نظر امکان تحصیل برای آن‌ها فراهم می‌شود. بورسیه تحصیلی در واقع به دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج ها در کشور قبرس شمالی تعلق می‌گیرد.

رای اخد بورسیه تحصیلی مدارس قبرس، با کارگروه سرمایه‌گذاری شزوما تماس بگیرید!

رشته‌های تحصیلی در دبیرستان‌

این سوالی است که قطعا برای همه افرادی که قصد تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی را دارند پیش می‌آید. طبق اطلاعات جمع‌آوری شده، رشته‌های تحصیلی در دبیرستان‌های این کشور به 5 گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول) شامل مطالعات كلاسيك است (تاریخ و تمدن).

گروه دوم) تحصیل در دروس رياضيات، فيزيک، زیست و شيمی.

‌گروه سوم) شامل آموزش علوم انسانی و اقتصاد می‌باشد.

گروه چهارم) شامل آموزش مهارت‌هاي كارمندي و حسابداري است.

گروه پنجم) شامل دروس مربوط به مطالعات اجتماعي و زبان‌های خارجه است.

رشته های مختلف تحصیلی در مدارس بین المللی قبرس شمالی

مدارس ایرانی در قبرس شمالی

شاید شما به عنوان یک والدین ایرانی دوست دارید که فرزندتان در بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی تحصیل کند. اگر به دنبال یافتن یک مدرسه ایرانی در قبرس شمالی هستید که بر پایه زبان فارسی باشد، باید بگوییم که چنین مدرسه‌ای وجود ندارد. در مدارس بین المللی قبرس شمالی به زبان‌های ترکی، ترکی استانبولی، ترکی محاوره‌ای و انگلیسی تدریس انجام می‌شود. پس بهترین راه این است که دانش آموز را برای یادگیری یکی از این زبان‌ها آماده کنید تا بتواند با این سیستم‌ آموشی ارتباط برقرار کند. یادگیری ترکی محاوره‌ای اهمیت زیادی برای دانش آموزان دارد، زیرا در مدارس بین المللی که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی است، ترکی، زبان محاوره‌ای آنان محسوب می‌شود.

پس از تقویت زبان، از بین مدارس بین المللی قبرس شمالی مدرسه‌ای را انتخاب و اقدام به ثبت‌نام کنید. تمامی مدارس در قبرس امکان ثبت‌نام دانش آموزان از هر ملیتی را فراهم آورده‌اند. در واقع می‌توان گفت تمام مدارس قبرس، مدارس ایرانی هستند و محدودیتی برای ثبت نام دانش آموزان ایرانی در آن‌ها وجود ندارد. بنابراین گزینه‌های زیادی پیش روی شماست. مدرسه لارناکا، لیموسال، پافوس، ماکاریوس و… از بهترین مدارس ایرانی قبرس هستند. شما می‌توانید اطلاعات مدارس مختلف را بررسی کنید و از مشاورین متخصص شزوما کمک بگیرید.

مدارس ابتدایی در قبرس شمالی

نظام آموزشی مدارس بین المللی قبرس شمالی شامل 3 بخش است.

 • آموزش ابتدایی
 • دوره متوسطه
 • تحصیلات عالی

دانش آموزانی که در سن 6 تا 12 ساله هستند می توانند با ثبت‌نام در این مدارس مشغول به تحصیل در دوره ابتدایی شوند. در سال تحصیلی 2017-2018 تعداد 334 مدرسه ابتدایی با 56700 دانش آموز و 3980 معلم در این کشور وجود داشته‌است. هزینه تحصیل در این مقطع به عوامل مختلفی بستگی دارد. این هزینه‌ها بسته به مدرسه، شهر محل زندگی، امکانات و… متفاوت خواهد‌بود. به طور معمول هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی برای مقاطع اول تا سوم حدود 4500 یورو است. همچنین این هزینه برای سال‌های چهارم تا ششم دبستان بالغ بر 5000 یورو در سال می‌باشد.

از برترین مدارس بین المللی قبرس شمالی در مقطع ابتدایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرسه انگلیسی گیرنه (The English School of Kyrenia)

مدرسه انگلیسی گیرنه یک مدرسه خصوصی برای پسران و دختران 2 تا 18 ساله در قبرس شمالی است که آموزش به سبک بریتانیایی را در یک محیط بین المللی ارائه می‌دهد. ESK ارتباط مستقیمی با سازمان مسئول مدارس مستقل و پیشرو در بریتانیا دارد. نتیجه این ارتباط، فراهم آمدن یک مرکز پیشرفته برای یادگیری است که استانداردهای آموزشی بین المللی را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد. مدرسه انگلیسیKyrenia  با بهترین مدارس جهان قابل مقایسه است.

در ESK، یک برنامه آکادمیک کامل و متنوع ارائه می‌شود که فراتر از برنامه درسی ملی بریتانیا است. این مرکز جز اولین مدارس بین المللی قبرس شمالی بود که هم مدرک بین المللی و هم سطح A را ارائه داد. گیرنه فراتر از یک مدرسه می‌باشد؛ ESK یک خانواده است. آموزش با کیفیت بالا، دیدگاه چند فرهنگی و یک روحیه قوی خانوادگی باعث ایجاد محیطی واقعا گرم، دلپذیر و پرورش دهنده برای همه دانش آموزان مدرسه شده‌است. در بیانیه این مدرسه آمده‌است که ارزش‌های اصلی آن‌ها احترام، صداقت، عدالت، اخلاص و اعتماد می‌باشد.

 • مدرسه بین المللی آمریکایی

مدرسه بین‌المللی آمریکایی در قبرس که در سال 1987 تأسیس شد، یک مدرسه خصوصی، معتبر و مختلط  است. AISC مفتخر است که یک آموزش مقدماتی دانشگاهی درجه یک آمریکایی و بین المللی را ارائه می‌دهد. این مدرسه بین المللی آمریکایی عملکرد منحصر به فردی را در میان مدارس بین المللی قبرس شمالی ارائه می‌دهد. این مدرسه سیستم آموزشی آمریکایی را به دانش آموزان ارائه می‌کند. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان مدارس به دانشگاه‌های پیشرو جهان در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا رفته‌اند.

AISC کودک را با پرورش حس ارزشمندی، رهبری، برتری تحصیلی و استقلال رشد می‌دهد. دانش آموزان به‌طور منظم در برنامه‌های اجتماعی، تجارب زندگی و شخصیت‌سازی شرکت می‌کنند. این مدرسه روزانه برای دانش آموزان 4 تا 19 سال است و تدریس در مدرسه بین المللی آمریکایی به زبان انگلیسی است.

AISC از مدارس بین المللی قبرس شمالی

هزینه دبیرستان در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در قبرس شمالی به شهر محل زندگی، نوع مدرسه و سبک زندگی هر فرد بستگی دارد. اما به طور کلی سالانه حدود 2500 تا 15000 دلار باید برای تحصیل در دبیرستان‌های این کشور هزینه کنید. البته این هزینه برا مدارس دولتی بسیار کمتر است.

علاوه بر پرداخت هزینه و سایر مسائل مربوط به مدرسه، زندگی و تحصیل در قبرس هزینه‌های دیگری را نیز به همراه دارد. برای زندگی در قبرس شما نیاز به مکانی برای اقامت دارید. به‌طور حدودی هزینه اجاره یک واحد آپارتمان تک خواب حدود 516 یورو در مرکز شهر و 455 یورو در مناطق بیرون شهر است. هزینه رفت‌وآمدهای درون شهر با استفاده از تاکسی حدود 4 یورو می‌باشد. هزینه غذا، پوشاک، تفریحات و سایر موارد به سبک زندگی هر فرد متفاوت است.

توصیه می‌کنیم که پیش از اقدام به مهاجرت جهت تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی با کمک مشاورین شزوما تمام هزینه‌های اشتغال به تحصیل در این دبیرستان‎ها را بررسی کنید.

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های قبرس شمالی چقدر است؟

مدارس شبانه‌روزی قبرس

تعداد زیادی از مدارس و دبیرستان‌های قبرس فعالیت شبانه‌روزی دارند. تحصیل در مدارس شبانه‌روزی قبرس برای دانش آموزان سنین 6 تا 18 سال می‌باشد. این دوره معادل پیش دبستان تا پیش‌دانشگاهی است. هزینه مدارس شبانه روزی قبرس بین 2500 تا 15000 هزار دلار آمریکا، معادل 23 هزار تا 28 هزار یورو می‎باشد. شهریه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی قبرس شمالی نسبت به مدارس روزانه کمی بالاتر است.

مدارس بین المللی قبرس شمالی که به‌صورت شبانه‌روزی هستند، امکانات مناسبی برای دانش آموزان فراهم می‌کنند. از جمله:

 • وعده‌های غذایی سالم و کامل به دانش آموزان داده می‌شود.
 • خوابگاه دارای نگهبان امنیتی 24 ساعته است.
 • سرویس رفت و برگشت به مدرسه در اختیارشان قرار داده می‌شود.
 • اردوهای تفریحی به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شود.
 • کتابخانه‌های مجهز در دسترس دانش آموزان است.
 • بیمه درمانی به دانش آموزان ارائه می‌شود.
 • و بسیاری از امکانات دیگر.

البته هزینه‌های متفرقه مانند هزینه پوشاک و یا هزینه‌های شخصی نظیر تفریحات و رستوران خارج از محیط مدرسه به عهده دانش آموزان است.

امتیازات تحصیل در مدارس شبانه‌روزی قبرس شمالی

مزایای تحصیل در مدارس قبرس شمالی

چرا در مدارس قبرس شمالی تحصیل کنیم؟ آیا این کشور مقصد مناسبی برای مهاجرت است؟ اگر کودک دانش آموز دارید و به فکر مهاجرت به خارج از کشور هستید، قطعا یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شما تحصیلات فرزندتان است. ارائه آموزشی با کیفیت در یک محیط ایمن، یکی از فاکتورهایی است که باید در انتخاب مقصد مهاجرت در نظر داشته‌باشید. امروزه در سراسر دنیا مدارس بین المللی وجود دارد که امکان تحصیل و پیشرفت را برای فرزندان شما فراهم می‌کنند. قبرس شمالی یکی از این کشورهاست.

مدارس بین المللی قبرس شمالی بر اساس استانداردهای آموزشی بین المللی طراحی شده و برنامه‌های درسی معتبر آموزش داده می‌شود. دانش‌آموزان با تحصیل در این مدارس گواهی‌نامه‌های بین المللی دریافت می‌کنند.  کشور قبرس شمالی، این مستعمره سابق بریتانیا، به یک مقصد مهاجرتی محبوب تبدیل شده‌است. زیرا این کشور محیطی امن و مطمئن فراهم آورده‌است، جرم و جنایت به ندرت در این‌جا اتفاق می‌افتد. نظام آموزشی پیشرفته و مدرن در تحصیل کودکان به‌کار ‌برده‌است. مراقبت‌های بهداشتی در وضعیت مطلوبی قرار دارند و با استانداردهای جهانی مطابقت دارند. قدرت خرید در قبرس شمالی بالاتر از میانگین جهانی است.

آب وهوای معتدل و تفریحات متنوع تابستانی و زمستانی در این جزیره زیبا، قبرس را به یک انتخاب عالی برای مهاجرت خانواده ها تبدیل کرده است.

سبک زندگی عالی در قبرس

دانش آموزان چه زبانی برای تحصیل در قبرس شمالی باید بلد باشند؟

دانش آموزانی که قصد تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی را دارند، هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش در مدارس و دانشگاه‌ها ندارند. زبانی که در این مراکز آموزشی تدریس می‌شود اغلب انگلیسی، ترکی استانبولی و در برخی به زبان یونانی، فرانسه است. توجه داشته باشید که دانش آموزان باید زبان ترکی محاوره‌ای را یاد بگیرند. تا بتوانند با دیگر دانش آموزان و این سیستم آموزشی ارتباط برقرار کنند.

جمع بندی

کشور قبرس شمالی جزیره ای زیبا و جذاب در حوزه‌ی دریای مدیترانه است. این کشور سالانه مقصد مهاجرت افراد زیادی است. با توجه به ویژگی های ذکر شده، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند تحصیلات خود را در مدارس بین المللی قبرس شمالی بگذرانند. سوالات و ابهامات زیادی در این راه وجود دارد که برای یافتن پاسخ آن‌ها می‌توانید با مشاورین حرفه ای تیم شزوما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *