ساختار قرارداد اجاره آپارتمان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به طور کلی می توان گفت قرارداد اجاره مسکن یک توافق نامه جبران شده و اجماع متقابل است که عموما بین صاحبخانه و شخص مجاز و شخصی که می خواهد مسکن مورد نظر را به تصرف خود در آورد و از آن استفاده کند برقرار می شود. شخص می تواند برای مدت زمان مشخص با هزینه معین در این آپارتمان سکونت کند. هدف از این توافق یافتن مسکنی می باشد که بتوان برای دائم در آن اقامت داشت. قرارداد اجاره آپارتمان تعهدات متقابل طرفین را تعیین می کند. در ادامه قصد داریم تا چارچوب و یا ساختار قرارداد اجاره آپارتمان را مورد بررسی قرار دهیم.

مسئولیت های اصلی صاحبخانه در قرارداد اجاره آپارتمان

مسئولیت های اصلی که به صاحبخانه اختصاص دارند شامل موارد زیر هستند:

صاحبخانه برای هزینه ای مشخص تعهد می دهد که فضای زندگی مستاجر را برای تملک و استفاده فراهم سازد. البته باید این نکته را به خاطر بسپارید که فضای اجاره ای برای زندگی باید دارای شرایط مناسب باشد.

مستاجر نیز تعهد خواهد داد که مطابق با با الزامات مربوط به عملیات اجرایی ساختمان مسکونی که محل زندگی اجاره ای در آن واقع شده است انجام خواهد داد. صاحبخانه در این زمینه تعهد می دهد که خدمات لازم را در اختیار مستاجر قرار دهد. همچنین صاحبخانه تعهد می دهد که خدمات تعمیر ملک مشترک و وسایل زندگی را به منظور تامین خدمات شهری ارائه دهد و خیال شما را از این بابت راحت خواهد ساخت.

مسئولیت های اصلی صاحبخانه در قرارداد اجاره آپارتمان

وظایف و یا مسئولیت های مستاجر در رابطه با آپارتمان مورد نظر

– مستاجر باید این نکته را همواره به خاطر بسپارد که فضای زندگی منحصرا باید برای زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

– مستاجر وظیفه دارد قبل از سکونت در یک آپارتمان از ایمنی موجود در آن اطمینان کامل حاصل نماید.

– همچنین مستاجر تعهد می دهد که فضای زندگی را در شرایط خوب حفظ کند.

– سازماندهی مجدد و بازسازی مسکن توسط مستاجر صرفا باید با رضایت صاحبخانه انجام گیرد.

– مستاجر تعهد خواهد داد که برای استفاده و تملک آپارتمان مورد نظر مبلغ مشخص شده ای را پرداخت نماید.

– مستاجر تعهد می دهد که صورتحساب سود ماهانه را به صورت مستقل تهیه نماید. مگر آنکه قرارداد اجاره موارد دیگری را فراهم سازد.

چگونگی تهیه قرارداد اجاره آپارتمان

برای اجاره آپارتمان با توجه به مدت زمان تعیین شده دو نوع قرارداد وجود خواهد داشت. قرارداد کوتاه مدت و یا بلند مدت اجاره آپارتمان. قرارداد اجاره آپارتمان کوتاه مدت معمولا برای یک سال منعقد می شود. قراردادهای بلند مدت نیز به طور معمول برای 5 سال بسته می شوند. در صورتی که در قرارداد اجاره آپارتمان شرایط اعتبار آن تعیین نشده باشد قرارداد به مدت 5 سال منعقد خواهد شد. شرایط قرارداد اجاره آپارتمان ممکن است با رضایت متقابل طرفین اصلاح یا اضافه شوند.

در قرارداد اجاره آپارتمان باید به دنبال چه باشیم؟

قبل از این که یک قرارداد را امضا کنید مستاجر باید به صورت بالقوه صلاحیت مالک مسکن مورد نظر را مشخص سازد. صلاحیت صاحبخانه باید با ارائه اسناد و مدارک مشخص شود که طبق این قرارداد آپارتمان به مالک تعلق خواهد داشت. این موضوع می تواند گواهی مالکیت یک ملک مسکونی، توافق نامه خرید و فروش، توافق نامه مبادله، توافق نامه اهدا یا تصمیم دادگاه در رابطه با مالکیت ملک و مستغلات باشد. در صورتی که قرارداد اجاره آپارتمان توسط نماینده یکی از طرفین منعقد گردد پس از آن به منظور تایید صلاحیت وی شخص باید مجوز کتبی خود را به پرونده قرارداد اجاره پیوست نماید.

سود انعقاد قرارداد اجاره آپارتمان

این نکته را به خاطر بسپارید که این نماینده باید صلاحیت امضای اجاره نامه و دریافت اجاره را داشته باشد. در صورتی که صاحبخانه فردی باشد که به سن اکثریت نرسیده است به منطور انعقاد قرارداد برای اماکن مسکونی به نمایندگی از سرپرستی و مرجع امانتداری به مجوز مناسب نیاز خواهید داشت. به عنوان یک اصل در قرارداد اجاره آپارتمان این قرارداد برای بیش از 5 سال متعقد نخواهد شد. بر اساس قوانین جاری فعلی توافق نامه منعقد شده برای مدت زمان بیش از یک سال به ثبت نام ایالتی نیاز خواهد داشت.

سود انعقاد قرارداد اجاره آپارتمان به چه کسی می رسد؟

با استناد به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که قرارداد اجاره آپارتمان برای صاحبخانه دارای سود می باشد. زیرا ملک به صاحبخانه تعلق دارد و این توافق نامه خسارات ناشی از ملک و مستاجر را تصمین می کند البته لازم به ذکر است که انعقاد قرارداد شرایط مستاجر را تضمین می کند. در صورتی که مقررات توسط اجاره دهنده نقض شوند از حقوق مستاجر حمایت خواهد شد.

ثبت قرارداد اجاره آپارتمان

لازم به ذکر است که ثبت قرارداد روشی با هدف مشروعیت بخشیدن به این معامله می باشد. در صورت اجرای صحیح این توافق نامه ثبت قرارداد اجاره مورد نیاز نخواهد بود. اما وجود برخی شرایط دستیابی به تصویب دولتی را برای شما ضروری خواهد ساخت. این شرایط شامل موارد زیر خواهند بود:

– در صورتی که بخواهید آپارتمان را بیش از یک سال اجاره دهید.

– ظرفین توافق نامه باید اشخاص حقوقی باشند. یا حداقل یکی از آن ها به عنوان شخص حقوقی عمل کند.

ثبت قرارداد اجاره آپارتمان

ثبت قرارداد از حقوق مستاجر و صاحبخانه محافظت خواهد کرد و همچنین حقانیت معامله را مورد تایید قرار می دهد. برای ثبت قرارداد به صورت ساده یکی از طرفین باید درخواست خود را ارسال کند و سپس برای ثبت نام رسیدگی های لازم صورت گیرد. برای این منظور باید از قرارداد اجاره آپارتمان دو نسخه ارسال شود و در مورد محل باید توضیحات به صورت کامل ارائه شوند. برای ثبت در دفتر فنی نیز باید هزینه های مورد نظر و مورد نیاز را پرداخت نمایید.

بررسی مفاد قرارداد اجاره آپارتمان

قبل از بررسی مفاد باید بدانید که بر اساس اسناد اجاره نامه طرفین قرارداد نقششان به رسمیت شناخته شده است. یعنی صاحبخانه موجر و فرد مقابل مستاجر نامیده می شود.

طرفین قرارداد

در این بخش اطلاعات کامل موجر و مستاجر به صورت کامل و همراه با جزئیات باید نوشته شود. در این بخش جایگاه افراد مشخص می شود.

– مشخصات ملک

– مبلغ اجاره و نحوه پرداخت

– مدت زمان اجاره

می‌خواهید اولین خانه خود را بخرید؟ یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم!

ما تا کنون به افراد زیادی کمک کرده‌ایم که خانه دار شوند، خرید خانه یک مهارت است که باید آن را یاد بگیرید! ما به شما آموزش می‌دهیم که چطور با سرمایه‌ای نه چندان زیاد در ملک سرمایه گذاری کنید و ارزش دارایی خود را چندین برابر افزایش دهید.

کافی است نگاهی به آموزش های زیر داشته باشید.

آموزش‌های زیر به شما کمک می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا شانس خود را امتحان کنید!

گردونه را بچرخون
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?