مزایا و معایب شغل مشاور املاک

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مزایا و معایب شغل مشاور املاک در آموزش مشاور ملاک

مزایا شغل مشاور املاک

1- یکی از مزیتهای شغل مشاور املاک این است که از قشرهای مختلف افراد و از همه سطح می توانند وارد این شغل شوند.

2- برای اشتغال در شغل مشاور املاک شما می توانید طبق زمانهای آزادی که دارید و به صورت پاره وقت نیز آنرا انجام دهید.

3- در شغل مشاور املاک سقف درآمدی وجود ندارد و می‌توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید و بر اساس معاملاتی که انجام می‌دهید، کسب درآمد کنید.

معایب شغل مشاور املاک

از جمله معایب شغل مشاور املاک این است که:

1- شما در ابتدا می بایست اصول و قواعد آموزش مشاور املاک را به خوبی یاد بگیرید اما با این حال هیچ ضمانتی برای اینکه در کارتان بطور صد در صد موفق شوید وجود ندارد. بر خلاف کار کارمندی که حقوق تضمین شده‌ای وجود دارد، در این حرفه هیچ تضمینی وجود ندارد و موفقیت شما به تلاشتان رابطه مستقیم دارد.

2- دومین عیب شغل مشاور املاک این است که شما برای موفقیت در کارتان حتما باید خود را به روز کنید و نسبت یادگیری جدیدترین اصول و مطالب آموزش مشاور املاک اقدام کنید. با پیشرفت تکنولوژی، شما نیز باید به سمت فضای آنلاین و سایت حرکت کنید تا بتوانید درآمد خود را افزایش دهید.

3- عیب سوم این است که درآمد روزها و ماههای اولیه شما مشخص نیست و چه بسا چندین ماه موفق به بستن قرارداد نگردید.

4- شما مجبور هستید زمانبندی کاری منعطفی داشته باشید و باید در حین معامله املاک رضایت مشتریان دو طرف یعنی هم خریدار و هم فروشنده را جلب نمائید و عدم موفقیت در این مهم برای شما دردسر ساز خواهد بود.

در پایان یادآور می شود که شغل مشاور املاک شغل بزرگ و پیچیده ای است که در صورت آموزش مشاور املاک بطور اصولی و داشتن پشتکار و انگیزه می‌توانید در آن موفق شوید.

آموزش مشاور املاک: چگونه وارد شغل مشاور املاک شویم؟

چنانچه شما می خواهید به عنوان صاحب یک بنگاه مشاور املاک وارد این شغل شوید، در ابتدا می بایست مانند هر کسب و کار دیگر که دارای صنف می باشد جواز کسب تهیه نمائید. برای تهیه جواز کسب بطور کلی پنج مرحله وجود دارد شامل درخواست کتبی متقاضی، ثبت درخواست متقاضی، بازدید از محل توسط بازرس، بررسی درخواست در کمیته مربوطه و در نهایت اعلام نتیجه به متقاضی. از جمله مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست می توان به عکس پرسنلی، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه، اصل و کپی سند ملک و یا اجاره نامه، اصل و کپی پایان کار، گواهی عدم سوء پیشینه، فیش واریزی حق عضویت اتحادیه و خزانه داری کل، در صورت اجاره بودن ملک مدت زمان اجاره حداقل 5 ساله بوده و متراژ ملک حداقل 12 متر مربع مورد نیاز است. پس از دریافت مجوز کسب فرد متقاضی باید در دوره های آموزش مشاور املاک که از طرف اتحادیه مشاوران املاک جهت متقاضیان برگزار می گردد شرکت نماید. مدت دوره آموزش مشاور املاک حدود 10 ساعت است و پس از دریافت گواهی اتمام دوره آموزش مشاور املاک، متقاضی می تواند کار خود را آغاز نماید.

هزینه های راه اندازی مشاور املاک

عمده هزینه راه اندازی مربوط به خرید و یا اجاره ملک بوده که بسته به متراژ و موقعیت مکانی متغیر است. دیگر اینکه هزینه مالیات بر اساس معاملات ثبت شده در سیستم جامع معاملات ملکی از شما کسر می گردد. هزینه های آب، برق و تلفن و … نیز باید در نظر گرفته شود. در خصوص استخدام کارشناس معاملات ملکی معمولا افراد استخدام شده حقوق ثابت ندارند و به صورت پورسانتی کار می کنند و از پورسانت دریافتی حق الزحمه خود را می گیرند.

آموزش مشاور املاک: از کجا شروع کنیم؟

اگر شما سرمایه ای جهت راه اندازی بنگاه ندارید ابتدا می بایست آگهی های روزنامه ها و سایتهای مختلف کاریابی را بررسی نمائید؛ بطور قطع آگهی های مختلف در زمینه استخدام و آموزش مشاور املاک در شغل مشاور املاک می بینید. آدرس و شماره تماس مشاوران املاک را یادداشت نموده و علاوه بر تماس تلفنی به صورت حضوری نیز در بنگاه مشاور املاک حضور یابید. محیط کار، همکاران، نحوه کار، فاصله محل کار تا محل سکونت، میزان پورسانت دریافتی و سایر موارد از این قبیل را بررسی نموده و در نهایت یکی از آنها را که مناسبتر تشخیص می دهید انتخاب نمائید. فراموش نکنید در شغل مشاور املاک همانقدر که داشتن انگیزه، اعتماد به نفس و پشتکار شما در میزان موفقیت شما مهم است انتخاب یک بنگاه مناسب، داشتن همکاران پرانرژی و باتجربه، محیط کار پویا و فعال و آموزش مشاور املاک اصولی نیز در میزان یادگیری و موفقیت شما موثر است.

آموزش مشاور املاک: معنی و انواع مشاور املاک

مشاور املاک در زبان انگلیسی به معنی Real State بوده و به املاک، زمین، ساختمان، هر آنچه در محدوده هوایی ملک مورد نظر است و هرآنچه در زیر زمین ملک است همانند آب، گیاهان و یا معادن مربوط می‌شود. اصطلاح Real Estate به معنی املاک واقعی یا حقیقی است.

کسب و کار یا شغل مشاور املاک یا Business Real Estate به معنی خرید، فروش، رهن یا اجاره زمین، ساختمان و یا خانه می باشد.

چهار نوع مشاور املاک وجود دارد شامل مشاور املاک مسکونی، مشاور املاک تجاری، مشاور املاک صنعتی و مشاور املاک زمین (خالی، مزرعه، مرتع).

آنچه در اینجا موضوع مورد بحث ماست بیشتر مربوط به شغل مشاور املاک مسکونی است که به دلیل ماهیت آن از گستردگی بیشتری برخوردار است.

شرح شغلی مشاور املاک در آموزش مشاور املاک

شغل مشاور املاک همان طور که از اسم آن پیداست چیزی فراتر از شغل دلالی و خرید و فروش ملک به تنهایی است. وظیفه اصلی مشاور املاک دادن مشاوره به خریدار و فروشنده ملک و چیزی فراتر از یک واسطه معامله صرف می‌باشد.

مشاور املاک طی دوره آموزش مشاور املاک دارای تخصص در زمینه ملک گردیده و ضمن ارائه مشاوره به مشتریان آنها را تا آخرین مرحله و رسیدن به نتیجه مطلوب که همان پیدا کردن ملک متناسب و ایده آل است راهنمائی و همراهی می نماید.

بدیهی است که یک کارشناس مشاور املاک چنانچه بخواهد در کار خود موفق شود می بایست یکسری قواعد آموزش مشاور املاک را آموزش دیده و در حرفه خود بکار گیرد.

از این‌رو شغل مشاور املاک شغلی است حساس و پردردسر که نیازمند داشتن روابط اجتماعی و تعاملات با افراد است.

هر چقدر فرد مشاور املاک روابط عمومی بیشتری داشته باشد و با اصول آموزش مشاور املاک آشناتر باشد در این شغل موفق تر خواهد بود.

یک مشاور املاک طیف وسیعی از خدمات به شرح ذیل را به مشتریان ارائه می دهد:

 • تهیه لیست از املاک موجود جهت ارائه به مشتریان
 • بررسی و مقایسه املاک مشابه یکدیگر جهت مشاوره بهتر به متقاضی
 • ارائه مشاوره به فروشنده جهت قیمت گذاری ملک
 • بررسی جزئیات فایلهای موجود از نظر ابعاد، موقعیت، تاسیسات و نظایر آن
 • بارگذاری اطلاعات ملک معرفی شده در وب سایتهای خرید، فروش و اجاره
 • برنامه ریزی و هماهنگی بازدید ملک توسط مشتریان
 • مذاکره با مالک جهت رفع نواقص احتمالی مالک
 • مذاکره با مشتری جهت مبلغ مورد نظر و نحوه پرداخت و رایزنی با ملک
 • مذاکره در مورد نحوه و شرایط قرارداد
 • تهیه عکسهای حرفه ای از ملک مورد نظر
 • تبلیغات و آگهی در وب سایتهای املاک و مستغلات و روزنامه
 • بررسی صحت و سقم مدارک و اسناد مربوط به ملک مورد نظر، فروشنده و خریدار
 • تنظیم قرارداد از طریق سایت معاملات املاک و دریافت کد رهگیری
 • هماهنگی و تنظیم جلسه بین فروشنده و خریدار بعد از توافقات اولیه طرفین
 • دریافت کمیسیون معامله بر اساس نرخهای مصوب
 • کنترل و نظارت بر نحوه پرداخت و دریافت وجه قرارداد توسط خریدار و فروشنده
 • کتاب آموزش مشاور املاک به شیوه شزوما

سفارش کتاب آموزش مشاور املاک به شیوه شزوما

 

همانطور که مشاهده می کنید شغل مشاور املاک شغل پراسترسی است و با کالای لوکس و گرانقیمتی مانند ملک سروکار دارد اما چنانچه از ابتدا همه کارها طبق اصول آموزش مشاور املاک پیش برود سرانجام خوبی خواهد داشت.    

آموزش مشاور املاک به مشاور مبتدی

افراد زیادی هستند که به تازگی وارد شغل مشاور املاک شده اند ولی با راه و رسم کار آشنا نبوده و از آن مهمتر فکر می کنند که طی مثلا یک ماه آموزش مشاور املاک تمام قواعد را یاد گرفته و نیازی به آموزش ندارند. این افراد معمولا پس از دو یا سه ماه می بینند که موفق به برگزاری نشست و عقد قرارداد نشده و عملا درآمدی هم کسب نکرده اند. چنانچه تازه وارد این شغل شده و مبتدی به حساب می آیید در گام اول موارد زیر را رعایت نمائید و سپس با یادگیری کلیه اصول آموزش مشاور املاک راه خود را برای موفقیت هموار کنید. داشتن انگیزه، روحیه یادگیری و پشتکار کلید موفقیت شماست. در ابتدای کار موارد ساده ای مانند پاسخگوئی به تلفن و پیگیری تلفنی، بررسی هر روزه مشتریان آنلاین و وب سایت، برقراری ارتباط با دیگران، هماهنگی بازدید ملک و پذیرش درخواست مشتریان، توجه به خواسته های مشتریان و یافتن ملک مورد نظر، برگزاری نشست با مشتری، یادگیری اصول فایل یابی، بررسی ملکهای در دسترس در منطقه، یادگیری نحوه کار با سیستم املاک، آموزش مشاور املاک اصولی و سایر موارد از این قبیل که جزو اصول اولیه کار بوده و شما از همان ابتدا باید آنها را رعایت نمائید.

شما در ابتدای کار به عنوان یک مبتدی که وارد شغل مشاور املاک شده اید یک سری قواعد اساسی در آموزش مشاور املاک را باید رعایت کنید، از آنجائیکه از خصوصیات بارز این شغل گفتگو و مذاکره با طرفین و روابط اجتماعی قوی است لذا رعایت آداب مذاکره بسیار حیاتی است. برخی اصول اولیه در آموزش مشاور املاک که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

هرگز عبارت “بنده تنها در ساعات کاری پاسخگوی شما هستم” را بکار نبرید، شما باید در ساعات غیرمعمول مانند روزهای تعطیل و آخر هفته نیز پاسخگوی مشتریان باشید.

دوم چنانچه مشتری با شما تماس گرفت و جهت آگهی فروش و یا اجاره از شما درخواست بازدید ملک نمود شما باید در اسرع وقت جلسه بازدید را هماهنگ نمائید و یا در صورت در دسترس نبودن ملک به مشتری بگوئید پس از هماهنگی با مالک به شما اطلاع می دهم پس تا جائیکه امکان دارد به درخواستهای بازدید مشتریان نه نگوئید.

سوم در طی مذاکره با مشتری و بازدید هرگز قولی از جانب خودتان به مشتری ندهید.

چهارم همواره در حال یادگیری اصول آموزش مشاور املاک باشید.

7 دیدگاه برای “مزایا و معایب شغل مشاور املاک

 1. Avatar
  داریوش گفته:

  سلام وقت بخیر جناب شایگان
  من تجربه زیادی در کار دیزاین داخلی از جمله کابینت و مصنوعات دارم
  به نظر شما تغیر شغل تصمیم در ستی هست یاخیر

  از طراحی واجرای دیزاین داخلی
  به مشاور املاک
  پایدار باشید

 2. Avatar
  ساشا گفته:

  سلام. راه حل شما برای همکارانی که از جای دیگه وارد املاک ما میشن و وقتی داریم به مشتری مشاوره میدیم دخالت بیجا میکنن چیه

  • محمدرضا شایگان
   محمدرضا شایگان گفته:

   با درود
   افراد را به فکر کردن دعوت کنید؛ چون با فکر کردن هوش ملکی‌شان را فعال تر می‌کنند.
   قبل از شروع به کار باید اصول حرفه‌املاک را به آنها آموزش بدهید.
   دفعه اول با آرامش تذکر دهید؛ اگر تکرار شد اخراج…

   پایدار باشید
   دوستدارتان محمدرضا شـایگـان

 3. Avatar
  Akbar mohammadpour گفته:

  ممنونم از شما عالی بود
  من سه ماه است وارد مشاور املاک شدم
  اما از شما یک سوال دارم ایا برای پیدا کردن ملک برای مشتری باید در لب تاپ و یا کامپیوتر جستجو کنم یا در دفتر بنویسم
  نظر شما چیست
  ایا در ذهن مشتری تاثیری دارد یا نه ؟

  • محمدرضا شایگان
   محمدرضا شایگان گفته:

   سلام
   با آرزوی موفقیت بجای تمرکز روی مشتری باید برای فایل‌هایی که دارید یعنی همان املاک اکازیونی که در اختیار دارید مشتری پیدا کنید
   پایدار باشید

  • محمدرضا شایگان
   محمدرضا شایگان گفته:

   سلام
   با آرزوی موفقیت شما می‌توانید با ثبت نام در تورکارگاه تابستانی شزوما در دوره جامع فروش اینترنتی ملک شرکت کنید

   پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان مشاوران‌مان، بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
محتویات این دوره را به صورت آنلاین و با قیمت کمتر مشاهده کنید.
مهمترین راز موفقیت مدیران و صاحبان جواز املاک بزرگ ایران؟

چگونه بدون حضور خودمان، مشاوران‌مان بهترین عملکرد را داشته باشند؟

قیمت محصول رایگان، به مدت محدود

اطلاعات شما نزد آکادمی شزوما محفوظ است و صرفا برای اطلاع رسانی‌ استفاده می‌شود
پادکست سریالی دیجیتال مارکتینگ املاک
برشی از دوره دیجیتال مارکتینگ املاک
برای شرکت در این دوره به صورت رایگان، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره دیجیتال مارکتینگ املاک را مشاهده کنید.
دست نگه دارید...
یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.
به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره وبیناری آموزش مشاوران املاک حرفه‌ای را مشاهده کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?