با وجود مطلوبیت بسیار زیاد آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز در میان متقاضیان مسکن، اما جهش قیمت‌ها بسیاری از گروه‌ها را وادار به جست‌وجو در گروه آپارتمان‌های میانسال و حتی کهن‌سال کرد، طوری که به اذعان مشاوران املاک، در روزهای اخیر بسیاری از خانه اولی‌ها در بدو ورود به بنگاه اعلام می‌کنند که به دنبال خانه مناسب سکونت با سن بنای حدود ۱۰ ساله هستند.
کانون اصلی فایل‌های قیمت مناسب
به شکل متعارف دو رقمی شدن سن بنا موجب تنزل یک پله‌ای قیمت مسکن در مقایسه با آپارتمان‌های ۴ تا ۹ سال ساخت می‌شود و در نتیجه امکان خرید با قیمت مناسب‌تری برای جست‌وجوگران ملک در این گروه سنی وجود دارد. در عین حال با عبور سن بنا از مرز ۱۵ سال نیز با توجه به اینکه ملک دیگر امتیاز دریافت وام برای خانه اولی‌ها را از دست می‌دهد، یک رتبه قابل توجه تنزل قیمت دوباره رخ می‌دهد. بر این اساس بازه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال آپارتمان‌ها، کانون اصلی فایل‌های قیمت مناسب در بازار مسکن به شمار می‌آید.
سرگردانی متقاضیان

با این حال مشکل اصلی فایل‌های قیمت‌ مناسب موجود در بازار این است که اغلب آنها از امکانات حداقلی و ضروری نظیر آسانسور و پارکینگ برخوردار نیستند و همین موضوع فاز جست‌وجوی متقاضیان خرید مسکن را طولانی‌تر می‌کند. این شرایط موجب شده بسیاری از خانه اولی‌هایی که از ابتدای تیر ماه وارد بازار مسکن شده‌اند، هنوز سرگردان و در فاز جست‌وجو باشند.

 

07-03

امکان استفاده از تسهیلات صندوق یکم برای افرادی که سند خانه به نام‌شان است!

شایگان_آموزش هوش ملکی 

شایگان_هوش ملکی
محمدرضا شایگان_مدرس هوش ملکی

یک پرسش متداول متقاضیان استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم بانک مسکن این است که آیا اگر من قبلا خانه ای خریده باشم و سند آن به نام من باشد می‌توانم از تسهیلات صندوق مسکن یکم استفاده کنم؟ پاسه بله است! در ادامه به توضیح این مطلب  و دیگر شرایط استفاده از این تسهیلات خواهیم پرداخت.

طبقمصوبات بانک مسکن، شرایط موردنیاز متقاضیان واجد شرایط (خانه اولی‌) برای استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم ( و همچنین تسهیلات خانه اولی ذوجین) بانک مسکن موارد زیر است:

۱- متقاضی اعم از متاهل یا مجرد باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشند.

۲- متقاضی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.

۳- متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد. (استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای و …)

همانطور که در شرایط بالا ذکر شده است، نیازی نیست شخص متقاضی برای خرید اولین خانه خود اقدام کند و تنها کافیست قبلا از تسهیلات بانک مسکن و یا دیگر تسهیلات دولتی برای خرید مسکن استفاده نکرده باشد.

اگر اطلاعات بیشتری درخصوص مبلغ تسهیلات، نرخ سود، نحوه بازپرداخت و سایر شرایط مورد نیاز اخذ این تسهیلات نیاز دارید ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

شرایط استفاده از تسهیلات صندوق یکم

سقف تسهیلات : در شهر تهران ۸۰۰ میلیون ریال، برای ذوجین هر یک ۸۰۰ میلیون ریال برای یک خانه ممکن است.
در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰۰ میلیون ریال، برای زوجین هر یک ۶۰۰ میلیون ریال برای یک خانه ممکن است.
سایر مناطق شهری معادل ۴۰۰ میلیون ریال، برای زوجین هر یک ۴۰۰ میلیون ریال برای یک خانه ممکن است.

نرخ سود تسهیلات: ۹٫۵ درصد

حداقل مدت انتظار اولیه :۱۲ ماه

مدت بازپرداخت: حدکثر ۱۲ سال

روش بازپرداخت : روش ساده و پلکانی سالانه و دوره ای

توضیح ۱:دارندگان حساب‌های صندوق پس‎‎انداز مسکن یکم قادر خواهند بود پس از گذشت حداقل ۱۲ ماه (۲ دوره) از تاریخ افتتاح حساب خود با رعایت متوسط موجودی‌های لازم، از سقف تسهیلات با سپرده طرح برخوردار گردند.

بنابراین چنانچه سپرده‌گذاران شهر تهران قصد دریافت تسهیلات ۸۰۰ میلیون ریالی را داشته باشند باید مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال، سپرده‌گذاران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، جهت دریافت تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال و سپرده گذاران شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، جهت اخذ تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی باید مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال را به مدت یک سال در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری نمایند.

جدول سقف تسهیلاتی از محل حساب صندوق پس‌انداز یکم و مدت انتظار ( مبالغ به میلیون ریال)

 

منطقه وقوع ملک

حداقل مبلغ جهت افتتاح

حداقل مدت انتظار اولیه (ماه)

ضرایب برابری

حداکثر ضرایب برابری

حداقل متوسط موجودی در هر دوره به طور جداگانه

سقف تسهیلات

حداکثر مدت بازپرداخت

نرخ سود سالانه

تهران

(کد حساب۸۳۶۸)

۶۷٫۰۰۰٫۰۰۰

۱۲

۶ ماه یک برابر

۶ دوره

۱۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰

۸۰۰

۱۴۴ ماه

۹٫۵%

شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت

(کد حساب ۸۳۶۹)

۱۲

۶ ماه یک برابر

۶ دوره

۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

۶۰۰

سایر مناطق شهری

(کد حساب ۸۳۶۷)

۱۲

۶ ماه یک برابر

۶ دوره

۶۷٫۰۰۰٫۰۰۰

۴۰۰

شرایط ملک برای تسهیلات صندوق یکم:

سپری نشدن بیش از ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت و دارا بودن شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات مشابه)

ارزیابی ملک: باید ۸۰ درصد قیمت تعیین شده توسط کارشناس بانک ، تکافوی مبلغ تسهیلات را بنماید.

متقاضیان واجد شرایط (خانه اولی‌) :

۱- متقاضی اعم از متاهل یا مجرد باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشند.

۲- متقاضی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.

۳- متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد. (استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه‌ای و …)

نکته۱: دارندگان حسابی که از دریافت تسهیلات انصراف می‌دهند (و یا طبق مقررات مشمول دریافت تسهیلات طرح نمی‌گردند) در زمان فسخ حساب، از سودی معادل سود سپرده‌های کوتاه مدت عادی دوره متناظر (در حال حاضر ۱۰ درصد) بهره‌مند می‌گردند.

نکته۲: در صورتی که دارنده حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم واجد شرایط تسهیلات طرح خانه اولی نباشد، می‌تواند از مزایای تسهیلاتی حساب صندوق پس‌انداز مسکن (خرید و احداث واحد مسکونی) تا سقف‌های مقرر در حساب صندوق پس‌انداز مسکن عادی بهره‌مند گردد.

پرداخت تسهیلات توام با اوراق ممتاز

استفاده از سقف‌های تسهیلاتی پس‌انداز مسکن یکم توام با انواع حساب‌های تعهدی مسکن قبلی (شامل حساب صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق ساخت مسکن) و اوراق ممتاز استفاده از تسهیلات مسکن امکان پذیر می باشد.

پرداخت تسهیلات توام با اوراق ممتازدر تهران تا سقف ۸۰۰ میلیون ریال- در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۴۰۰ میلیون ریال قابل پرداخت می باشد.

نکته: در پرداخت تسهیلات صندوق یکم، سهم تسهیلات پرداختی از محل اوراق ممتاز می باید مطابق سقف های تعیین شده در تسهیلات اوراق ممتاز باشد.

توضیح۲: در صورت استفاده از تسهیلات در قالب ساخت، سهم تسهیلات‌گیرنده/ گیرندگان باید یک واحد مستقل باشد.

در صورتی که پرداخت تسهیلات صندوق یکم در قالب مشارکت مدنی صورت پذیرد و طول دوران مشارکت مدنی (دوره مشارکت و دوره تاخیر بعد از مشارکت) از ۱۲ ماه تجاوز نماید، مدت بازپرداخت تسهیلات فروش‌اقساطی ناشی از سهم‌الشرکه با احتساب مدت مازاد بر ۱۲ ماه، حداکثر ۱۴۴ ماه تعیین خواهد گردید.

سایر شرایط و ضوابط تسهیلات صندوق یکم:

۱- به سپرده صندوق پس‌انداز مسکن یکم هیچ گونه سودی (مگر در حالت فسخ حساب و انصراف از دریافت تسهیلات صندوق یکم) تعلق نمی‌گیرد.

۲- تسهیلات‌گیرنده بایستی توانایی پرداخت اقساط را داشته و این موضوع به طرق مقتضی (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی، و …) توسط شعبه محرز گردد.

۳- دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌توانند صرفاً با بستگان نزدیک خود (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) افتتاح حساب، اخذ تسهیلات یا درخواست انتقال حساب فی‌مابین خود را بنمایند.

۴- انتقال حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به سایر مناطق شهری جهت استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن با رعایت کمترینِ سقف‌های مقرر در منطقه افتتاح حساب اولیه یا منطقه استفاده از تسهیلات (هر کدام کمتر بود)، مطابق ضوابط حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم میسر می‌باشد.

۵- هر گونه تغییر در ضوابط و تسهیلات این حساب‌ها که از طرف شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی تصویب و ابلاغ گردد، مورد قبول سپرده‌گذار می‌باشد.

۶- هر فرد تنها مجاز به استفاده از یک فقره تسهیلات در قالب صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌باشد.

۷- جهت اطمینان از اینکه متقاضی تسهیلات حائز شرایط لازم برای استفاده از تسهیلات می‌باشد، استعلام از سامانه‌های اطلاعاتی سازمان ملی زمین و مسکن برای متقاضی، همچنین استعلام از سامانه اطلاعاتی بانک مسکن و بانک مرکزی برای متقاضی در زمان استفاده از تسهیلات الزامی است.

۸- سپرده‌پذیری و پرداخت تسهیلات از محل حساب‌های تعهدی مسکن قبلی و تا سقف‌های مقرر قبلی و با همان مقررات، کماکان به قوت و اعتبار خود باقی می‌باشد.

۹- بازپرداخت تسهیلات طبق درخواست کتبی گیرنده تسهیلات به صورت ساده یا پلکانی (سالانه و دوره‌ای) امکان‌پذیر می‌باشد.

۱۰- خرید مشترک واحد مسکونی مطابق ضوابط حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن و با رعایت شرایط و ضوابط اختصاصی این طرح امکان‌پذیر می‌باشد.

۱۱- پرداخت تسهیلات موضوع طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم صرفا در مناطق شهری امکان‌پذیر بوده، در مناطق خارج از محدوده خدمات شهری میسر نخواهد بود.

۱۲- اعطای تسهیلات جعاله به گیرندگان تسهیلات خانه اولی، مطابق ضوابط و مقررات ذیربط از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا سایر انواع صندوق پس‌انداز مسکن امکان‌پذیر می‌باشد.

۱۳- اعطای تسهیلات در طرح خانه اولی‌ها به اتباع خارجی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

۱۴- سایر ضوابط و شرایط استفاده از تسهیلات مذکور بر اساس آیین‌نامه و دستورالعمل‌های داخلی بانک در مورد انواع حساب‌های پس‌انداز مسکن می‌باشد.

با کدام بخش از این مقاله مخالف هستید؟ لطفا نظر دهید!